Chcesz nauczyć się szycia? Pomoże Ci w tym Monika Wiktorowicz, projektantka ubioru

Monika Wiktorowicz jest projektantką ubioru. Już jako nastolatka odkryła swoją pasję do szycia. Krawieckie doświadczenie zdobywała w małych, tradycyjnych zakładach. Dziś sama uczy podstaw szycia oraz zaawansowanych technik.

Naucz się szycia w Łodzi
Chcesz nauczyć się szycia? Pomoże Ci w tym Monika Wiktorowicz, projektantka ubioru
6 zdjęć
Naucz się szycia w Łodzi
Naucz się szycia w Łodzi
Naucz się szycia w Łodzi
Naucz się szycia w Łodzi
Naucz się szycia w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Monika Wiktorowicz, od kiedy pamięta, uwielbiała szyć. Taką też wybrała drogę zawodową. Licencjat sztuki zdobyła na Politechnice Łódzkiej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

Kiedy poprowadziła swój pierwszy kurs szycia, pokochała dzielenie się wiedzą z innymi. I tak w 2018 roku powstała firma Textilab. – To kreatywna pracownia krawiecka w Łodzi, skupiona przede wszystkim na prowadzeniu warsztatów. Uczę szycia i współpracuję z rękodzielnikami, którzy prowadzą pokrewne warsztaty związane z tekstyliami, np. z robienia na drutach – opowiada Monika.

Pierwsze kroki

Pasję do szycia odkryła w wieku 14 lat. – Początkowo byłam samoukiem, potem doświadczenie krawieckie zdobywałam w czasie wakacji. Praktyki studenckie odbywałam w małych zakładach, gdzie krawcowe szyły na miarę. Bacznie je obserwowałam i skrupulatnie sporządzałam notatki. Dzięki temu nauczyłam się profesjonalnego krawiectwa miarowego. Później wiedzę zdobywałam w szwalniach w Łodzi, gdzie obserwowałam procesy powstawania odzieży. W tym czasie szyłam również sama, kombinowałam i szukałam nowych rozwiązań – wyjaśnia Monika.

Własna działalność

Monika Wiktorowicz swoje pierwsze kursy krawieckie prowadziła w FabLab Łódź. – Trafiłam tam jako spec od krawiectwa. FabLab Łódź był przestrzenią kreatywną ze stanowiskami do pracy rzemieślniczej. Skupiał pasjonatów w swoich dziedzinach, którzy mieli dzięki temu przestrzeń do realizowania swoich projektów – tłumaczy Monika.
– Nauczyłam się tam, jak przekazywać swoją wiedzę innym. Warsztaty prowadziłam przez dwa lata, później niestety obiekt się zamknął. Było mi przykro z tego powodu. W 2018 roku razem z byłym prezesem FabLab Łódź otworzyliśmy poświęcony tekstyliom Textilab, który po roku przejęłam na własność – dodaje.

Oferta warsztatów

Pracownia Textilab oferuje kursy zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych w szyciu. – Największym zainteresowaniem cieszy się kurs z podstaw szycia i krawiectwa, który odbywa się cyklicznie. Intensywne i rozbudowane warsztaty trwają 30 godzin. Osoby, które nigdy nie siedziały przy maszynie do szycia i mają z nią pierwszy raz styczność, po ukończeniu kursu są w pełni samodzielne – tłumaczy Monika. – Prowadzę również warsztaty średniozaawansowane, takie jak konstrukcja i szycie spodni, spódnicy, bomberki wraz z modelowaniem i personalizowaniem wymiarów. Rozbudowany kurs dzianin, koszul, detali krawieckich. Teraz wracam do kursu konstrukcji i szycia bielizny, który odbędzie się w kwietniu – dodaje. Na warsztaty można zapisywać się poprzez stronę internetową www.textilab.pl.

Środy z szyciem

Szyciowe środy to cotygodniowe spotkania w otwartej formule. Każdy może przyjść na warsztaty z dowolnym projektem, a ja pomagam w jego realizacji – mówi Monika. 

Każdy szyje coś innego. – Ja wspieram swoją wiedzą i tłumaczę krok po kroku, jak uzyskać pożądany efekt. Niektórzy zabierają się za przeróbki krawieckie albo szyją coś od zera. Warunkiem uczestnictwa w tego rodzaju warsztatach jest posiadanie własnych materiałów
– dodaje. – Cały czas staram się poszerzać ofertę dla kursantów. Czerpię ogromną satysfakcję z możliwości przekazywania ludziom praktycznej umiejętności. Cieszę się, że przychodzą do mnie wspaniałe osoby, z którymi współpraca to czysta przyjemność.

ZOBACZ TAKŻE