Założyli sąsiedzki ogródek za miejskie pieniądze. Ty też możesz taki mieć!

W podwórku przy Piotrkowskiej 152 pojawiły się zielone rośliny, między innymi tuje w donicach. Przy sadzeniu pracowali uczniowie szkoły językowej, która ma tam swoją siedzibę. Sadzonki i ziemię otrzymali dzięki miejskiemu programowi ogrodów społecznych.

11 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Podwórko przy Piotrkowskiej 152 jest jednym z 15, które powstały w ramach ubiegłorocznej edycji programu. 

– Otrzymaliśmy pomoc w postaci donic, ziemi, roślin. Niebywałe jest to, że w centrum naszego miasta, przy jego głównym deptaku powstał taki ogród, który będzie służył cudzoziemskim dzieciom z całego świata: z Indii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, czy Ukrainy – mówi Małgorzata Sapińska-Bartkowiak, właścicielka szkoły języka polskiego dla obcokrajowców „Let’s Speak Polish”.

Zadaniem lokalnej społeczności jest dbanie o ogród, podlewanie i pielęgnacja oraz korzystanie z upraw.

W 2022 r. powstanie kolejnych 15 ogrodów społecznych. Wniosków o pomoc w ich założeniu wpłynęło aż 25, czyli o 10 więcej niż w pierwszej edycji w 2021 roku. W drugim roku funkcjonowania programu powstanie zatem 30 ogrodów społecznych (15 dzięki pierwszej edycji z 2021 r. i tyle samo w 2022 r.).

Program kierowany jest do mieszkańców, którzy są chętni do prowadzenia ekologicznych upraw. Do złożenia wniosku wystarczyła nieformalna grupa 3 osób, na przykład sąsiadów – lub też formalna, jak wspólnota mieszkaniowa, czy też instytucja, np. biblioteka czy szkoła. Miasto we współpracy z Zespołem Szkół Rzemiosła zapewnia nasiona, sadzonki, rośliny oraz niezbędne materiały do budowy ogrodów o równowartości 2 tys. zł, a także konsultacje i porady w czasie zakładania ogrodów. 

– Ogrody społeczne to nie tylko zieleń, która powstaje w podwórkach. Dzięki nim można aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności, dbając o środowisko i poznając nowych ludzi – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE