Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

Zwierzęta z Orientarium - premierowo w Manufakturze, konkursy z nagrodami, spotkanie z twórcami i organizatorami łódzkich Parad Wolności, spektakl w teatrze, warsztaty na najmłodszych i targ pyszności. Sprawdź, gdzie warto się wybrać w weekend (14-16 stycznia) w Łodzi.

Weekend w Łodzi (14-16 stycznia)

Zwierzaki z Orientarium w Manufakturze

W sobotę (15 stycznia) zwierzaki z Orientarium w Łodzi przedpremierowo zawitają do Manufaktury. Orientalne szaleństwo ogarnie wszystkich uczestników podczas warsztatów, wystaw oraz animacji dla dzieci. Przewidziano również koło fortuny i konkursy!

Wszyscy odwiedzający Manufakturę będą mieli okazję, aby zapoznać się z nowo powstającym Orientarium. Będzie to jedyny tego typu kompleks w Polsce prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej.

Co znajdziemy w programie?

Miłośnicy zwierząt będą mogli zobaczyć z bliska kilka gatunków, które na co dzień hodowane są w łódzkim zoo. W Manufakturze zagoszczą żaby omszone, traszki irańskie oraz wąż – lancetogłów kalifornijski. Edukatorzy z ogrodu zoologicznego opowiedzą o tych niezwykłych zwierzakach, a także udzielą odpowiedzi na nurtujące uczestników pytania.

Oprócz tego zobaczymy również wystawę zdjęć podopiecznych Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. 

Pracownicy Orientarium w Łodzi przygotowali na tę okazję jeszcze cykl warsztatów związanych z mieszkańcami obiektu. Podczas edukacyjnych pogawędek usłyszymy o zagrożeniach, jakie czekają na słonie indyjskie i rekiny oraz o zmorze lasów Indonezji, czyli wycinaniu drzew pod plantacje palmy olejowej.

Dodatkowo, podczas konkursu „zoORIENTUJ się”, będzie można zdobyć vouchery do Orientarium. Dla uczestników przygotowano również koło fortuny. Prawidłowe odpowiedzi na proste pytania zostaną nagrodzone gadżetami łódzkiego zoo.

Szczegółowy program imprezy znajdziesz tutaj: Zwierzaki z Orientarium w Łodzi

Technowulkan. Łódzkie Parady Wolności

Na spotkanie autorskie z Bartłomiejem Kluską oraz twórcami i organizatorami łódzkich Parad Wolności zaprasza w piątek (14 stycznia) Biblioteka Wolność (plac Wolności 4).

Wulkan radości, głośnej, dudniącej muzyki i kolorowych laserowych świateł eksplodował na ulicach Łodzi w 1997 r. W tym czasie głośna na całą Polskę, a nawet świat, parada fanów muzyki techno zawładnęła miastem.

Młodzi ludzie w barwnych, dziwacznych strojach i fryzurach ożywili szarą, zwykłą codzienność. Ta wyjątkowa impreza tylko przez kilka lat gościła w kalendarzu łódzkich imprez, ale zapamiętana została na dłużej.

Autor książki „Technowulkan”, Bartłomiej Kluska, przygotował wnikliwe studium zjawiska, tak muzycznego, jak i kulturowego, które miało wielką moc łączenia, ale i dzielenia – nie tylko łodzian. Autor oddał głos ludziom, którzy Paradę Wolności tworzyli, przez lata organizowali i próbowali uchronić od upadku i zapomnienia. Uczestnicy tamtych wydarzeń, dziś o ponad 20 lat starsi, będą prelegentami i współgospodarzami spotkania w Bibliotece Wolność. 

Spotkanie rozpocznie się w piątek (14 stycznia) o godz. 18:00. Wstęp wolny. 

"Ślubu nie będzie" w Teatrze Nowym

W weekend można wybrać się do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Na dużej scenie wystawiony zostanie spektakl „Ślubu nie będzie”. 

– Zaskakujące zwroty akcji, przezabawne sytuacje, nasycone angielskim humorem dialogi, a wszystko przeplatane doskonałymi aranżacjami nieśmiertelnych przebojów z lat 20. i 30. – tak opisują sztukę organizatorzy. „Ślubu nie będzie” to komedia muzyczna autorstwa znakomitego brytyjskiego duetu. 

To propozycja dla wszystkich, którzy choć raz przeżyli przygotowania do wielkiej rodzinnej uroczystości, niefortunny wypadek czy niezwykłe zauroczenie. 

Spektakl można zobaczyć w piątek, sobotę i niedzielę (14–16 stycznia) o godz. 19:00. Bilety: od 20 do 50 zł. 

Swingowy Koncert Karnawałowy w Teatrze Muzycznym

Teatr Muzyczny w Łodzi (ul. Pomorska 47/51) zaprasza na koncert karnawałowy „Radio Retro”. W programie m.in. „Już nie zapomnisz mnie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” i „Copacabana”. 

Podczas koncertu usłyszymy przeboje ubiegłego wieku w zaskakujących, swingowych aranżacjach Daniela Nosewicza. Widzowie usłyszą takie hity jak: „Już nie zapomnisz mnie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Copacabana”, „It Don't Mean a Thing”, „Cheek to Cheek”, „I Got Rhythm”, „Fly Me to the Moon” czy „Something Stupid”. Bilety: od 50 do 80 zł.

Kiedy? 

Piątek (14 stycznia) godz. 18:30,

Sobota (15 stycznia) godz. 14:00 i 18:30, 

Niedziela (16 stycznia) godz. 17:00.

Noworoczny Wieczór Komediowy O! impro

W piątek (14 stycznia) o godz. 19:15 na deskach Teatru Małego w Manufakturze wystąpi grupa O! impro. 

Podczas Wieczoru Komediowego publiczność zobaczy dynamiczny spektakl złożony z krótkich form improwizowanych. Przedstawienie w całości zostanie oparte na sugestiach publiczności, aktorzy nie przygotowują sobie wcześniej żadnych tekstów.

W następujących po sobie scenach widzowie postawią przed aktorami kolejne wyzwania. Jedynym ograniczeniem będzie tu wyobraźnia widowni. Dowcipne dialogi, nieprzewidywalne zwroty akcji i zaskakujące pointy są gwarancją znakomitej zabawy.

Bilety w cenie 40 zł do kupienia na stronie internetowej teatr-maly.interticket.pl oraz w kasie teatru na godzinę przed spektaklem, możliwość rezerwacji pod nr tel. 48 660 716 936.

Wieczorek taneczny dla seniorów

W sobotę będzie okazja, by potupać nóżką. Bałucki Ośrodek Kultury – Centrum Animacji i Rewitalizacji „RONDO” (ul. Limanowskiego 166) organizuje spotkanie dla seniorów. 

Wieczorek taneczny dla seniorów to idealne rozpoczęcie karnawału i doskonała okazja, by nawiązać nowe znajomości i nieco rozruszać się w nowym roku. Impreza rozpocznie się o godz. 16:00 i potrwa do 20:00. Na miejscu nie zabraknie muzyki, dobrej zabawy i towarzystwa do tańców. 

Wstęp: 20 zł od osoby.

Więcej informacji i zapisy: 42 653 36 45, <link rondo@bok.lodz.pl>rondo@bok.lodz.pl</link>.

Bazaar Pyszności

W weekend (14–15 stycznia) można wybrać się na Bazaar Pyszności. Znajdą tam coś dla siebie przede wszystkim wielbiciele tradycyjnych smaków polskiej kuchni.

Na stoiskach w M1 (ul. Brzezińska 27/29) pojawią się wyroby producentów, którzy od pokoleń prowadzą swoje lokalne firmy. Na stoiskach znajdziemy pyszne wędliny, miody i produkty pszczelarskie, tradycyjnie wypiekane, pachnące chleby, sękacze, ciasta i ciasteczka, wyroby garmażeryjne, pasztety, makarony czy ryby. Amatorzy nabiału mogą zaopatrzyć się w sery, prawdziwe wiejskie jaja oraz masło. Nie zabraknie naturalnych soków, nalewek czy kwasu chlebowego.

Bazaar Pyszności działa w godz. 9:00–21:00 w piątek i sobotę oraz w godz. 9:00–20:00 w niedzielę. Wstęp wolny. 

Warsztaty dla najmłodszych w Bibliotece

Na przygotowania do Dnia Babci i Dziadka zaprasza Biblioteka Dygresja (ul. Rewolucji 1905 r. 84).

Uczestnicy podczas piątkowego (14 stycznia) warsztatu plastycznego stworzą wyjątkowe kartki z życzeniami dla babci i dziadka. 

Start o godz. 15:00. Udział bezpłatny, obowiązują zapisy 571 553 038.

ZOBACZ TAKŻE