PKP Intercity kupi piętrowe pociągi. Pojadą na trasie Łódź–Warszawa [WIZUALIZACJE]

To jeden z największych przetargów w historii polskiej kolei. PKP Intercity chce zamówić 38 składów nowoczesnych zespołów push-pull. Spora ich część ma trafić na linię łączącą nasze miasto z Warszawą. Nie wiadomo jednak, czy przetarg dojdzie do skutku.

PKP Intercity kupi dwupiętrowe pociągi. Pojadą na trasie Łódź–Warszawa / wiz. PKP IC
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Polskie koleje już od kilku lat planują zakup nowoczesnych piętrowych składów, które  pomogłyby rozwiązać problem zatłoczonych pociągów na wyjątkowo obleganych trasach. A przecież linia łącząca Łódź ze stolicą zdecydowanie do nich należy. – Składy push-pull, według obecnych planów, będą przeznaczone do obsługi połączeń m.in. w relacjach z Łodzi do Warszawy i do Gdyni – informowało w 2022 r. biuro prasowe PKP Intercity na łamach portalu Rynek Kolejowy.

Nowocześnie i wygodnie na trasie Łódź–Warszawa

Przetarg na kupno nowych wagonów powoli zbliża się do końca. Niedawno PKP otworzyły koperty z ofertami. Okazało się, że jest tylko jeden chętny na dostarczenie składów – to konsorcjum firm Pesa i Newag. Szczegóły techniczne pociągów robią wrażenie. W piętrowych wagonach mają być klimatyzacja, bezprzewodowy Internet, nowoczesne toalety, miejsca do przewozu rowerów czy automaty z przekąskami. Koszt wagonów i wagonów sterujących to 8 mld zł, czyli tyle, ile kosztowałoby wydrążenie czterech tuneli kolejowych pod Łodzią.

Znajdą się pieniądze?

Spółka planowała, że nowe pociągi będą kosztować nieco ponad 5 mld zł. Oferta złożona przez konsorcjum jest więc o prawie połowę wyższa. Wyjścia z tej sytuacji są dwa – albo PKP ogłoszą kolejny przetarg, albo dołożą pieniędzy. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

ZOBACZ TAKŻE