Seniorzy z Łodzi testują nowe technologie. Te urządzenia w przyszłości ułatwią im życie!

Inteligentny dozownik tabletek, kamizelka wyposażona w specjalne sensory, dzięki którym jest w stanie kontrolować biometryczne parametry, a na ich podstawie przewidzieć ryzyko upadku u starszej osoby dorosłej i dzięki temu wskazać, jakie partie mięśni wymagają wcześniejszej rehabilitacji, a także system tłumaczenia komunikatów niewerbalnych ułatwiający komunikację pacjenta z personelem medycznym.

fot. ŁÓDŹ.PL
Seniorzy z Łodzi testują nowe technologie. Te urządzenia w przyszłości ułatwią ich życie!
8 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

To tylko część nowoczesnych rozwiązań technologicznych dedykowanych dla osób starszych, z którymi mieli okazję zapoznać się, a część również osobiście przetestować seniorzy z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza 79 prowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi.

Healthy and Active Aging Bootcamp

Okazją dla podopiecznych wspomnianej placówki do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami było spotkanie zorganizowane w ramach programu na temat zdrowego i aktywnego starzenia „Healthy and Active Aging Bootcamp”. Program jest przeznaczony dla start-upów oraz przedsiębiorców rozwijających pomysły biznesowe w zakresie aktywnego starzenia się i długowieczności. Jego realizatorem są trzej partnerzy: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instituto Pedro Nunes w Portugalii oraz Trinty College Dublin w Irlandii. Podczas poniedziałkowego spotkania swoje nowoczesne rozwiązania technologiczne zaprezentowało łódzkim seniorom dziesięć zespołów z dziewięciu krajów: Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Turcji, Węgier i Włoch.

– Prezentowane w Łodzi nowoczesne rozwiązania mogą stać się powszechnie dostępne za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat – mówi Ewa Nocuń z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (MediHub). – Powstają z myślą ułatwienia i uprzyjemnienia życia osobom starszym, dlatego opinia seniorów jako bezpośrednich ich użytkowników jest bezcenna. Nikt przecież nie będzie wiedział lepiej niż osoby mające korzystać z tych nowych technologii w przyszłości, czy dane rozwiązanie może okazać się rzeczywiście pomocne. Dzieląc się opiniami z pomysłodawcami, seniorzy zwracają często uwagę na przykład na kwestie i obszary wymagające dopracowania, udoskonalenia lub zmiany tak, by w efekcie okazało się jeszcze lepsze i jeszcze bardziej przydatne dla nich.

Seniorzy otwarci na technologie

Nowoczesne rozwiązania, które mieli okazję poznać podopieczni Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza, znajdują się na różnym etapie rozwoju - niektóre z zespołów są jeszcze w bardzo wczesnej fazie prac i posiadają jedynie prototyp swojego pomysłu. Cześć z kolei odwiedziła Łódź już gotowym produktem lub usługą.

– W prowadzonych przez nas piętnastu Domach Dziennego Pobytu, z których tylko w ubiegłym roku skorzystało ponad 900 osób, jest wielu seniorów bardzo chętnie interesujących się nowinkami technologicznymi – mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Kiedy więc Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zgłosiło się do nas z propozycją organizacji takiego spotkania, ani przez chwilę nie mieliśmy wątpliwości, że to bardzo dobry pomysł.

Kolejne testowania

We wtorek, 20 września, możliwość zapoznania się i przetestowania nowoczesnych technologii będą mieli także seniorzy z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Narutowicza 37. Z kolei w październiku br. jest zaplanowane podobne spotkanie z seniorami w Portugalii.

ZOBACZ TAKŻE