Dąb Fabrykant ze statuetką plebiscytu Drzewo Roku 2022. Czy podbije Europę? [ZDJĘCIA]

Dąb Fabrykant ma już 180 lat, mierzy ponad 22 m wysokości, a jego korona ma ponad 33 m szerokości! W poniedziałek (10 października) nastąpi oficjalne wręczenie nagród w plebiscycie na Drzewo Roku, w którym łódzki dąb zajął pierwsze miejsce, zdobywając 5559 głosów internautów!

fot. Brajter
Dąb Fabrykant ze statuetką plebiscytu Drzewo Roku 2022
10 zdjęć
fot. Brajter
fot. Brajter
fot. Brajter
fot. Julian Sojka
fot. Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Łódzki dąb Fabrykant zwyciężył w konkursie na Drzewo Roku 2022, organizowanym przez Klub Gaja. Dzięki temu w lutym 2023 r. będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku! 

Jednak zanim do tego dojdzie, w poniedziałek (10 października), podczas oficjalnego rozdania nagród, Statuetka Drzewa Roku 2022 trafi w ręce Przemysława Bartosa – autora bloga „Przyroda dla Sosnowca”, który zgłosił drzewo do konkursu, oraz do przedstawicieli władz Łodzi.

Niezwykłe drzewo z Łodzi

Fabrykant, nazywany również Jagoszem, zdobi łódzki park Klepacza. Jest to jedno z najoryginalniejszych drzew w Polsce i wyjątkowa wizytówka Łodzi. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi, którzy chcą oglądać jego majestat, zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic, oraz uwiecznić go na zdjęciach.

Fabrykant jest pomnikiem przyrody. Ma 180 lat, ok. 22,5 m wysokości i 458 cm w obwodzie, a szerokość jego korony osiągnęła imponującą wartość ponad 33 m!

Dąb Fabrykant trafia na mapę

We wrześniu Dąb Fabrykant został doceniony także przez Łódzki kolektyw Mamy Projekt, który wydał ogólnopolski przewodnik nieMAPA, pozwalający poznać dęby od czubka po korzenie.

Co „jedzą" dęby? Jak sprawdzić ich „linie papilarne”? Dla kogo dąb jest mieszkaniem, a kto lubi się pod nim skryć? Odpowiedzi na te i inne pytania daje nowa nieMAPA Oto Dąb. Można ją pobrać za darmo ze strony www.niemapa.pl.

ZOBACZ TAKŻE