EC1 Łódź z nowymi atrakcjami. Centrum Komiksu i co jeszcze? [ZDJĘCIA]

Już tylko tygodnie dzielą nas od uruchomienia w zabytkowej elektrowni przy ul. Targowej Centrum Komiksu i Narodowego Centrum Filmowego. Co w nich na nas czeka?

Centrum Komiksu w Łodzi
Centrum Komiksu w Łodzi
10 zdjęć
Centrum Komiksu w Łodzi
Centrum Komiksu w Łodzi
Centrum Komiksu w Łodzi
Centrum Komiksu w Łodzi
Centrum Komiksu w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

EC1 – najstarsza łódzka elektrownia miejska – zamienia się w wielkie centrum kulturalno-edukacyjno-rozrywkowe. Do szczęśliwego finału zmierzają przy ul. Targowej 1/3 dwa ostatnie projekty. Na początku października będziemy mogli odwiedzić kolejne, odnowione w wyjątkowym zabytku przestrzenie.

Centrum Komiksu

Od ponad 30 lat Łódź jest domem największego w kraju festiwalu komiksu i gier. I to nie przypadek, że właśnie w naszym mieście powstało pierwsze w Polsce Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Zostało zbudowane w tzw. południowej części EC1. 

W dwóch budynkach o cylindrycznych kształtach, na trzech kondygnacjach zanurzymy się w świecie wyobraźni. Znajdziemy tutaj nie tylko wystawy poświęcone komiksowi i grom, które pokażą nam, jak te rozwijały się na przestrzeni lat. Do dyspozycji gości będą także interaktywne urządzenia, które pozwolą nam wcielić się w projektanta gier, czy też wyposażone sale warsztatowe, dzięki którym swoje pasje i umiejętności będą rozwijały kolejne pokolenia twórców opowieści graficznych i gier. 

Otwarcie Centrum Komiksu przypadnie na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, czyli na 7–8 października.

Centrum Filmowe

Z kolei filmowemu dziedzictwu Łodzi dedykowane będą przestrzenie we wschodniej części EC1. Powstała tutaj instytucja o randze narodowej, która pierwszych gości zaprosi w swe progi tydzień później. 

Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie nowoczesnym i multimedialnym ośrodkiem, w którym odnajdzie się każdy miłośnik kinematografii. Obok przestrzeni wystawienniczych znajdą się tu m.in. trzy sale kinowe, filmowa biblioteka i sale edukacyjne. 

Największa z wystawą w NCKF-ie będzie Kino Polonia. To pełna rozmachu opowieść o ponad 120-letniej historii kultury filmowej na ziemiach polskich – od jej prapoczątków po dzień dzisiejszy. Od pierwszych urządzeń do rejestracji ruchomych obrazów po współczesne  dzieła, które rozsławiły polską kulturę na świecie.

Znajdziemy tu kostiumy, sprzęt filmowy, pamiątki, interaktywne repliki i modele. Bogactwo oryginalnych eksponatów połączone zostanie z instalacjami multimedialnymi, wideo-esejami, rzeźbami audiowizualnymi, kapsułami filmowymi i wielkoformatowymi projekcjami.

EC1 przy Targowej 1/3

W pierwszej elektrowni czekają na nas jeszcze interaktywne Centrum Nauki i Techniki, najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz wiele ciekawych wydarzeń. W najbliższym czasie będą to m.in. Igrzyska Wolności i Festiwal Światła. Zapamiętajcie ten adres.

ZOBACZ TAKŻE