Detoks seniora przed świętami. Jak oczyścić organizm? Co zmienić w diecie?

Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań z bliskimi i wspólne biesiadowanie przy obficie zastawionych stołach. Często zdarza się, że w tym okresie zjadamy dużo więcej niż zwykle i niestety są to z reguły dania ciężkostrawne, które mogą powodować dolegliwości układu pokarmowego. Właśnie dlatego przed świątecznym ucztowaniem warto zadbać o wątrobę i oczyścić ją z toksyn. Na jaki detoks może sobie pozwolić senior?

Senior dieta
Jak przygotować organizm do świąt? fot. envato elements

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dzięki temu bezustannie pracującemu organowi nasza krew jest wolna od toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Co prawda wątroba ma zdolności regeneracyjne, ale od czasu do czasu warto udzielić jej wsparcia poprzez wprowadzenie przyjaznej diety, która przyspieszy oczyszczenie i regenerację tego narządu.

Dla kogo kuracja odtruwająca?

O tym, że pora oczyścić organizm, mogą świadczyć objawy, takie jak: ciągłe zmęczenie, senność, bóle głowy, problemy trawienne czy gorszy wygląd skóry. O regularnym detoksie powinny pomyśleć osoby:

  • starsze – z upływem czasu wątroba robi się coraz bardziej „zmęczona”, bo pracuje dzień i noc, bez żadnej przerwy; 
  • często spożywające alkohol, który dla wątroby jest trucizną;
  • jedzące dużo tłuszczów zwierzęcych;
  • biorące dużo leków, które obciążają wątrobę;
  • które zaobserwowały objawy, takie jak ból lub dyskomfort w prawym podżebrzu, problemy z trawieniem tłustych pokarmów, częste zgagi, ciemne plamy na skórze (tzw. plamy wątrobowe);
  • z tzw. otyłością brzuszną, czyli nadmiarem tłuszczu gromadzącym się w pasie.

Adwent – religijny i zdrowotny wymiar postu

Świetną okazją do przeprowadzenia detoksu są święta i poprzedzający je czas adwentu, który rozpoczyna się 27 listopada. To szczególny czas dla osób wierzących, podczas którego przygotowują się one duchowo do świąt Bożego Narodzenia. Podobnie jak w okresie Wielkiego Postu, w adwencie także wiele osób powstrzymuje się przed jedzeniem pewnych pokarmów, np. mięsa. Taka dieta wpływa pozytywnie na układ trawienny. Warto dodać, że dietetycy coraz częściej zalecają osobom starszym, aby jadły mniej produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso wieprzowe i wołowe, wędliny czy produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu. Taki okazjonalny post, poza wymiarem religijnym, ma też wymiar zdrowotny. Jeśli czujesz, że Twoja wątroba potrzebuje wsparcia, przeprowadź łagodną formę detoksu, po której z pewnością poczujesz się lepiej.

Łagodna forma detoksu dla seniora 

Wiek 60+ sam w sobie nie jest przeciwwskazaniem do wprowadzenia lekkostrawnej diety opartej głównie na warzywach, owocach i naturalnych sokach. Łagodna kuracja oczyszczająca może być korzystna dla zdrowia seniorów, jednak trzeba pamiętać, że bardziej radykalne kroki zawsze należy konsultować z lekarzem. Szczególnie dotyczy to osób z chorobami przewlekłymi. Detoks zwykle zaczynamy od odstawienia produktów, takich jak: cukier, pieczywo i makarony z mąki pszennej, nabiał, grzyby, kawa, czarna herbata, napoje gazowane, alkohol oraz potrawy smażone na głębokim tłuszczu. Wykluczyć należy również czerwone mięso – dopuszczone w małych ilościach są chude mięso drobiowe (indyk, kurczak) i ryby. Dieta oczyszczająca powinna obfitować w warzywa, takie jak: 

  • kalafior,
  • brokuły,
  • brukselka,
  • kapusta,
  • marchew,
  • buraki,
  • cukinia,
  • ziemniaki.

Warto też wprowadzić do jadłospisu świeże owoce (w mniejszej ilości również suszone), orzechy, nasiona, siemię lniane, kaszę jaglaną, soczewicę, ciemny ryż oraz kiszonki i zakwas buraczany. Podczas diety należy też pamiętać o piciu dużej ilości wody, naparów ziołowych (z rumianku, pokrzywy czy mniszka), świeżych soków z warzyw i owoców oraz zielonej herbaty, która eliminuje toksyny. W detoksie pomocny może być napar z ostropestu, który działa na wątrobę oczyszczająco i regenerująco. Wystarczy 1 łyżkę zmielonych nasion zalać 1 szklanką wody i gotować 10 minut – taką kurację warto stosować do 3 tygodni. Ważny jest też sposób przygotowywania posiłków – najlepiej gotować na parze lub w małej ilości wody. Jedz 5–6 niezbyt obfitych posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Aby detoks był skuteczny, powinien trwać minimum 7 dni. Jeżeli będzie to Twój pierwszy raz, zacznij od np. 3 dni. Po tej oczyszczającej diecie z pewnością  poczujesz się lżej i będziesz mieć więcej energii. Do starych nawyków żywieniowych wracaj powoli i stopniowo. Każdego dnia włączaj kolejno produkty, których nie jadłaś/eś podczas detoksu, np. zboża, mięso, ryby czy jaja.

ZOBACZ TAKŻE