Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022. Na otwarcie: Volny Chor, symbol białoruskiego protestu

W piątek (9 września) pod hasłem „Bliscy” rusza Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022. Na inaugurację zaplanowano w Parku Ocalałych wyjątkowe widowisko o wolności, miłości i bliskości: Volny Chor – symbol białoruskiego protestu – i wielką łódzką kolację przy wspólnym stole.

fot. mat. pras.
Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022. Na otwarcie: Volny Chor, symbol białoruskiego protestu
4 zdjęcia
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

W zaledwie dwuletniej historii przez szeregi Volnego Choru przewinęło się ponad 350 artystów: dyrygentów, śpiewaków i wokalistów, instrumentalistów, bardów, muzyków ludowych, a także zwykłych ludzi, którzy chcieli śpiewać. Zawodowców i amatorów połączyło pragnienie powstrzymania przemocy oraz przywrócenia sprawiedliwości.

Artyści walczą głosem

Na początku artyści organizowali flash moby w centrach handlowych, śpiewali podczas pokojowych marszów protestacyjnych, występowali w operze, metrze, na stacji kolejowej. Byli zatrzymywani, skazywani na kary więzienia i grzywny. Niektórym grożą wieloletnie wyroki, wielu zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. 

Od czerwca 2021 r. chór kontynuuje swoją działalność w Polsce. Śpiewa o wielkiej przeszłości, strasznej teraźniejszości i świetlanej przyszłości Wolnej Białorusi.

Uroczysta kolacja z gośćmi FŁ4K

Po piątkowym koncercie wszyscy goście wieczoru zostaną zaproszeni na wspólną kolację. 

José Andrés, założyciel World Central Kitchen – organizacji, która zapewnia zdrową żywność dla rodzin i osób dotkniętych katastrofami – powiedział: „Gdy masz więcej, niż potrzebujesz, zbuduj dłuższy stół, a nie wyższy płot”. Przy dłuższym stole, dobrym jedzeniu i setach didżejskich w wykonaniu ukraińskiego Potoku Funka będzie czas na poznanie się, rozmowę i bycie blisko. 

Festiwal Łódź Czterech Kultur – bilety

Festiwal potrwa do 17 września. Bilety na wydarzenia zamknięte są jeszcze dostępne na stronie 4kultury.pl. Do kupienia za pośrednictwem platformy Bilety24.pl.

ZOBACZ TAKŻE