Autostrada A2. Koniec korków! Będzie rozbudowa trasy między Łodzią a Warszawą

Decyzja zapadła. Wiecznie zapchana i ruchliwa autostrada A2, na odcinku od Łodzi do Warszawy będzie miała 3 pasy w każdą stronę! Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie ogłosiła przetarg na projekt rozbudowy. To bez wątpienia jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez kierowców ostatnich lat. Kiedy ruszą prace i kiedy pojedziemy do stolicy bez zatorów i opóźnień? Sprawdziliśmy!

Autostrada A2. Koniec korków! Będzie rozbudowa trasy między Łodzią a Warszawą
Autostrada A2. Koniec korków! Będzie rozbudowa trasy między Łodzią a Warszawą / fot. GDDKiA

Każdy, kto choć raz próbował dojechać do stolicy popularną A2 wie, że jej rozbudowa, to jedna z najbardziej potrzebnych inwestycji drogowych w Polsce. Nie ma dnia, żeby na odcinku między Łodzią a Warszawą nie powstał zator. Przy większym ruchu podróż tą trasą to prawdziwa męczarnia. Czasami droga jest tak zapchana, że lewym pasem jedzie się niewiele szybciej niż prawym. Do tego jest szalenie niebezpiecznie. - Dobudowa trzeciego pasa na 90 km A2 jest koniecznością. Codzienne natężenie ruchu między Łodzią a Warszawą to potwierdza — mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Kiedy ruszą prace na A2?

Ogłoszenie przetargu na projekt rozbudowy to jednak dopiero początek. Wykonawca zostanie wybrany w połowie roku. Później będzie miał 18 miesięcy na ukończenie prac projektowych. Kiedy zatem ruszy budowa? Nie wcześniej niż za 2 lata — GDDKiA mówi o roku 2025. Zanim zostanie wbita pierwsza łopata, trzeba będzie wybrać wykonawcę robót budowlanych.

Będą utrudnienia

Ważną informacją dla kierowców jest jednak to, że nawet kiedy rozpoczną się prace, autostrada nie zostanie zamknięta. Rozbudowa będzie prowadzona przy odbywającym się cały czas ruchu. Oczywiście nie obejdzie się bez utrudnień, ale trasa ma być cały czas przejezdna. Jest to możliwe, bo dodatkowe pasy mają postać w miejscu obecnego pasa zieleni, między nitami autostrady. Jest on dość szeroki, bo już na etapie projektowania zostawiono miejsce na ewentualne poszerzenie trasy.

ZOBACZ TAKŻE