Budżet Obywatelski Łódź 2022. Koniec zgłaszania wniosków! Czego chcą łodzianie?

Zakończył się etap składania wniosków do X edycji Budżetu Obywatelskiego Łódź 2022. Mieszkańcy zgłosili 947 projektów. Tylko w ciągu ostatniej doby wpłynęło ich ponad 250!

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Do X edycji Budżetu Obywatelskiego wpłynęły 193 projekty ponadosiedlowe oraz 754 osiedlowe. W tym: 169 projektów na Bałutach, 132 na Górnej, 202 na Polesiu, 66 w Śródmieściu i 185 na Widzewie.

- Musimy pamiętać, że na razie to wstępne szacunki, ponieważ projekty mogą jeszcze migrować pomiędzy osiedlami. Mogą także być zaklasyfikowane przez mieszkańców jako osiedlowe, a mieścić się w kategorii ponadosiedlowej i na odwrót – informuje Agata Burlińska, z-ca dyr. Biura Aktywności Miejskiej.

Wśród najaktywniejszych osiedli są: Stary Widzew, na którym złożone zostało 51 wniosków, Karolew-Retkinia Wschód z 45 wnioskami oraz Bałuty-Doły z 38 wnioskami. Najmniejszą liczbę wniosków złożyli mieszkańcy osiedli: Wiskitno i Wzniesień Łódzkich – po 4 wnioski, a także Mileszek (5 wniosków) i Nowosolnej (7 wniosków).

- Ale nie o rekordy tu chodzi. Często jest tak, że mieszkańcy osiedli znajdujących się na obrzeżach miasta znają się lepiej niż ci w blokowiskach i łatwiej dochodzą do porozumienia, co najbardziej przydałoby się na ich osiedlu. Stąd często niewielka liczba wniosków właśnie na Nowosolnej czy Mileszkach. A nie o ilość, a o jakość wniosków chodzi! – dodaje Burlińska.

Jakie projekty zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego?

Największą popularnością wśród mieszkańców cieszą się projekty infrastrukturalne oraz zielone i związane z rekreacją. Wśród tych pierwszych, oprócz projektów takich jak stojaki rowerowe czy chodniki, pojawiają się także mniej typowe, jak na przykład świecące drzewa na Teofilowie. Pomysłodawca chce, by na osiedlu stanęło kilka latarń przypominających wyglądem drzewa. Jeśli chodzi o rekreację, mieszkańcy proponują zupełnie nowe inwestycje lub uatrakcyjnianie istniejących już terenów. Takim przykładem jest Park nad Sokołówką - wnioskodawcy chcą, by park linowy został unowocześniony i rozbudowany o nowe wieże, platformy i tunel. Do tego w parku miałyby stanąć leżaki i hamaki.

Pod względem liczby wniosków rekordowa była edycja VII, kiedy to łodzianie napisali ich aż 1439 (średnio rocznie jest ich około 900). Teraz wszystkie wnioski muszą być poddane analizie formalnej, którą prowadzą pracownicy Urzędu Miasta, a potem dodatkowo radni Rady Miejskiej z komisji Budżetu Obywatelskiego. Najczęstsze błędy, które pojawiają się we wnioskach, to niedoszacowane koszty projektów lub też wskazanie miejsca realizacji projektu, które nie jest własnością miasta. Ostateczną listę projektów dopuszczonych do głosowania poznamy we wrześniu tego roku. Natomiast ostatni, najbardziej emocjonujący etap - głosowanie, zaplanowany jest od 7 do 31 października.

ZOBACZ TAKŻE