Dermatoskopia ratuje życie. Dowiedz się więcej o badaniu: kiedy je wykonać i ile kosztuje

Dermatoskopia to szybkie i bezbolesne badanie, które może uratować życie, ponieważ pozwala wykryć zmiany pojawiające się w przebiegu raka skóry. Kiedy należy udać się na dermatoskopię i ile kosztuje takie badanie?

Dermatoskopia ratuje życie
Dermatoskopia ratuje życie
3 zdjęcia
Dermatoskopia ratuje życie
Dermatoskopia ratuje życie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Badanie dermatoskopowe skóry pozwala lekarzowi obejrzeć w powiększeniu znamiona i wstępnie ocenić ich charakter. Ten rodzaj diagnostyki szczególnie często wykorzystuje się w przypadku tzw. zmian barwnikowych, które niosą ze sobą ryzyko rozwoju złośliwego nowotworu skóry, czyli czerniaka. Urządzenie, jakim jest dermatoskop, umożliwia dermatologowi obejrzenie wszelkich zmian skórnych w ok. 10-krotnym powiększeniu, co pomaga w odróżnieniu niegroźnych „pieprzyków” od znamion atypowych. Badanie nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Jak wygląda badanie?

Podczas badania dermatoskopowego lekarz zwraca uwagę na kolor znamienia, jego symetryczność oraz to, czy jego granice są gładkie czy nieregularne. Ważnym aspektem jest także obecność w obrębie zmiany dodatkowych struktur, takich jak kropki czy smugi. Do każdego z powyższych parametrów przypisuje się wartość liczbową, z której następnie oblicza się całkowity wskaźnik dermatoskopowy. Nowoczesne urządzenia (videodermatoskopy) same dokonują oceny i podają wynik – ten poniżej 4,75 oznacza łagodne znamię barwnikowe, a w przedziale od 4,75 do 5,45 świadczy o tym, że badana zmiana wymaga kontroli. Wartość przekraczająca 5,45 powinna pociągnąć za sobą chirurgiczne usunięcie zmiany i przekazanie jej do badania histopatologicznego.

Kiedy zrobić dermatoskopię?

Wskazania do poddania się dermatoskopii to wszelkie nowe znamiona barwnikowe, które pojawiły się na skórze. Do wizyty u lekarza szczególnie powinny zmotywować nas zmiany, które:

  • mają nieregularny kształt,
  • posiadają „poszarpane” brzegi,
  • cechuje niejednolity kolor.

Nie każde nowo powstałe znamię barwnikowe oznacza groźnego czerniaka, jednak może ono predysponować do rozwoju nowotworu skóry. Jeśli lekarz stwierdzi takie ryzyko, zaleci regularne kontrolowanie znamienia. Do dermatologa należy niezwłocznie udać się także w sytuacji, w której zmiana zacznie się powiększać, krwawić, boleć lub zmieni się jej kolor. Niektórzy powinni wykonywać dermatoskopię profilaktycznie, po zakończeniu sezonu letniego. Są to przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, wszyscy, którzy doznali poparzenia słonecznego oraz pacjenci, u których w rodzinach zdarzały się przypadki nowotworów skóry.

Ze skierowaniem czy bez?

Dermatoskopię można wykonać w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. W tym celu należy udać się do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie do dermatologa – badanie zostanie wówczas przeprowadzone podczas wizyty u tego specjalisty. Dermatoskopię można oczywiście wykonać również prywatnie. Jej koszt jest uzależniony od danej placówki i zazwyczaj wynosi od 100 do ok. 200 zł. Warto dodać, że każda nabyta zmiana skórna o charakterze barwnikowym wymaga konsultacji lekarskiej. Nigdy nie należy dokonywać samodzielnej diagnozy, np. w oparciu o znalezione w Internecie materiały. Bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenia nie jesteśmy w stanie ocenić, czy znamię jest groźne czy nie.

Czerniak – to widzę!

Weź udział w programie profilaktyki nowotworów skóry (ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego), skierowanym do osób w wieku 18–64 lat mieszkających/pracujących/uczących się w Łodzi lub powiatach: pabianickim, łaskim, zduńskowolskim i sieradzkim. 

W ramach projektu pacjenci mają zapewnioną:

  • bezpłatną profesjonalną konsultację dermatologiczną,
  • bezpłatne badanie dermatoskopem / wideodermatoskopem przeprowadzane przez lekarza dermatologa,
  • udział w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych,
  • kremy z filtrem UV SPF 50+ oraz broszurę edukacyjną.

Zapisy:

  • osobiście: przychodnia Artmedis Łódż ul. Kusocińskiego 61 pokój nr 14,
  • telefonicznie pod numerem 789 042 009,
  • mailowo: projektunia@artmedis.com.pl

Więcej informacji o programie znajdziesz tutaj: Kampanie zewnętrzne o tematyce zdrowotnej - Urząd Miasta Łodzi lodz.pl

ZOBACZ TAKŻE