Wodny Rynek. Dawniej jeden z centralnych punktów miasta, a dziś? [ZDJĘCIA]

Kiedyś tętnił życiem i był jednym z centralnych punktów miasta. Dziś po Wodnym Rynku nie została już nawet nazwa, ale jego obszar wciąż jest ważnym elementem Łodzi. Choć funkcje pełni już zgoła inne.

dawny rynek współczesny park
Dawny Wodny Rynek i współczesny widok na dzisiejszą okolicę, fot. Archiwum/Stef Brajter
22 фотоs
dawny rynek współczesny park
park
stara fotografia rynek
targowisko
stara fotografia rynek
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (22)

Na mapie Łodzi próżno dziś szukać Wodnego Rynku, obecnie jego obszar to pl. Zwycięstwa. Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że nazwa się zmieniła, bo źródełka wyschły. W dawnych czasach wody było tam jednak całkiem sporo.

Mokra robota 

Ok. lat 20. XIX w. Stanisław Staszic, analizując potencjał gospodarczy kraju, napisał o Łodzi, że „znajduje się z całą swoją rozległą okolicą pod obszernem i wyniosłem wzgórzem, z którego niezliczone trzyszczą źródła”. Miał na myśli m.in. park Źródliska, dawniej zwany Ogrodem Spacerowym. Założono go w połowie XIX w. na terenach podmokłych, porośniętych lasem. Bijące tam źródła zasilały rzekę Lamus, a Karolowi Scheiblerowi pomogły w podjęciu decyzji o budowie fabryki – woda do produkcji włókienniczej była bowiem niezbędna.

W tym samym czasie tuż obok powstał także Wodny Rynek, choć nie od razu był rynkiem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Musiał bowiem poczekać na oczyszczenie z roślinności, by stać się popularnym targowiskiem. Wraz z upływem lat rynek został otoczony (od strony północnej) domami robotniczymi, które Scheibler postawił dla swoich pracowników. Wybudowano je vis-a-vis pałacu i fabryki, które stanowiły południową „ścianę” Wodnego Rynku. Choć powstały półtora wieku temu, nadal pełnią funkcję mieszkalną.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ