31. Letnia Uniwersjada. Sportowcy z Łodzi z pierwszym złotem

Z dwuletnim poślizgiem w chińskim Chengdu rozpoczęła się 31. Letnia Uniwersjada, której zakończenie zaplanowano na 8 sierpnia. Ta edycja studenckich igrzysk miała się odbyć w 2021 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia Covid-19. Ostatecznie zawody zainaugurowano 28 lipca 2023 r., a 1 sierpnia reprezentanci Polski świętowali zdobycie pierwszego złotego medalu.

Wywalczyła go męska sztafeta pływacka 4 × 100 m stylem dowolnym. Na podium złoty krążek odebrał m.in. Jakub Kraska – student Uniwersytetu Łódzkiego, występujący w barwach AZS Łódź.

Razem z nim na najwyższym stopniu podium stanęli też: Kamil Sieradzki (AWF Katowice, AZS AWF Katowice), Dominik Dudys (AWF Katowice, AZS AWF Katowice) i Mateusz Chowaniec (AWF Katowice, AZS AWF Katowice). W ekipie prowadzonej przez trenera Jakuba Karpińskiego (AZS AWF Katowice) oprócz Kraski był też m.in. jego klubowy kolega Marcel Wągrowski. Student Politechniki Łódzkiej nie został oficjalnie udekorowany, gdyż płynął tylko w eliminacjach, a nie w finale.

– Nie powinno tak być. W składzie sztafety jest sześciu pływaków i jeśli zawodnik brał udział w kwalifikacjach, po których jego zespół zdobył medal, to też powinien stanąć na podium. Tak było chociażby podczas Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, gdzie nasza mieszana sztafeta lekkoatletyczna zdobyła złoto w biegu 4 x 400 m. Na podium stanęło wówczas sześcioro zawodników – powiedział prezes AZS-u Łódź, Lech Leszczyński.

Do pływackiego finału 4 × 100 m stylem dowolnym Polacy awansowali z szóstym czasem (3:19.05), ale w decydującym wyścigu okazali się bezkonkurencyjni i z wynikiem 3:14.60 zajęli pierwsze miejsce. Na podium znaleźli się również reprezentanci Brazylii (3:15.30) i Włoch (3:15.62).

Łodzianie w kadrze

W pływackiej kadrze Polski oprócz Kraski i Wągrowskiego są też inni przedstawiciele łódzkich uczelni i klubów. Do Chengdu polecieli również: Jan Kałusowski (Politechnika Łódzka, MKS Trójka Łódź), Aleksandra Knop (Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, UKS 190 Łódź) i Mikołaj Malec (University of Missouri, MKS Trójka Łódź).

Nadzieje medalowe

Z medalowymi nadziejami do Chin wybrały się polskie siatkarki, wśród których znalazły się zawodniczki mistrza Polski, czyli ŁKS-u Commercecon Łódź (Kinga Drabek, Julita Piasecka), oraz brązowe medalistki Tauron Ligi z Grota Budowlani Łódź (Małgorzata Lisiak, Justyna Łysiak). Wszystkie dziewczyny są studentkami Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. W łódzkiej Społecznej Akademii Nauk uczy się natomiast Paulina Damaske z BKS-u Bostik Bielsko-Biała. Siatkarki prowadzone przez doskonale znanego w Łodzi trenera Jacka Pasińskiego udział w Uniwersjadzie rozpoczęły od starcia z Brazylią. Po dwóch setach Polki prowadziły 2:0 i miały szansę na zakończenie meczu w kolejnej partii, ale przegrały ją do 23, a w następnej uległy rywalkom 19:25. O końcowym wyniku decydował więc tie-break. Więcej zimnej krwi zachowały w nim zawodniczki z Ameryki Południowej, które po grze na przewagi zwyciężyły 16:14 i ostatecznie wygrały mecz 3:2. Po kolejnym spotkaniu Biało-Czerwone były już jednak w lepszych nastrojach. Po zwycięstwie 3:1 (25:20, 16:25, 25:21, 25:20) z Tajwanem Polki miały na koncie cztery punkty i zapewniony awans do ćwierćfinału.

Podczas 31. Letniej Uniwersjady Chengdu 2021 Łódź reprezentują również lekkoatleci: biegająca na 100 m przez płotki Klaudia Wojtunik (Uniwersytet Łódzki, AZS Łódź) oraz były 400-metrowiec RKS-u Łódź – Mateusz Rzeźniczak (Politechnika Łódzka, KU AZS PŁ Łódź/MKS Aleksandrów Łódzki). Na Uniwersytecie Łódzkim studiuje także Jakub Augustyniak. Zawodnik Olimpii Grudziądz specjalizuje się w biegu na 800 m.