Bańki bezogniowe. Zabobon czy dobra metoda na infekcję? [PORADNIK]

Skuteczny sposób na przeziębienie czy mityczna metoda, która w żaden sposób nie wpływa na stan chorego? Bańki od lat mają swoich zwolenników, mimo że ich działanie nie jest poparte żadnymi badaniami naukowymi. Na czym polega stawianie baniek i czy przynosi ono jakiekolwiek korzyści zdrowotne?

Bańki bezogniowe. Zabobon czy dobra metoda na infekcję? / fot. Envato Elements

Domowe sposoby na przeziębienie cieszą się dużą popularnością zarówno wśród starszych, jak i młodszych osób. Gdy czujemy, że dopada nas infekcja, chętnie sięgamy po sok z malin, czosnek czy napar z imbiru i kurkumy. Jedną z domowych metod na przeziębienie – choć dziś już nie tak popularną jak przed kilkoma dekadami – jest stawianie baniek. Bańki przybyły do nas ze Wschodu, były one bowiem pierwotnie elementem medycyny chińskiej i arabskiej. Najczęściej wykorzystuje się je przy zapaleniach górnych i dolnych dróg oddechowych, choć zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że bańki pomagają też w walce z rwą kulszową, bólami kręgosłupa i reumatyzmem.

Jak działają bańki?

Na czym polega działanie baniek? W miejscu ich postawienia dochodzi do nagromadzenia się krwi, pochodzącej z naczyń włosowatych. Wskutek tego tworzy się coś w rodzaju krwiaka, którego organizm rozpoznaje jako ciało obce – wówczas krew zostaje usunięta, a organizm mobilizuje się do walki z infekcją. Czy rzeczywiście przynosi to skutki? Większość lekarzy twierdzi, że bańki działają jak placebo, część uważa zaś, że metoda ta może wspomóc leczenie farmakologiczne, jednak z całą pewnością nie można traktować jej jako jedynego sposobu na chorobę. W przypadku zapalenia oskrzeli, w końcowej fazie choroby, bańki mogą pomóc przy odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny, jednak stwierdzenie to nie jest poparte żadnym naukowym opracowaniem, a jedynie obserwacjami.

WAŻNE: Istnieje szereg przeciwwskazań do stawiania baniek. Należą do nich m.in. duszności, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby autoimmunologiczne, aktywna choroba nowotworowa, anemia czy atopowe zapalenie skóry. Baniek nie powinno się także stawiać dzieciom poniżej 3. roku życia. Zanim więc zdecydujesz się na zastosowanie tej metody, skonsultuj się z lekarzem.

Rodzaje baniek – bezogniowe, gorące i gumowe

Na rynku są dostępne trzy rodzaje baniek. Niegdyś najpopularniejsze były szklane bańki gorące. W tym wariancie, aby wytworzyć próżnię konieczną do mocnego przylgnięcia bańki do ciała, należy zwilżyć jej nasadę wodą, wnętrze natrzeć spirytusem, a następnie podpalić je i od razu przyłożyć do ciała. Z biegiem lat ten rodzaj baniek wyparły zimne bańki próżniowe, które posiadają specjalny wentyl, poprzez który zasysa się powietrze z wnętrza naczynia – dzięki temu bańki trzymają się ciała. Trzeci rodzaj to najprostsze w stosowaniu bańki gumowe. W tym przypadku wystarczy ścisnąć bańkę, a następnie przyłożyć do skóry, rozluźniając uścisk. Niezależnie od wybranego wariantu pamiętaj, że chory po postawieniu baniek powinien spędzić dobę w łóżku. Nie należy dopuścić do wychłodzenia organizmu, ponieważ mogłoby to pogorszyć stan pacjenta.

PAMIĘTAJ: Zanim postawisz bańki, dobrze je umyj, a skórę chorego natłuść, np. wazeliną. Jeśli skóra jest owłosiona, trzeba ją ogolić. W przypadku infekcji dróg oddechowych bańki postaw na plecach. Przy rwie kulszowej bańki powinny znaleźć się w okolicy lędźwi, a przy bólu kręgosłupa – w partii krzyżowej. Bańki zdejmij z ciała po upływie 15 minut.

ZOBACZ TAKŻE