Brakuje nauczycieli w szkołach i przedszkolach w Łodzi. Czekają aż 182 wakaty [SZCZEGÓŁY]

To będzie kolejny trudny rok dla łódzkiej oświaty. W wielu szkołach i przedszkolach w Łodzi brakuje nauczycieli, a dyrektorzy muszą poszukiwać niekonwencjonalnych rozwiązań, aby uzupełnić plany lekcji.

Brakuje nauczycieli w szkołach i przedszkolach w Łodzi. Są aż 182 wakaty
Brakuje nauczycieli w szkołach i przedszkolach w Łodzi. Są aż 182 wakaty

Na wtorek, 12 września 2023 roku przedszkola, szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i specjalne mają ponad 182 wakaty. Najwięcej braków kadrowych odnotowały:

  • szkoły średnie – ok. 67 etatów,
  • szkoły podstawowe i zespoły szkolno-przedszkolne – ok. 64 etatów,
  • szkoły spacjalne i pozostałe placówki – ok. 33 etatów,
  • przedszkola – ok. 18 etatów.

Szkoły szukają przede wszystkim specjalistów – psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych i logopedów. Brakuje nauczycieli wspomagających i tych, którzy mogliby uczyć przedmiotów zawodowych. Placówki mają problem ze znalezieniem nauczycieli polskiego, angielskiego, matematyki i biologii. Poszukiwani są też wychowawcy do świetlic.

Plany lekcji niezagrożone

Mimo trudności, z którymi muszą się mierzyć w tym roku dyrektorzy szkół, uczniowie nie powinni odczuć braków kadrowych.

Lekcje nie są zagrożone. Nauczyciele są gotowi podejmować godziny ponadwymiarowe, to samo dotyczy nauczycieli emerytowanych. Spodziewam się, że do 1 października sytuacja się ustabilizuje. Ale nie powinno być tak, że cały ciężar tej pracy spoczywa na barkach dyrektorów szkół i samorządów. Oni łatają dziury w planie lekcji, jak mogą po to, żeby najmłodsi mieli dobre warunki do nauki. Nasuwa się pytanie: jak będzie wyglądała jakość edukacji w przyszłości, kiedy nauczyciele będą kursować między kilkoma szkołami? Ministerstwo Edukacji i Nauki nadal udaje, że problemu nie ma – podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydentka Miasta Łodzi. – Złożyliśmy projekt ustawy podwyższającej wynagrodzenie nauczycieli o 20%. To jest pierwszy krok, który należy wykonać. Tylko uczciwa pensja przyciągnie nową kadrę, młodych zaangażowanych ludzi – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE