Butik cyrkularny startuje w Porcie Łódź. To pierwszy taki sklep z odzieżą z drugiej ręki w Łodzi!

Pierwszy butik cyrkularny w Łodzi otworzy się w najbliższy czwartek (22 września) w Porcie Łódź, gdzie zajmie powierzchnię blisko 100 mkw. NA czym polega idea upcyklingu oraz co w nim znajdziemy? Sprawdzamy to.

Ruszył butik cyrkularny w Porcie Łódź. Daje ubraniom drugi życie - fot. mat. pras.
Ruszył butik cyrkularny w Porcie Łódź. Daje ubraniom drugi życie , fot. mat. pras.
7 zdjęć
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Butiki Cyrkularne z odzieżą używaną działają w centrach handlowych w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Bydgoszczy. Teraz z oferty sklepu marki „Ubrania Do Oddania” będzie można skorzystać także w Łodzi. Butik Cyrkularny będzie  dostępny dla klientów w Porcie Łódź, gdzie na 100 mkw. powierzchni będzie można kupić wyselekcjonowane i odświeżone ubrania damskie, męskie i dziecięce z drugiej ręki, a także oddać niepotrzebną odzież.

Ubrania markowe, vintage i często nowe

Na wieszakach znajdą się zarówno ubrania vintage, markowe z metkami, jak i casualowe – wszystkie wyprane i wyprasowane, przedstawione w butikowej formule. W sklepie każdego dnia do dyspozycji klientów będzie również zespół, który bezpłatnie udzieli porad modowych i pomoże skompletować unikatowy outfit. W Butiku Cyrkularnym w Porcie Łódź będą odbywać się także warsztaty i panele dyskusyjne skupione wokół zrównoważonej mody i ekologii.

Wystrój łódzkiego sklepu marki „Ubrania Do Oddania” to dzieło artysty Szymona Gotowskiego z pracowni „Pan Szymon”, dzięki któremu ponad 80% materiałów stanowiących wnętrze lokalu to meble i dekoracje przetworzone metodą recyklingu lub upcyclingu.

– Polek i Polaków nie trzeba przekonywać do second handów, bo korzysta nich już ponad 10 mln ludzi w naszym kraju. Problem leży gdzie indziej. Nasz rynek second hand w większości bazuje na towarze z „zachodu”, w wyniku czego Polska stała się niejako tekstylnym śmietnikiem Europy. Dlatego jako Ubrania Do Oddania chcemy przekonać konsumentów do korzystania z tych second handów, które działają w modelu cyrkularnym, czyli takim, który oferuje ubrania kupione na terenie Polski, tutaj zebrane jako odzież używana a następnie posortowane i wprowadzone ponownie do obiegu – mówi Zosia Zochniak, pomysłodawczyni i współzałożycielka UbraniaDoOddania.pl oraz Butików Cyrkularnych.

Co znajdziemy w butiku cyrkularnym w Porcie Łódź?

W Butiku Cyrkularnym w Porcie Łódź znajdziemy również miejsce, w którym klienci będą mogli zostawić niepotrzebne już ubrania, obuwie i akcesoria. Takie rozwiązanie daje możliwość wyselekcjonowania i odświeżenia odzieży, która trafi ponownie do sprzedaży. Dodatkowo każdy 1 kg zebranej odzieży to 1 zł realnej pomocy dla podopiecznych NGO.

Modowa rewolucja z drugiej ręki

Ubrania Do Oddania to marka, która w 2018 roku rozpoczęła rewolucję na polskim rynku odzieżowym. Łącząc idee mody cyrkularnej i odpowiedzialnej konsumpcji przekazuje finansową pomoc dla partnerskich NGO.

Według analizy sporządzonej przez Global Data dla Thredup, zainteresowanie zakupami odzieży z drugiej ręki rośnie w tempie jedenaście razy szybszym niż tradycyjny handel. Twórcy raportu przewidują, że w 2030 roku rynek ten będzie wart około 84 miliardy dolarów, czyli dwa razy więcej niż prognozowane notowania systemu fast fashion.

ZOBACZ TAKŻE