Dron antysmogowy lata nad Łodzią. Zadba o czyste powietrze [ZDJĘCIA]

Działania drona wyposażonego w specjalistyczne czujniki antysmogowe, wykrywające pył zawieszony i inne szkodliwe substancje w łódzkim powietrzu to wynik głosowania łodzian w budżecie obywatelskim.

Dron antysmogowy
Urządzenie wykonuje pomiary w czasie rzeczywistym, co oznacza, że jest w stanie określić dokładnie, czym jest palone w piecu, fot. ŁÓDŹ.PL
8 zdjęć
Dron antysmogowy
Dron antysmogowy
Dron antysmogowy
Dron antysmogowy
Dron antysmogowy
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Urządzenie wykonuje pomiary w czasie rzeczywistym, co oznacza, że jest w stanie określić dokładnie, czym jest palone w piecu (np. butelkami PET) i od razu tę informację przekazać do straży miejskiej obecnej na miejscu. Strażnicy zaś mogą od razu iść z kontrolą do danego domu.

Pierwsze loty drona antysmogowego w 2022 r.

Pierwsze loty w 2022 roku maszyna odbyła w poniedziałek, 24 października, a do końca roku łącznie wykona 60 godzin lotów w różnych rejonach Łodzi. Loty będą realizowane o różnych porach. Mieszkańcy, którzy widzą problem palenia niedozwolonymi substancjami w swojej okolicy i otoczeniu, mogą zgłaszać do straży miejskiej (nr tel.: 986 lub adres e-mail: specjalistyczny@strazmiejska.lodz.pl) potrzebę wykorzystania drona, aby sprawdzić, w których gospodarstwach łamane są zapisy uchwały antysmogowej i ustawy o gospodarowania odpadami, zakazujących palenia w piecach odpadów i innych niedozwolonych substancji.

O sposobie zakończenia kontroli, w przypadku stwierdzonych uchybień, decyduje strażnik prowadzący sprawę. Możliwą formą jest zastosowanie w stosunku do sprawcy wykroczenia pouczenia, grzywny w formie mandatu karnego bądź skierowanie do sądu wniosku o ukaranie.

ZOBACZ TAKŻE