Budżet Obywatelski Łódź 2025. Nowa edycja startuje w maju, przygotuj się!

Za miesiąc startuje następna edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. O czym warto pamiętać, szykując kolejne pomysły i propozycje zmieniania Łodzi?

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Budżet Obywatelski w Łodzi skutecznie wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń. Przez 11 dotychczasowych edycji mieszkańcy i mieszkanki zgłosili ponad 10 000 projektów z czego ponad 2000 wybrali do realizacji. Nic zatem dziwnego, że w listach często pytacie nas, czy i kiedy ruszy kolejna edycja! Odpowiadamy: ruszy. I to już w maju!

Dla przypomnienia

Budżet obywatelski to wydzielona kwota z budżetu miasta, przeznaczona na realizację pomysłów łodzianek i łodzian. To przede wszystkim możliwość szybkiego odpowiadania na potrzeby mieszkańców. Przystanek wymaga dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością? Chodnik mógłby być równiejszy, a trawnik bardziej zielony? Budżet obywatelski pozwala realizować te zadania.

Oczywiście, jeżeli ktoś ma nietuzinkowy pomysł, budżet obywatelski także jest dla niego. Nawet „Park Ufologiczno-Kryptozoologiczny” trafił pod głosowanie. 

Dzięki niemałym pieniądzom, w zeszłym roku było to niemal 30 mln zł, możemy zmieniać nasze otoczenie. Tak jak chcemy, jak tego potrzebujemy – sami!

Zieleń, kultura, edukacja

To trzy najbardziej popularne kategorie zadań, biorąc pod uwagę wszystkie edycje ŁBO. Która dominowała w ostatniej? Aż 106 projektów dotyczyło zieleni w mieście, 47 zadań to propozycje z zakresu polityki komunalnej, a 37 dotyczyło dróg w Łodzi. Ewidentnie – parafrazując łacińskie przysłowie – czasy się zmieniają, potrzeby mieszkańców i mieszkanek zmieniają się wraz z nimi! Sama procedura ŁBO została zmodyfikowana w poprzednim roku, by te zmiany umożliwić – w kolejnej, 12 edycji, Oddział ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i Inicjatyw Mieszkańców będzie sprawdzał, na ile zeszłoroczne udoskonalenia (w tym w sposobie głosowania) nadal działają efektywnie.

Budżet Obywatelski 2025 w Łodzi. Co już wiemy?

Planowana data uruchomienia pierwszego etapu ŁBO – składania propozycji zadań – to 10 maja. To wstępny termin i propozycja – podobnie jak zadania zgłaszane do łódzkiego budżetu, sam budżet obywatelski musi jeszcze przejść analizę formalną i merytoryczną, dopiero po niej pojawi się zarządzenie prezydenta miasta inicjujące procedurę. 

Mieszkańcy i mieszkanki będą mieli nie mniej niż trzy tygodnie na przygotowanie pomysłów. Ich weryfikacja, jak co roku, przebiegać będzie w okresie wakacyjnym, a w okolicach października będziemy mogli wybierać projekty, które w kolejnym roku zrealizuje miasto. Czy można sobie wyobrazić lepszy prezent na zbliżającą się Gwiazdkę niż własna inicjatywa na rzecz lepszej miejskiej codzienności?

Praca domowa

Czy zatem w kwietniu pozostaje nam jedynie cierpliwie czekać? Niekoniecznie – Łódzki Budżet Obywatelski i osoby odpowiedzialne za jego prowadzenie mają dla Ciebie pracę domową! Wychodząc na wiosenne spacery, podróżując z domu do pracy lub wyglądając przez okno w domu czy mieszkaniu, warto popatrzeć na miasto, trochę krytycznie, jeszcze bardziej konstruktywnie. Co mogłoby umilić lub ułatwić codzienne podróże? Czy spaceru nie można by połączyć z jakąś jeszcze aktywnością – zbieraniem ziół, słuchaniem świerszczy z pobliskiego hotelu dla owadów? A może warto nadać mu odrobinę dynamiki – zamiast po parkowej alejce przebiec się po sprężystej nawierzchni? Łódzki Budżet Obywatelski to zmiana. Dla nas, naszych sąsiadów, lokalnych, mniejszych lub większych społeczności. Warto zacząć ją planować wcześniej – może wspólnie, uwzględniając wzajemne potrzeby? Odkrywaj miasto, poznawaj sąsiadów i korzystaj z wiosennej aury! 

ZOBACZ TAKŻE