Bronisław Wilkoszewski, czyli „łódzki Canaletto". Jego zdjęcia XIX-wiecznej Łodzi robią wrażenie!

19 lutego 1888 r. w wynajętym we wrześniu 1887 r. lokalu przy pasażu Meyera 5 – w willi „Trianon”, otworzył zakład fotograficzny Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski – fotograf i działacz społeczny, „łódzki Canaletto”.

Bronisław Wilkoszewski i jedna z jego charakterystycznych fotografii Łodzi
Bronisław Wilkoszewski i jedna z jego charakterystycznych fotografii Łodzi

W latach 1878–1888 wspólnie z Józefem Grodzickim prowadził zakład fotograficzny w Kielcach. Po dwóch latach usamodzielnił się, osiadł w Łodzi i poślubił Mariannę Jankiewicz, znaną później w mieście aktorkę i śpiewaczkę.

Wilkoszewski należał do łódzkiej inteligencji i bohemy – współtworzył Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”, należał także do Towarzystwa Cyklistów. Jego atelier było miejscem wystaw artystycznych, przedstawień i koncertów. W 1894 r. został oddany pod nadzór policji z uwagi na działania patriotyczne, m.in. w związku z rozpowszechnianiem rycin z napisem „Polonia. Konstytucja 3 Maja”. Główne jego dzieło dotyczy dokumentacji fotograficznej architektury naszego miasta, dzięki której możemy do dziś podziwiać obiekty i obrazy XIX-wiecznej, wielkoprzemysłowej Łodzi. 

Zmarł nagle 11 czerwca 1901 r. na atak serca, w lokalu „Resursy” w Grand Hotelu podczas gry w wista. Został pochowany w części katolickiej Starego Cmentarza w Łodzi. Po śmierci Wilkoszewskiego jego żona starała się dalej prowadzić firmę i w 1903 r. przeniosła pracownię do lokalu przy ul. Dzielnej 13.

ZOBACZ TAKŻE