Budżet Obywatelski Łódź 2023. Te projekty skradły serca łodzian na Polesiu!

Spośród 142 projektów zgłoszonych do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 aprobatę łodzian zyskało aż 60 – oddano na nie 26 tys. głosów. Trafią one do realizacji w 2023 r.

Budżet Obywatelski Łódź 2023. Polesie
Budżet Obywatelski Łódź 2023. Przykłady projektów realizowanych w Łodzi w poprzednich latach. Jak będzie tym razem?
6 zdjęć
Budżet Obywatelski Łódź 2023. Polesie
Budżet Obywatelski Łódź 2023. Polesie
Budżet Obywatelski Łódź 2023. Polesie
Budżet Obywatelski Łódź 2023. Polesie
Budżet Obywatelski Łódź 2023. Polesie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

 – Zrównoważony rozwój – to najlepsze określenie wyników budżetu obywatelskiego na Polesiu. Siedemnaście projektów, dotyczących dróg, infrastruktury komunalnej i bezpieczeństwa, 16 związanych z zielenią i ochroną środowiska, 15 z kategorii dziedzictwo i kultura. To znak, że budżet obywatelski spełnia swoją funkcję, jest narzędziem uniwersalnym dla wszystkich grup razem i każdej z osobna. Wyniki ŁBO traktujemy jako barometr społecznych potrzeb. Pokazują nam, które sfery życia i zagadnienia mają największe znaczenie dla mieszkańców. Jak zawsze, urzędnicy będą analizować projekty, które, choć zdobyły dużo głosów, ostatecznie nie znalazły się w zwycięskiej puli. Będziemy szukać dla nich innych rozwiązań, takich jak programy grantowe, inicjatywy lokalne czy konkursy – mówi Agata Kobylińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

Liczba projektów w poszczególnych osiedlach Polesia:

 • Karolew-Retkinia Wschód – 10
 • Koziny – 9
 • Lublinek-Pienista – 6
 • im. Józefa Montwiłła-Mireckiego – 6
 • Retkinia Zachód-Smulsko – 9
 • Stare Polesie – 7
 • Zdrowie-Mania – 6
 • Złotno – 7

Najtańszy projekt – „Zielono mi na Retkińskiej” (kwota 1000 zł) dotyczy osiedla Karolew-Retkinia Wschód. Natomiast najdroższy okazał się projekt ze Starego Polesia – „Zielony kampus – ogród na Skorupki”, którego wartość została oszacowana na ponad 355 tys. zł.

Projekty z największą liczbą głosów na Polesiu:

 • Plac zabaw na Nowym Złotnie – 1500 głosów
 • Zielony park na Nowym Złotnie – 1490 głosów
 • Nowości dla filii nr 26 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, ul. Kostki-Napierskiego 4 – 1340 głosów
 • Wyposażenie OSP Nowe Złotno w sprzęt ratownictwa technicznego i medycznego do zdarzeń z dużą liczbą poszkodowanych – 1289 głosów.

– Dzięki zwycięskim zadaniom na Kozinach rok 2023 przyniesie szeroką paletę wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na tym osiedlu. Kino Letnie już w mijającym roku przyciągnęło tłumy mieszkańców. W 2023 r. – oprócz kina – kozinianie będą mieli okazję do czterech spotkań z muzyką, za każdym razem z innym jej gatunkiem. Seniorzy natomiast dokształcą się podczas innowacyjnych, jedynych i pierwszych w Łodzi spotkań w ramach MiniUniwersytetu Trzeciego Wieku. Będzie to aż osiem spotkań wykładowo-warsztatowych z dziedzin popularnonaukowych. Zieleni nigdy dość, dlatego zwieńczeniem obchodów 600-lecia Łodzi na Kozinach będzie projekt posadzenia 600 drzew na całym osiedlu – mówią Katarzyna Kępka-Walczak i Karolina Kępka – liderki czterech zwycięskich projektów na Polesiu.

ZOBACZ TAKŻE