Opowieści z życia wzięte. Łodzianka Dorota Combrzyńska-Nogala trafia do dzieci i młodzieży

Dorota Combrzyńska-Nogala to łódzka pisarka i polonistka. Na co dzień pracuje w ośrodku dla dzieci z wadami słuchu i afazją jako surdopedagog. Odkąd pamięta, uwielbia pisać i wymyślać opowiadania. Obecnie ma na swoim koncie kilkanaście nagród literackich za dzieła napisane zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych

Dorota Combrzyńska-Nogala
Dorota Combrzyńska-Nogala

Autorka książek Dorota Combrzyńska-Nogala pisarstwem zaczęła interesować się już w latach młodzieńczych. – Zawsze lubiłam wymyślać historie. W podstawówce miałam świetną nauczycielkę języka polskiego, która zadawała nam ciekawe tematy wypracowań. Stąd wzięło się moje zamiłowanie do pisania – tłumaczy Dorota. – W późniejszych latach zaczęłam pisać książki, pierwszą wydałam w 2007 roku. Chciałam w ten sposób zachować i utrwalić anegdoty wzięte z życia, które miały dla mnie ładunek emocjonalny. Gdy wiedziałam, że są śmieszne i ciekawe, miałam pewność, że czytelnikom się spodobają – dodaje pisarka.

Książki dla małych i dużych

Dorota Combrzyńska-Nogala karierę pisarską rozpoczynała od książek dla dorosłych, później pojawiły się tytuły dla dzieci i młodzieży. – Książki dla dorosłych często opowiadają o sytuacjach wziętych z codziennego życia – mówi. – Kiedy zaczęłam pisać książki dla dzieci, związałam się z łódzkim wydawnictwem Literatura. Moja pierwsza książka to „Bezsenność Jutki” o dziewczynce z łódzkiego getta. Niedawno była premiera filmu animowanego, który powstał na jej podstawie – dodaje autorka. – Potem przyszła kolej na powieści dla młodzieży, gdzie powstała cała seria „Wojny dorosłych – historie dzieci”, która opowiada o dorastaniu w czasie II wojny światowej.

Trudne historie

Autorka potrafi w odpowiedni sposób przedstawić młodemu czytelnikowi trudną historię. – Dziecko, poznając jednostkowe losy swojego rówieśnika, uczy się jednocześnie historii Polski. Nawet o dramatycznych wydarzeniach można pisać w przyjazny dla młodego odbiorcy sposób – tłumaczy Dorota Combrzyńska-Nogala. – Tak jest w przypadku serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”, która opowiada m.in. o przymusowym wysiedleniu ludności w czasie wojny, dzieciństwie spędzonym na Syberii i Wołyniu. Historie oparte są na opowieściach osób, które doświadczyły dorastania w tamtych czasach. Ostatnia książka – „Odysejki” – opowiada o losach dziewczynki, która w czasie wojny wędruje przez Polskę z opiekującą się nią kucharką. W pewnym momencie spotykają romską dziewczynkę i świat staje się bardziej baśniowy, mityczny – wyjaśnia pisarka.

Tytuł „Odysejki” w 2023 roku otrzymał nagrodę Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY.

Aktualne tematy

Łódzka pisarka w jednej ze swoich serii poruszyła temat pandemii, która wybuchła w 2020 r. – „Pies w czasach zarazy” to przygody dzieci, które były przymusowo „uwięzione” w domach. Kwarantanna była trudnym doświadczeniem dla wszystkich – mówi pisarka. – Bohaterowie serii to mieszkańcy pewnej kamienicy, którzy nagle zainteresowali się psem jednego z sąsiadów. Wszyscy chcieli go wypożyczyć, by móc wyjść z nim do pobliskiego parku. Każda część to zabawna przygoda dzieci z kamienicy, które na spacerze spotykają dzikie zwierzęta i dziwne postacie – wyjaśnia autorka. Warto dodać, że książka powstała również z myślą o niesłyszących i osobach z afazją, dla których komunikowanie się w czasie pandemii było dodatkowo utrudnione.

Dla fanek romansu

„Naszyjnik z Madrytu” to debiutancka powieść Doroty Combrzyńskiej-Nogali, wydana w 2007 roku, do której autorka ma wielki sentyment. – Jest to typowy romans. Bohaterka ma wspaniałe życie, męża, dzieci i nagle zaczyna to wszystko tracić – tłumaczy pisarka. –  W pewnym momencie bierze wszystko w swoje ręce i zaczyna się rozwijać, spotyka prawdziwą miłość swojego życia. W książce dużo się dzieje. Czytelniczki bardzo ją lubią i mówią, że powieść działa na nie terapeutycznie, gdy mają zły humor lub ciężki dzień. Cieszy mnie, kiedy słyszę od kobiet o podobnych doświadczeniach, że książka pomogła im w trudnym okresie stanąć na nogi.

ZOBACZ TAKŻE