Co nowego na Zarzewie? Poznaj inwestycje w ramach "Planu dla Osiedli" [ZDJĘCIA]

Dobrze skomunikowany z pozostałymi częściami miasta, z pięknym parkiem, dostępnością rynków, sklepów, przychodni, szkół i przedszkoli – oto krótki opis osiedla Zarzew. Do listy jego charakterystycznych cech można dodać także fakt, że nie omijają go zarówno duże, jak i mniejsze inwestycje.

fot. ŁÓDŹ.PL
Zarzew to osiedle ważnych remontów

Przebudowa al. Śmigłego-Rydza

Jedną z głównych osi komunikacji na Zarzewie jest al. Śmigłego-Rydza. W 2021 r. skończyła się przebudowa pierwszego jej odcinka – od skrzyżowania marszałków do ul. Przybyszewskiego. Prace objęły całkowitą przebudowę jezdni, chodników oraz drogi rowerowej. Powstało nowe torowisko i wiadukty. 

W 2022 r. rozpocznie się przebudowa kolejnego odcinka, dalej na południe. Najważniejszym elementem tej inwestycji jest modernizacja torowiska. Odnowiona zostanie także cała infrastruktura dla pieszych: chodniki, ścieżki i ciągi pieszo-rowerowe. Uzupełniona będzie zieleń i uporządkowane trawniki. 

Modernizacja ul. Przybyszewskiego

Inwestycje nie omijają również ważnej arterii w układzie wschód-zachód. Ekipę budowlaną spotkamy na wiaduktach na ul. Przybyszewskiego. Robotnicy kolejno rozbierają stare estakady i budują w ich miejscu nowe. W tej chwili układają fundamenty pod pierwszą z nich – północną. Po odbudowie wezmą się za dwie kolejne. 

Nowe wiadukty drogowe będą miały po trzy pasy. Dla tramwajów i autobusów przeznaczona będzie środkowa estakada. 

Dzięki tej inwestycji powstanie tramwajowo-autobusowo-kolejowy węzeł komunikacyjny przy ul. Niciarnianej oraz ul. Papierniczej. Zbudowane zostaną także parkingi, na których będzie można zostawić auto i dalej podróżować komunikacją miejską. Prace mają zakończyć się w 2023 r. 

Remont ul. Przybyszewskiego obejmie też dwa odcinki od pl. Reymonta do al. Śmigłego-Rydza.

Inne remonty

W ostatnich latach przeprowadzone zostały remonty mniejszych ulic, takich jak Grota-Roweckiego, Zarzewska czy Częstochowska. Natomiast jeszcze w 2022 r. położony zostanie nowy asfalt na ul. Tatrzańskiej, na odcinku od ul. Milionowej do ul. Przybyszewskiego.

Przebudowana została też sąsiadująca z Zarzewiem ul. Dąbrowskiego. Ma ona nową jezdnię, chodniki i torowisko. 

Wypoczynek na powietrzu

Wielkim centrum sąsiedzkich spotkań i wypoczynku na Zarzewie jest park Podolski. Przecinająca go ul. Tatrzańska dzieli teren na część wschodnią i zachodnią. Przez kilka lat mocno dofinansowywana była część zachodnia, przylegająca do al. Śmigłego-Rydza. Powstały tu dwie tężnie, strefa do street workoutu, plac zabaw oraz siłownia. Są także stoły do ping-ponga i murowane stoliki do szachów czy warcabów. Do niedawna w niewielkim stopniu zagospodarowany wschodni fragment parku zaczął zyskiwać nowe atrakcje. Powstał tutaj pumptrack do jazdy na rowerze czy rolkach, są place zabaw, minisiłownia dla dorosłych, a także tyrolka dla dzieci oraz różnego rodzaju sprzęty do wspinania i poprawiania motoryki ciała najmłodszych parkowiczów. Niegasnącą popularnością cieszy się tor dla rolkarzy. Swoje miejsce mają tutaj także miłośnicy psów, których spotkać można razem z ich pupilami niemal o każdej porze dnia i nocy.

ZOBACZ TAKŻE