Festiwal OFF-Północna już w kwietniu w Teatrze Muzycznym [PROGRAM]

Spektakle, koncerty i recitale, a nawet literacki stand-up – to wszystko znajdziemy w programie tegorocznej edycji festiwalu OFF-Północna. Festiwal potrwa od 2 do 10 kwietnia i odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

fot. Marcin Oliva Soto
8 zdjęć
fot. Marcin Oliva Soto
fot. Robert Gierlicki
fot. Marcin Oliva Soto
fot. Justyna Tomczak
fot. Wiktor Franko
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Nie zabraknie festiwalowej premiery i tytułów, które zdążyły już wzbudzić emocje publiczności, jak krakowska „Kora. Boska”, „Bronisław Piłsudski was here. Musical na wałki” Fundacji Pomysłodalnia czy monodram Anety Todorczuk zbudowany wokół piosenek Sinead O’Connor. 

Teatr jest praniem sumienia

Program tegorocznej edycji Festiwalu wpisuje się w hasło, które przyświeca Teatrowi Muzycznemu w Łodzi u progu trzeciego roku pandemii. Jest to cytat z listów Sławomira Mrożka: „Teatr jest praniem sumienia”. – Chcemy, by prezentowane przez nas spektakle wzbudzały głęboką refleksję. W tym roku towarzyszy nam podwójna trema. Nie tylko gościmy wspaniałych artystów, ale sami wystawiamy się na ocenę publiczności – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny i pomysłodawca Festiwalu OFF-Północna – już pierwszego dnia festiwalu zapraszamy na premierowe „Preludia”.

Fortepian i muzyka elektroniczna

„Preludia” w reżyserii Tadeusza Kabicza to polska adaptacja off-brodwayowskiego musicalu Dave’a Malloya. Na scenie fortepianowi towarzyszy muzyka elektroniczna, wprowadzająca widza w mrok szaleństwa genialnego artysty – Siergieja Rachmaninowa. Pianista cierpi na depresyjną paranoję i silne stany lękowe. Z pomocą przychodzą najbliżsi Rachmaninowa, którzy wysyłają go do ekscentrycznego psychoterapeuty słynącego z nowatorskich metod psychohipnozy. Przedstawienie rozpocznie się 2 kwietnia o godzinie 19:00 na głównej scenie i otworzy tegoroczny Festiwal OFF-Północna.

„Jeszcze w zielone gramy”

3 kwietnia na widzów czekają aż dwa tytuły – „Absolutnie. Bończyk śpiewa Młynarskiego” i „20 lexusów na czwartek”. Recital Jacka Bończyka rozpocznie się o godzinie 17:00 na scenie kameralnej. Aktor przygotował recital, na który złożą się autorskie piosenki jego mistrza, znane i lubiane przez kilka pokoleń Polaków, m.in. „Absolutnie”, „Bynajmniej”, „Nie ma jak u mamy”, „Ogrzej mnie”, „Jeszcze w zielone gramy” czy „Jesteśmy na wczasach”.

„Kora. Boska”

Również w sobotę (9 kwietnia) na scenie głównej Katarzyna Chlebny w głośnym już spektaklu „Kora. Boska”, wcieli się w postać Olgi Jackowskiej. Spektakl jest opowieścią o kobiecie, artystce, córce i matce, o Polsce, religii, systemie i chorobie. To baśniowa historia o miłości, tęsknocie, niemocy i żalu.

Musical therapy

Ci, którzy zdecydują się przyjść na godzinę 19:00, będą mogli spotkać się z Coach Elą podczas „20 lexusów na czwartek” stołecznego warszawskiego Teatru Potem-O-Tem. Bohaterowie sztuki są uzależnieni od pracy, od robienia selfie i relacjonowania swojego życia w internecie, od zdrowego żywienia i siłowni, od seksu i pornografii. Podczas autorskiej sesji musical therapy odkryją przed widzami swoje problemy, a właściwie wyśpiewają je i wytańczą.

Literacki stand-up

W przedostatni dzień festiwalu (9 kwietnia) w programie znalazła się propozycja dla fanów stand-upu. W ramach „Stand-up według Kmity” na scenie wystąpią Piotrek Plewa, który w swoim programie opowie o dziwnym losie komika i Olek Talkowski, który w brawurowej, obficie podlanej absurdami opowieści oprowadzi publiczność po swojej dzielni, dzieląc się refleksjami o świecie i… babeczkach. 

„Bronisław Piłsudski was here”

Festiwalowa środa (6 kwietnia) należeć będzie do Karoliny Merdy i Krzysztofa Wojciechowskiego. Ich brawurowy spektakl muzyczny „Bronisław Piłsudski was here. Musical na wałki” w reżyserii Piotra Wyszomirskiego to wzruszająca podróż dookoła świata w poszukiwaniu miłości i ojczyzny. Aktorzy, odgrywając różne postacie, przedstawiają fragmenty z życia Bronisia ze szczególnym uwzględnieniem jego pobytu wśród Ajnów.

Teksty Agnieszki Osieckiej

Dzień później (7 kwietnia) organizatorzy festiwalu zabiorą publiczność do „Wesołego miasteczka”, w którym królują teksty Agnieszki Osieckiej. Spektakl w reżyserii André Hübnera-Ochodlo z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie rozpocznie się o godzinie 18:30 na głównej scenie Teatru Muzycznego.

Piosenki Sinead O’Connor

Wstrząsającą historię 40-letniej kobiety, która wbrew wszystkiemu poszukuje własnej wartości i z nadludzką determinacją próbuje ocalić resztki godności (8 kwietnia) o godzinie 18:30 zaprezentuje Aneta Todorczuk w monodramie „Kobieta, która wpadała na drzwi”. Będzie to przejmujący spektakl zbudowany wokół piosenek Sinead O’Connor.

Koncert „Intymnie”

Szóstą edycję Festiwalu zakończy tradycyjnie już gala wręczenia Jonaszka zwycięzcy Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty oraz występ laureatów konkursu, po którym widzowie będą mogli posłuchać zeszłorocznych laureatów w lirycznym koncercie „Intymnie”. 

Gdzie kupić bilety?

Bilety na Festiwal OFF-Północna za pośrednictwem strony internetowej, a także w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi kupować można od dziś.

Karnet na przedstawienia na głównej scenie (w tym na premierowy spektakl „Preludia”) można kupić za 160 zł. Po zakupieniu karnetu bilety na spektakle na scenie kameralnej będą dostępne w cenie 20 zł.

ZOBACZ TAKŻE