Łódzka Akademia Pozytywnego Seniora, czyli jak radzić sobie z depresją

Zjawisko depresji dotyka nawet 30% seniorów! Tymczasem w pokoleniu 60+ panuje stereotyp, że „nie wypada” szukać pomocy u psychoterapeuty czy psychiatry. Dlatego też od środy (7 września) w Fabryce Aktywności Miejskiej ruszyła Łódzka Akademia Pozytywnego Seniora.

Łódzka Akademia Pozytywnego Seniora - Rido81/envato.com
Zjawisko depresji dotyka nawet 30% seniorów! Tymczasem w pokoleniu 60+ panuje stereotyp, że „nie wypada” szukać pomocy u psychoterapeuty czy psychiatry , Rido81/envato.com

Łódzka Akademia Pozytywnego Seniora to cykl bezpłatnych wykładów i spotkań z ekspertką ds. rozwoju osób dojrzałych i terapeutką Moniką Mularską-Kucharek, która chce uczyć seniorów, że nie tylko wypada, ale nawet trzeba szukać wsparcia, a czasem nawet profesjonalnej pomocy lekarza.

Trudny do zdania egzamin

– Zdarza mi się usłyszeć od osób starszych, że starość przyszła za szybko, że nie tak miała wyglądać, że miała być czasem spełniania marzeń, nadrabiania zaległości – mówi Monika Mularska-Kucharek, terapeutka. – Niestety, czasem los krzyżuje nasze plany, pojawiają się „zakręty”, straty i nieplanowane zmiany, o czym niejednokrotnie przekonuję się w pracy z osobami dojrzałymi. I choć jestem zwolenniczką szukania pozytywów, to mam świadomość, że starość niesie ze sobą także wiele przykrych i trudnych doświadczeń. Uważam jednak, że jest to przede wszystkim trudny do zdania egzamin z radzenia sobie z bardzo istotną i wymagającą zmianą, która przebiega w towarzystwie ograniczeń fizycznych. Jedni radzą sobie z nią lepiej, innym przychodzi to znacznie gorzej, a jeszcze inni doświadczają frustracji, a bywa, że i depresji.

Starość nie radość?

Niestety, zjawisko depresji dotyka ok. 30% osób powyżej 60. roku życia! Depresja u seniorów często ukrywa się pod różnymi „maskami” i nie zostaje zdiagnozowana. Poza tym osoby starsze niechętnie korzystają z pomocy psychologów czy psychiatrów. – Z jednej strony w starszym pokoleniu panuje stereotyp, że pomocy psychologicznej szukać nie wypada, z drugiej – depresja często jest mylona z przekonaniem, że „starość nie radość”, a cierpienie, także to psychiczne, jest po prostu nieodzowną częścią późnej starości – tłumaczy Celina Maciejewska, łódzki Rzecznik ds. Seniorów. – Objawy, które ewidentnie mogą świadczyć o depresji, często są traktowane jako coś normalnego, typowego dla tego okresu życia.

Prawo do szczęścia

W tej kwestii niezwykle istotna jest profilaktyka, ponieważ depresji można... zapobiegać. – Bez względu na wiek mamy wpływ na swój nastrój i mamy prawo do szczęścia, do odczuwania radości – dodaje Monika Mularska-Kucharek. – Czasem potrzeba jednak wsparcia ze strony innych ludzi, profesjonalnej pomocy terapeuty albo... inspiracji, którą znajdziemy, np. uczestnicząc w spotkaniach, szkoleniach, warsztatach. Od ponad 10 lat współpracuję z seniorami i jestem świadkiem pozytywnych zmian, jakie zachodzą w ich życiu. Mam nadzieję, że podobny skutek przyniesie Łódzka Akademia Pozytywnego Seniora.

Łatwiej żyje się optymistom

Łódzka Akademia Pozytywnego Seniora powstała we współpracy z łódzkim Rzecznikiem ds. Seniorów i będzie działała w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10.

Akademia obejmuje cykl wykładów z zakresu psychologii, których celem jest uświadomienie osobom dojrzałym roli pozytywnego myślenia, a także zainspirowanie osób 60+ do zmiany postawy wobec życia. Z badań wynika, że jakość życia seniorów obarczona jest często trudnymi emocjami, pesymistycznym nastawieniem do życia i szeregiem negatywnych schematów. Tymczasem... łatwiej żyje się optymistom, dlatego też warto zmieniać negatywne nawyki, wprowadzać w swoje życie radość i czerpać z niego pełnymi garściami. Udział w Akademii to szansa na podniesienie jakości swojego życia i czerpanie z niego satysfakcji, bez względu na wiek. Bo choć nie da się zatrzymać czasu, to od nas w dużej mierze zależy, jak będą przebiegały zmiany związane z upływem lat i jak będziemy sobie z nimi radzić.

Łódzka Akademia Pozytywnego Seniora – wykłady

5 października, godz. 12:30

Kalejdoskop emocji – rzecz o trudnych i pozytywnych uczuciach

9 listopada, godz. 12:30

Śmiech to zdrowie! O psychologicznym aspekcie uśmiechu

7 grudnia, godz. 12:30

W drodze po lepszy dzień! Drogowskazy szczęścia

Przepis na zdrowie

Łódzcy seniorzy mogą także skorzystać z bezpłatnych warsztatów z zakresu radzenia sobie ze stresem, treningów relaksacyjnych, konsultacji z psychologiem oraz zajęć sportowych. Do końca 2022 r. trwa projekt współfinansowany przez UE „Przepis na zdrowie”. Udział w programie trwa ok. 2,5 miesiąca i obejmuje warsztaty oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne. 

Więcej informacji w oddziale ds. polityki senioralnej Wydziału Zdrowia pod numerem tel. 42 638 47 30.

Rekrutacja uczestników trwa do 15 września

ZOBACZ TAKŻE