Co robić w weekend w Łodzi? EC1 za złotówkę, Festiwal Roślin, spektakle i spotkania

Nie masz planów na weekend? Czytaj nasz przewodnik i sprawdź, co dzieje się w mieście. Na łodzian czeka szereg atrakcji, od Festiwalu Roślin w EC1 po spektakle i spotkania.

fot. ŁÓDŹ.PL
Co robić w weekend w Łodzi? EC1 za złotówkę, Festiwal roślin, spektakle i spotkania
6 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. Lazy_Bear/envato.com
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. mat. pras.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Zwiedzaj EC1 za złotówkę

W weekend (8-9 października) EC1 (ul. Targowa 1/3) świętuje obchody IX. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, z tej okazji zaprasza na zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC1 jedynie za złotówkę.

Akcja DOFE jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych. Centrum Nauki i Techniki EC1 przyłącza się do wydarzenia i zaprasza na zwiedzanie stałej ekspozycji w języku polskim i ukraińskim w promocyjnej cenie. Na wszystkich gości czekać będą trzy wystawy wyposażone w historyczne eksponaty, współczesne symulatory i gry komputerowe – wszystko to co dotykiem, eksperymentem i poprzez zabawę pozwoli prześledzić historię byłej łódzkiej elektrowni, zapoznać się z wciąż używanymi technologiami produkcji prądu, a także przedstawić osiągnięcia z zakresu rozwoju nauki. 

Bilety na wydarzenie w cenie 1 zł dostępne na stronie internetowej EC1 oraz stacjonarnie w kasach Centrum Nauki i Techniki EC1. 

Festiwal Roślin w EC1

W weekend (8-9 października) w EC1 (ul. Targowa 1/3) odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Roślin. 

Oprócz wyjątkowych okazów roślin zwiedzający znajdą tam również eko nawozy, środki ochrony roślin, doniczki, gadżety i literaturę ogrodniczą. Wstęp wolny. Sobota (8 października) w godz. 8:00-20:00. Niedziela (9 października) w godz. 10:00-18:00

Wystawa 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w CMWŁ

W sobotę (8 października) o godz. 13:00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) otwarta zostanie wystawa 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny. 

To jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń ściągające do Łodzi twórców i miłośników tkaniny artystycznej ze wszystkich kontynentów. Triennale Tkaniny, odbywające się niemal od 50 lat, to przegląd najważniejszych tendencji i dokonań we współczesnej sztuce tkaniny. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 56 prac wyłonionych przez międzynarodowe jury spośród niemal pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń z całego świata. Tego dnia poznamy również laureatów tegorocznej, 17. edycji.

Siedemnastemu MTT towarzyszyć będą: Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, będąca przeglądem zjawisk na polu rodzimej twórczości; 4. Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi prezentacja osiągnięć studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych – oraz liczne wykłady, warsztaty oraz oprowadzania. Wystawa będzie dostępna do 15 kwietnia 2023 r. Wstęp wolny.

Książka od kuchni – warsztaty dla młodych twórców

Biblioteka Miejska w Łodzi zaprasza na warsztaty „Książka od kuchni", które adresowane są do początkujących pisarzy. 

W piątek (7 października) w Bibliotece Wolność (pl. Wolności 4) o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z pisarką Natalią Fiedorczuk, którego tematem będzie potrzeba „uśpienia wewnętrznego krytyka". 

W sobotę (8 października) w Bibliotece Kostka (ul. Kostki Napierskiego 4) o godz. 11:00 dzieci będą tworzyć maski-portrety wraz z ilustratorką – Agatą Królak. Tego samego dnia o godz. 12:00 w Bibliotece Wolność dorośli będą mogli dowiedzieć się jak wygląda proces wydawniczy oraz co jest ważne przy podpisywaniu umowy z wydawcą. Spotkanie „Od ostatniej kropki w twoim rękopisie do podpisania umowy" poprowadzi redaktor i wykładowca akademicki – Filip Modrzejewski. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Spektakl Kolektywu Kobietostan „Chłopaki. Prawo głosu”

W niedzielę (9 października) o godz. 19:00 Teatr Szwalnia (ul. Struga 90) zaprasza na spektakl Kolektywu Kobietostan „Chłopaki. Prawo głosu".

Spektakl jest projektem wrocławskiego Kolektywu Kobietostan, który powstał na podstawie doświadczeń związanych z pracą teatralną prowadzoną w zakładach karnych. Artystki teatralne i performerki: Agnieszka Bresler, Martyna Dębowska i Iwona Konecka podejmują w nim temat społecznej i kulturowej konstrukcji płci. Sztuka jest także artystycznym protestem-sprzeciwem wobec przemocy.

Niedzielne wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Ruch kreuje przyszłość" organizowanego przez AOIA. Wstęp na spektakl jest bezpłatny, organizatorzy proszą o rejestrację: sekretariat@aoia.pl, 426332641.

Dom Literatury: Wokół „Dzienników" Franza Kafki

Dom Literatury (ul. Roosevelta 17) zaprasza w piątek (7 października) o godz. 19:00 na spotkanie z Łukaszem Musiałem, autorem nowego polskiego przekładu „Dzienników" Franza Kafki. 

Znawcy twórczości genialnego autora „Procesu" zbyt późno dostrzegli literacką wartość „Dzienników", ale nowy przekład daje możliwość pełniejszego zinterpretowania spuścizny literackiej Kafki. Tym samym „Dzienniki” stają się także formą pośmiertnej rozmowy z czytelnikami. Spotkanie poprowadzi Paweł Pieniążek. Wstęp wolny.

Sobotnia lekcja historii w Stacji Radegast

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w sobotę (8 października) organizuje oprowadzanie po wystawie „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". 

Będzie to wyjątkowa lekcja historii, a w czasie jej trwania pojawią się odpowiedzi na pytania o ofiarność, zaangażowanie w udzielanie pomocy i współpracę łodzian w czasie wojny. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę (8 października) o godz. 14:00. Wstęp: 8 zł. Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12.

Spotkania z ukraińską pisarką – Oksaną Zabużko

W weekend z łodzianami spotka się ukraińska pisarka Oksana Zabużko. Jest postrzegana jako główna ambasadorka „ukraińskości" na Zachodzie, a jej twórczość cieszy się dużym zainteresowaniem. Pisarka spotka się w łodzianami dwukrotnie. W piątek (7 października) na wydziale ekonomiczno-socjologicznym (sala C140, wejście od ul. Rewolucji 1905 r.) wygłosi wykład „Ukraińskie story: Poznanie i samopoznanie jako problem bezpieczeństwa?". 

Drugie, otwarte spotkanie „Sto lat naszej społeczności" odbędzie się w sobotę (8 października) w Teatrze Nowym (Mała Scena, ul. Zachodnia 93). To wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 16:30, będzie połączone z performatywnym czytaniem fragmentów esejów pisarki pochodzących ze zbioru „Planeta Piołun”.

Spektakl „Śmierć na gruszy” w Teatrze Chorea

Teatr Chorea (ul. Tymienieckiego 3) powraca do wystawienia sztuki „Śmierć na gruszy”. 

Spektakl, który wyreżyserował Łukasz Kos, powstał na podstawie najlepszego dramatu, jaki napisał Witold Wandurski – związany z Łodzią przedwojenny reżyser, poeta i twórca Teatru Robotniczego. Sztuka jest oparta na motywach ludowej baśni, która przedstawia wyczerpaną swoją niemocą śmierć oraz konsekwencje, jakie może nieść nieśmiertelność ludzi. W rolach głównych występują m.in. Joanna Chmielecka, najlepsza aktorka minionego sezonu, wyróżniona „Srebrnym Pierścieniem" oraz Joanna Filarska, Julia Jakubowska, Sara Kozłowska, Paweł Głowaty i Tomasz Rodowicz.

Spektakl dla młodzieży szkolnej, połączony z warsztatami w ramach projektu „Sztuka wobec wojny" zostanie wystawiony w piątek (7 października) o godz. 10:00. Sobotni spektakl (8 października) można obejrzeć o godz. 19:00. Bilety: 40 i 30 zł (ulgowy).

ZOBACZ TAKŻE