Szkoły w Łodzi bez podręczników „Historia i Teraźniejszość". Dyrektorzy i nauczyciele mówią „nie"!

Uczniowie z Łodzi nie będą używać kontrowersyjnego podręcznika. Jest decyzja nauczycieli i dyrektorów z Łodzi.

Szkoły w Łodzi bez podręczników „Historia i Teraźniejszość". Dyrektorzy i nauczyciele mówią „nie"!
Szkoły w Łodzi bez podręczników „Historia i Teraźniejszość". Dyrektorzy i nauczyciele mówią „nie"!

Szkoły ponadpodstawowe w Łodzi nie będą korzystały z kontrowersyjnego podręcznika do „Historia i Teraźniejszość" prof. Wojciecha Roszkowskiego. Na rynku wydawniczym są już dwie pozycje tego autora – książka dla pierwszoklasistów opisująca wydarzenia od 1945 do 1979 roku i nowa, dla uczniów drugiej klasy obejmująca okres od lat 80. XX wieku do roku 2015.

– To nauczyciele i dyrektorzy placówek edukacyjnych podejmują autonomiczną decyzję, z jakiego podręcznika będą korzystać. Już w tamtym roku żadna ze szkół nie wybrała książki Wojciecha Roszkowskiego, tak samo jest i tym razem. Cieszy mnie to, od początku wierzyłam w mądrość naszej kadry pedagogicznej. Uważam, że młodzi ludzie potrzebują informacji, które pozwolą im samodzielnie wyrabiać sobie opinię i rozwijać krytyczne myślenie. Ten niesławny podręcznik na pewno tego nie zapewnia. W publikacji roi się też od błędów językowych, przekłamań i manipulacji informacjami. Autor miesza opinie z faktami, przedstawia emocjonalny stosunek do minionych wydarzeń, a także stosuje groźne uproszczenia i ogólniki. Polityka nie może wchodzić w ten sposób do szkół – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Eksperci są zgodni

– Z tego pseudopodręcznika wylewa się nienawiść i nietolerancja wobec osób LGBTQ+. Ośmiesza się dzieci, które urodziły się metodą in vitro, krytykuje się i oczernia polityków niewygodnych dla PiS. Znamiennym jest fakt, że eksperci – językoznawcy, ludzie kultury, nauki i historycy, nie zostawili na tej publikacji suchej nitki. Cieszy nas to, że nauczyciele też uznali, że ten podręcznik nie powinien trafić w ręce uczniów – mówi Michał Olejniczak, Radny Rady Miejskiej w Łodzi.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot wprowadzony do szkół we wrześniu 2022 roku. Jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Zastąpił Wiedzę o społeczeństwie i obejmuje zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r. Obecnie, oprócz podręczników do klas I i II autorstwa Wojciecha Roszkowskiego, na rynku są też dostępne pozycje dwóch innych wydawnictw.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ