Reżyser "Na każdy temat". Rocznica śmierci Witolda Orzechowskiego

22 kwietnia 2022 roku zmarł w Warszawie Witold Orzechowski – reżyser filmowy i telewizyjny oraz scenarzysta.

dwóch mężczyzn i kobieta
Kadr ze znanego talk show „Na każdy temat” w telewizji Polsat. Od prawej: Witold Orzechowski, Ilona Felicjańska i Mariusz Szczygieł

Urodził się 3 października 1941 r. w Łodzi. Ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1966), a następnie także na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi (1970), gdzie obronił dyplom w 1973 r. Początkowo współpracował z TVP jako grafik i dekorator. Był reżyserem oraz scenarzystą takich filmów jak: „Nadzieje i uczucia”, „Wino mszalne”, „Książę sezonu”, „Jej powrót” czy „Wyrok śmierci”. Zasłynął ponadto jako współautor scenariusza do znanego serialu w reż. Jana Rybkowskiego, czyli „Kariery Nikodema Dyzmy” (1980) ze znakomitą kreacją Romana Wilhelmiego.

Był także współtwórcą popularnego talk show „Na każdy temat”, emitowanego w telewizji Polsat w latach 1993–2002 z udziałem Andrzeja Woyciechowskiego, a potem Mariusza Szczygła, z którym w 1997 r. wydał publikację „Na każdy temat. Talk show telewizyjny do czytania jako książka”. Witold  Orzechowski był również przez kilka lat drugim mężem Beaty Tyszkiewicz, którą poślubił w lipcu 1970 r. po jej rozwodzie z Andrzejem Wajdą. Ostatnim jego filmem – jako reżysera, scenarzysty i producenta – był obraz „Kobiety bez wstydu” z 2016 r. Zmarł w Warszawie w wieku 81 lat, ale został pochowany w rodzinnej Łodzi, na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ