Co jeść, aby spowolnić proces starzenia się skóry? [PORADNIK]

Starzenie się skóry to fizjologiczny proces postępujący wraz z wiekiem. Występowanie jego objawów jest cechą indywidualną – u jednych pojawiają się one wcześniej, u innych trochę później. Choć oznaki starzenia są nieuniknione, możemy opóźnić lub spowolnić ich powstawanie dzięki odpowiedniej diecie. Sprawdź, jak się odżywiać, aby jak najdłużej cieszyć się piękną cerą.

fot. Prostock-studio/envato.com
Starzenie się skóry to fizjologiczny proces postępujący wraz z wiekiem. Występowanie jego objawów jest cechą indywidualną

Wraz z upływem czasu cera traci młodzieńczy wygląd i blask. Związane jest to ze spadkiem aktywności fibroblastów – komórek skóry właściwej. U starszych osób wytwarzają one coraz mniej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które są niezbędne do zachowania dobrej kondycji skóry. Właśnie dlatego staje się ona mniej sprężysta, wiotka i tworzą się na niej zmarszczki. Aby zminimalizować lub opóźnić proces starzenia cery, nie wystarczy codzienna pielęgnacja i dobre kosmetyki. Równie ważne jest jej wspieranie od wewnątrz, poprzez włączenie do diety składników odżywczych odpowiedzialnych za jej kondycję i wygląd. Co zatem jeść, aby cera dłużej zachowała jędrność i blask? W diecie powinno się znaleźć przede wszystkim jak najwięcej produktów zawierających następujące składniki.

Witaminy z grupy B

Zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie, jędrność oraz gładkość. Ich źródłem są: nabiał, ryby, wątroba, płatki owsiane, szpinak, orzechy, fasola i jaja.

Witamina E

Zwana „witaminą młodości”. Neutralizując wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia skóry i powstawania zmarszczek. Ten silny przeciwutleniacz charakteryzuje się właściwościami nawilżającymi i ujędrniającymi skórę. Do produktów bogatych w tę witaminę należą: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, kiełki pszenicy, orzechy i migdały, ryby, produkty mleczne, kasza i ciemne pieczywo.

Witamina A

Spowalnia procesy starzenia się skóry. Zwiększa wytwarzanie kolagenu i elastyny, dzięki czemu poprawia jej jędrność, napięcie i nawilżenie. Jej źródłem są: masło, jaja, tłuste ryby, podroby, ser, jarmuż, szpinak, dynia i tran.

Witamina C

Najsilniejszy przeciwutleniacz, który poprawia ukrwienie skóry i ułatwia jej przenikanie innym substancjom odżywczym. Przyspiesza powstawanie kwasu hialuronowego i wspomaga produkcję kolagenu w skórze. Duże jej ilości zawierają: papryka, pomarańcze, jarmuż, brukselka, czarna porzeczka, kiwi, truskawki, biała kapusta, grejpfruty, pomidory i natka pietruszki.

Witamina K

Odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych. Dzięki swoim właściwościom jest ona zalecana przy cerze naczynkowej. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry, rozjaśnia zmęczoną i poszarzałą cerę. Najbogatszym źródłem tej witaminy są zielone warzywa liściaste, brokuły, cukinia, awokado, kapusta włoska i brukselka.

Miedź

Uczestniczy w syntezie kolagenu i elastyny. Można ją znaleźć w ziemniakach, fasoli, zielonych warzywach liściastych, ziarnach słonecznika, orzechach (szczególnie brazylijskich), płatkach owsianych i kakao.

Selen

Neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, dzięki czemu poprawia kondycję skóry. Jego źródłem są: orzechy (szczególnie brazylijskie), ryby (głównie tuńczyk i łosoś), drób, pszenica, grzyby, cebula i jaja kurze. 

Koenzym Q10

Opóźnia procesy starzenia organizmu, również te widoczne na skórze. Poprawia gładkość i jędrność cery oraz zmniejsza głębokość zmarszczek. Sporo tego związku zawierają: szpinak, olej sojowy, olej rzepakowy, nasiona sezamu, mięso kurczaka, tłuste ryby i podroby.

Kwasy omega 3 i 6

Wpływają na ogólną kondycję skóry. Wzmacniają barierę hydrolipidową, dzięki czemu skóra jest lepiej nawilżona i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Są niezbędne w „pielęgnacji od środka”. Występują w olejach roślinnych, rybach, orzechach oraz siemieniu lnianym.

Nawodnienie

Ważnym elementem diety, która ma dobrze wpływać na skórę, jest odpowiednie nawodnienie. Nawet kilkuprocentowy niedobór wody w organizmie odbija się na wyglądzie cery – staje się ona ściągnięta, wysuszona i szybciej się starzeje. Dlatego warto regularnie pić wodę. Dobrze też spożywać zieloną herbatę – najlepiej liściastą. Zawarte w niej polifenole są znane ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych. Spowalniają one procesy starzenia się skóry i ograniczają powstawanie zmarszczek. Systematyczne picie zielonej herbaty (przynajmniej dwa razy dziennie) poprawia też elastyczność skóry.

ZOBACZ TAKŻE