Redaktorka z wieloletnim doświadczeniem, w ŁÓDŹ.pl kieruje serwisem internetowym. Pisze o architekturze i ciekawostkach, które można odkryć w miejskiej przestrzeni. W wolnym czasie robi zdjęcia bloków i głaszcze koty.
Powojenna Łódź wiedziała, czym kusić młodych architektów – wybierającym tu pracę oferowano mieszkania, a to coś, czym trudno było wzgardzić. Małżeństwo Kurmanowiczów trafiło do naszego miasta tuż po studiach w Krakowie. Jak to zwykle bywa, to co miało być na chwilę, okazało się na zawsze. Helena i…
więcej
Nie będzie przesadą twierdzenie, że większość łodzian urodziła się, dochodziła do zdrowia lub odwiedzała kogoś bliskiego w szpitalu zaprojektowanym przez Janusza Wyżnikiewicza. Tytuł „specjalisty od zdrowia” pasuje tym bardziej że inną pasją architekta były… obiekty sportowe.
więcej
Bolesław Kardaszewski do Łodzi trafił trochę przypadkiem, w pogoni za mieszkaniem, które młodemu małżeństwu architektów zaoferowano tu, a nie w rodzinnej stolicy. Długo traktował tę przeprowadzkę tymczasowo, nie ukrywając, że dla interesującej oferty z Warszawy spakowałby walizki w kilka minut. Tyle…
więcej
Józef Kaban–Korski to jeden z najsłynniejszych i najbardziej aktywnych architektów międzywojennej Łodzi. Monumentalne projekty, które wpisały się na stałe w pejzaż miasta, tworzył także po wojnie, pracując razem ze swoim synem Witoldem.
więcej
Aleksander Zwierko najbardziej znany jest ze swoich wysokościowców – to jemu zawdzięczamy najeżoną wieżowcami panoramę centrum Łodzi. Ten wybitny architekt ma jednak na swoim koncie również wiele innych łódzkich budynków – może mniejszych skalą, ale nie mniej wyjątkowych.
więcej
Ściany budynków przyzwyczailiśmy się już traktować jak galerię obrazów – przestały nas dziwić tak popularne w Łodzi murale, ozdobne polichromie czy mozaiki. Czasami jednak mury mówią do przechodniów bardziej dosłownie – za pomocą napisów z różnych okresów i o różnej funkcji. Czy wiesz, co mają nam…
więcej
Za oknami szaro, luty nie chce się skończyć, odliczamy dni do końca zimy. W oczekiwaniu na wiosenną feerię barw polecamy zastrzyk kolorów od łódzkich kamienic. To energia, której teraz wszystkim nam trzeba!
więcej
Są w Łodzi rzeźby plenerowe wyjątkowo mocno wrośnięte w miejski krajobraz. Zegar słoneczny w parku Staromiejskim, „Czółenka” przed dworcem Łódź Kaliska, widzewska „Dzianina”, „Paragraf” – wszystkie je łączy osoba Andrzeja Jocza, jednego z najwybitniejszych łódzkich rzeźbiarzy.
więcej
Na spacer po Łodzi warto wybrać się także po zmroku. Znana z murali, ma do zaoferowania w przestrzeni miejskiej o wiele więcej. Łódzkie neony to gratka i dla fanów designu rodem z PRL, i dla miłośników współczesnego street artu.
więcej
Mozaika to dekoracja wykonana z kamyczków, fragmentów szkła lub ceramiki o różnych kolorach, fakturach i kształtach. Ta technika zdobnicza w Polsce najbardziej kojarzy się z czasami PRL-u, dziś jednak chcemy zabrać Was na spacer śladami łódzkich mozaik z krótszą historią. Bo przecież współczesna…
więcej