Co nowego na Teofilowie? Poznaj inwestycje w ramach "Planu dla Osiedli" [ZDJĘCIA]

Zieleńce, parki, osiedlowe restauracje, a do tego przychodnie, rynki, szkoły i przedszkola. Mieszkańcy Teofilowa chwalą sobie swoje osiedle pod wieloma względami.

Jeszcze kilka lat temu stan dróg na Teofilowie pozostawiał wiele do życzenia. Od 2012 r. sukcesywnie remontowane są zarówno te główne, jak i mniejsze osiedlowe uliczki. Jak zmienił się Teofilów?

Symbol na start

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc osiedla znajduje się nieopodal zbiegu ul. Rojnej i Kaczeńcowej. W parku Żeromskiego znajduje się napis Teo, symbol osiedla. Stanął on w miejscu samolotu, który przez lata dla mieszkańców osiedla był punktem orientacyjnym w terenie. Samolot zniknął z cokołu na początku lat 90. Młodsze pokolenia poszukiwały pomysłu na nowy znak rozpoznawczy i tak zrodził się projekt do Budżetu Obywatelskiego. W 2014 r. Teofilów dorobił się nowego symbolu.

Parki, przychodnie, szkoły

Napis Teo znajduje się u wejścia do parku Żeromskiego. Miejsce to ze zwykłego zieleńca zamieniło się w teren z atrakcjami dla grup w różnym wieku. Dla aktywnych wybudowana została siłownia pod chmurką i stoły do gry w ping-ponga, a dla tych, co chcą poćwiczyć umysł, powstały stoliki do gry w szachy i chińczyka. Jest też plac zabaw, a w całym parku dostawiono nowe ławki i kosze na śmieci. 

Poprawił się komfort w miejskich przychodniach. Zarówno ta na Łanowej, jak i przychodnia „Wielkopolska” zostały docieplone, mają także wymienioną instalację ogrzewania. Na osiedlu zmodernizowane zostały także przedszkola, żłobki i szkoły, m.in. Zespół Szkół Rzemiosła czy Żłobek nr 18. W sumie od 2011 r. inwestycje prowadzone były w 13 placówkach na łączną kwotę ponad 12 mln zł. 

Remontu doczekała się także pływalnia Wodny Raj, w której między innymi zostały wymienione sauny fińskie i wyremontowana zjeżdżalnia.   

Proste ulice, równe chodniki

Jednym z najistotniejszych remontów, na który czekali mieszkańcy Teofilowa, był remont ul. Rojnej, od Szczecińskiej do Traktorowej. Powstały tutaj ronda oraz wyniesione skrzyżowania, które skutecznie spowalniają ruch, a ulica dzięki temu zachowała osiedlowy charakter. Remont ul. Rojnej, razem z przebudową ul. Grabieniec i Lnianej, kosztował prawie 30 mln zł. Na terenie Teofilowa wyremontowane zostały także ul. Żubardzka i Rydzowa. Na nich, oprócz wymiany nawierzchni i modernizacji chodników, powstały także nowe zatoki przystankowe. 

Kierowcy dojeżdżający do Teofilowa z pewnością docenili wyremontowaną ul. Św. Teresy czy Wersalską, które położone są już na sąsiadujących Bałutach Zachodnich.

Ważna Aleksandrowska

Zarówno dla mieszkańców Teofilowa, jak i Bałut Zachodnich oraz miejscowości i miast przylegających do Łodzi, takich jak Aleksandrów, Rąbień czy Antoniew, niezwykle istotna jest ul. Aleksandrowska. Ma długość około 5 km i jest remontowana sukcesywnie od 2012 r. Pierwszy wyremontowany odcinek, od Szczecińskiej do Bielicowej, obejmował wymianę nawierzchni, a także modernizację przystanków tramwajowych. Wybudowana została także droga rowerowa i ciąg pieszo-rowerowy na odcinkach: Traktorowa – Bielicowa i Szczecińska – Chochoła. 

W poniedziałek (11 lipca) rozpoczyna się dalszy etap remontu ul. Aleksandrowskiej. Tym razem przebudowa obejmuje odcinek od ul. Szczecińskiej aż do granic miasta. Na ponad kilometrowym fragmencie ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia.

W związku z pracami kierowcy mogą spodziewać się utrudnień. Ruch ul. Aleksandrowską odbywa się tylko w kierunku Łodzi. Kierowcy, którzy chcą dotrzeć do Aleksandrowa Łódzkiego, mają wyznaczony objazd przez ul. Szczecińską oraz Antoniew i Rąbień do ul. Konstantynowskiej w Aleksandrowie. 

Co dalej?

Na tym nie koniec zmian na Teofilowie. Najbliższe lata to także przebudowy ulic: Kaczeńcowej, Rąbieńskiej i Szczecińskiej oraz łącznik między Kaczeńcową a Traktorową. Na ten moment szacunkowe koszty tych inwestycji wynoszą ponad 130 mln zł. 

ZOBACZ TAKŻE