Brakuje krwi! Z końcem roku ubywa honorowych dawców. RCKiK w Łodzi apeluje o wsparcie

Nie tylko latem są problemy z dostępem krwi w regionalnych magazynach. Końcówka roku to również czas, kiedy ubywa honorowych dawców. W regionalnych centrach krwiodawstwa zaczyna brakować krwi niektórych grup. W Łodzi najbardziej potrzebne są teraz grupy A Rh-, 0 Rh+ i 0 Rh-.

Brakuje krwi! Z końcem roku ubywa honorowych dawców. RCKiK w Łodzi apeluje o wsparcie
Brakuje krwi! Z końcem roku ubywa honorowych dawców. RCKiK w Łodzi apeluje o wsparcie

Zazwyczaj apele o oddawanie krwi pojawiają się latem. Przez okres urlopowy wielu dawców, ze względu na wyjazdy, nie zgłasza się do regionalnych centrów. Jak się jednak okazuje, również koniec roku też jest newralgicznym czasem. Okres chorobowy nie omija honorowych krwiodawców, którzy przez infekcje nie mogą oddać krwi, a przypomnijmy, że jednym z podstawowych warunków, które musi spełniać dawca, jest brak oznak przeziębienia. To sprawia, że magazyny krwi zaczynają świecić pustkami. W Łodzi najbardziej potrzebne są teraz grupy A Rh- i 0 Rh+. Ich stany w magazynach RCKiK są już alarmowe. Niewiele lepiej jest z grupą 0 Rh-. Wkrótce może zabraknąć także grupy A Rh+.

Gdzie oddać krew w Łodzi?

Jeśli chcemy pomóc i oddać krew, najłatwiej jest zgłosić się do siedziby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Franciszkańskiej w Łodzi. Centrum pracuje codziennie w godz. 7:00–15:30. W czwartki w godz. 6:30–17:00.

Nie musimy się jednak martwić o to, że są to godziny pracy. Trzeba pamiętać, że każdemu krwiodawcy przysługują teraz dwa dni zwolnienia. Krew można oddać także w weekend między 8:00 a 12:00. Pamiętajmy jednak, że aby oddać krew, musimy być całkowicie zdrowi. Nie możemy być przeziębieni, musimy ważyć więcej niż 50 kg, a także nie możemy przyjmować żadnych leków na stałe. Pełną listę warunków koniecznych do zostania krwiodawcą można znaleźć na stronach internetowych RCKiK w Łodzi. Te same informacje znajdziemy również na miejscu, w siedzibie centrum.

ZOBACZ TAKŻE