Depresja. Jakie są jej objawy, jak ją leczyć i jak wspierać osoby nią dotknięte?

Depresja to poważna choroba, której objawami są utrzymujące się zaburzenia nastroju. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zmaga się z nią 5% całej populacji, a do 2030 r. stanie się ona najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Jak rozpoznać depresję i w jaki sposób z nią walczyć? Co robić, gdy choroba zostanie zdiagnozowana u bliskiej Ci osoby?

depresja
Z depresją zmaga się 5% całej populacji, fot. envato elements

Depresja jest jedną z najpoważniejszych chorób na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Dotyka ludzi bez względu na wiek, płeć czy status materialny. W celu upowszechnienia wiedzy na jej temat w 2001 r. Minister Zdrowia ustanowił Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który obchodzimy 23 lutego. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja, pomaga zmniejszyć stygmatyzację związaną z chorobą i zachęca do szukania pomocy. To ważne, bo mimo iż depresja jest bardzo powszechnym schorzeniem, cierpiące z jej powodu osoby często wstydzą się prosić o pomoc. Z kolei ci, którzy depresji nigdy nie doświadczyli, często odbierają objawy choroby jako fanaberie. Nagłaśnianie problemu pozwala pozbyć się mylnych przekonań i pokazuje, że depresję można (i warto!) leczyć.

Objawy depresji

Nie każde pogorszenie nastroju oznacza depresję. Przejściowe przygnębienie związane z problemami dnia codziennego zdarza się każdemu. Sytuacja staje się poważna, gdy smutek i pesymistyczne spojrzenie na świat oraz siebie samego utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie i zaczynają mieć coraz większy wpływ na normalne funkcjonowanie chorego, np. pracę czy relacje z bliskimi. Brak chęci do wstawania z łóżka, utrata zainteresowania dotychczasowym hobby, zmniejszenie popędu seksualnego czy problemy ze snem to znak, że należy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Nieleczona depresja może doprowadzić do pojawienia się myśli samobójczych, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i rozpoczęcie terapii.

Leczenie depresji

Z depresją należy udać się do psychiatry – co ważne, nie trzeba mieć w tym celu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od nasilenia i długości trwającego właśnie epizodu depresyjnego specjalista zaproponuje odpowiednie leczenie. Pomocne mogą okazać się leki – te nowej generacji są bezpieczne i wywołują mniej skutków ubocznych niż substancje stosowane w leczeniu depresji przed laty. Istotnym elementem procesu leczenia jest także psychoterapia, która nierzadko zmniejsza częstotliwość nawrotów depresji i nasilenie jej objawów. Połączenie obu tych metod jest zwykle najskuteczniejsze i pozwala znacznie poprawić komfort życia osoby chorej, a nawet doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

Jak wspierać chorych na depresję?

Przede wszystkim nie mówić: „weź się w garść” czy „inni mają gorzej”. Takie słowa nie tylko brzmią lekceważąco, ale mogą wręcz pogorszyć stan osoby zmagającej się z depresją. Choremu należy okazać wsparcie. Sformułowania takie jak „rozumiem Cię”, „masz prawo odczuwać smutek” czy „wszystko z Tobą w porządku” przyniosą znacznie lepszy efekt. Pamiętaj: osoba z depresją nie zawsze jest świadoma swojej choroby, dlatego jeśli zauważysz u kogoś bliskiego jej symptomy, porozmawiaj z nim i pomóż szukać pomocy.

Gdzie szukać pomocy?
Mieszkańcy Łodzi mogą dzwonić pod dwa numery telefonów, pod którymi czekają na nich psychologowie. Numer 19 288 jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 20:00–8:00, a w weekendy całodobowo. Numer 42 630 11 02 działa w dni robocze w godz. 8:00–20:00. Jeśli jesteś w kryzysie psychicznym, nie wahaj się – zadzwoń. Depresję można wyleczyć!

ZOBACZ TAKŻE