Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Trwają prace nad ostatnim etapem inwestycji

Rok 2021 był niezwykle pracowity dla zespołu Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, które powstaje przy ulicy Targowej w Łodzi. Ta jedyna w swoim rodzaju instytucja łącząca opowieści spod znaku komiksu i gier wideo jest obecnie w trakcie tworzenia i wyposażania interaktywnych ekspozycji.

fot. wizualizacje
W EC1 już niedługo powstanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej
4 zdjęcia
fot. wizualizacje
fot. wizualizacje
fot. wizualizacje
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

– W ostatnim czasie ukończyliśmy kilka kluczowych etapów w ramach tworzenia centrum – mówi Adrian Kulesza, kierownik projektu. – Jednym z najważniejszych było podpisanie umowy na realizację ostatniej dużej wystawy, którą nazywamy roboczo „Roleplay locations”. Ekspozycja składa się z wielu interaktywnych stanowisk, łamigłówek i minigier, które przybliżają zwiedzającym role osób zajmujących się produkcją gier wideo. 

Intensywne prace objęły nie tylko sferę gier, ale także komiksów. Aby zaaranżować przestrzeń stałych wystaw komiksowych, Centrum nawiązało współpracę z gronem rysowników, scenarzystów, kolorystów i wydawców. 

– Zawarliśmy ponad 100 umów dotyczących praw do eksponowania kilkuset dzieł komiksowych, zarówno cyfrowych, jak i fizycznych, czyniąc naszą wystawę przedsięwzięciem na niespotykaną dotąd skalę w Polsce i w tej części Europy – mówi Adam Radoń, kierownik jednostki. – Proces tworzenia komiksów będziemy pokazywać na przykładach prac najlepszych współczesnych artystów w naszym kraju. Marcin Podolec, Joanna Karpowicz czy Krzysztof Ostrowski to tylko niektórzy z nich. Nie zabraknie jednak również klasyki. Jesteśmy niezwykle dumni, że w Centrum swoje miejsce znajdzie m.in. Koziołek Matołek, protoplasta współczesnych historii obrazkowych.

Otwarcie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej planowane jest na 2023 rok.

ZOBACZ TAKŻE