Przesłodkie wikunie urodziły się w Orientarium Zoo Łódź. Wybierz dla nich imiona!

W weekend 600-lecia Łodzi w Orientarium na świat przyszły dwie wikunie. Gatunek ten to najmniejszy przedstawiciel rodziny wielbłądowatych i protoplasta alpaki.

5 фотоs
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (5)

Wikunia andyjska naturalnie zamieszkuje tereny południowej Ameryki. Żyje w niewielkich grupach, na stokach Andów, na dużych wysokościach. Wikunie tworzą haremowe grupy rodzinne złożone z 6-19 osobników – samca, kilku do kilkunastu samic i młodych. Gatunek ten aktywny jest w ciągu dnia.

W Orientarium Zoo Łódź wikunie hodowane są od lat. Aktualnie stado liczy 7 osobników, w tym dwa młode, które przyszły na świat w weekend świętowania 600. Urodzin Łodzi. Samce urodziły się na oczach zwiedzających.

Imię dla nowych osobników wybiorą mieszkańcy. Na propozycje czekamy na facebookowym profilu Łodzi.

Wikunia andyjska – gatunek zagrożony w naturze

Naturalnym wrogiem wikunii są głównie pumy i dzikie psy. Największym zagrożeniem jest jednak człowiek. Wskutek wzmożonych polowań gatunek ten zniknął z wielu obszarów. Utworzenie parków narodowych na terenie Peru i Boliwii zahamowało spadek liczebności populacji, a nawet spowodowało powolny wzrost.

Gatunek objęty jest konwencją CITES oraz europejskim programem hodowlanym w ogrodach zoologicznych. Wikunie można oglądać na terenie ogrodu zewnętrznego Orientarium Zoo Łódź, w pobliżu wybiegu pingwinów.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ