Co z zawaloną kamienicą przy Kilińskiego 49? Jest prawomocny wyrok!

Uprawomocnił się wyrok utrzymujący w mocy wykreślenie z rejestru zabytków zawalonej kamienicy przy ul. Kilińskiego 49. Frontowy budynek będzie można rozebrać i przywrócić ruch na zamkniętej ulicy.

Kilińskiego 49 - fot. Brajter
Uprawomocnił się wyrok utrzymujący w mocy wykreślenie z rejestru zabytków zawalonej kamienicy przy ul. Kilińskiego 49 , fot. Brajter
5 zdjęć
fot. Brajter
fot. Łacheta
fot. Brajter
fot. Brajter
fot. Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Problem z rozbiórką

Półtora roku minęło od katastrofy budowlanej przy ul. Kilińskiego 49. We frontowym budynku zawaliły się stropy. Pozostałości kamienicy nie można było rozebrać, ponieważ nie zgadzał się na to wojewódzki konserwator zabytków - nieruchomość znajdowała się w rejestrze zabytków. Do jej wykreślenia potrzeba było decyzji Ministra Kultury i ten taką wydał, ale odwołał się od niej łodzianin, Wojciech Bednarek. 

Grożący dalszą katastrofą budynek został zabezpieczony, a ulica na wysokości posesji zamknięta. Nie jeżdżą po niej tramwaje, a ruch samochodów jest ograniczony do wjazdów docelowych. 

Prawomocny wyrok

Decyzję Ministra o wykreśleniu budynku z rejestru utrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny, ale od tej decyzji Bednarek też się odwołał. W zeszłym tygodniu wyrok się wreszcie uprawomocnił i konserwator może wydać zgodę na jego rozebranie, co w efekcie pozwoli otworzyć ulicę i przywrócić ruch na Kilińskiego. 

Wniosek o rozbiórkę i odbudowę kamienicy leży u konserwatora od 9 miesięcy. Kiedy wyda on zgodę na prace, miasto ogłosi przetarg na wykonawcę. 

ZOBACZ TAKŻE