Fundacja Kolorowy Świat cała dla dzieci. Dzięki niej życie maluchów nabiera barw!

Fundacja Kolorowy Świat powstała w 2003 r. w Łodzi. Od tego czasu wspiera dzieci cierpiące m.in. na mózgowe porażenie dziecięce.

8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Początkowo organizacja stworzyła przedszkole dla osób z MPD. Z biegiem czasu zgłaszało się coraz więcej rodziców, których synowie i córki mieli różne problemy i schorzenia. 

– Powoli zaczęliśmy rozwijać naszą placówkę – mówi Piotr Hulewicz z fundacji Kolorowy Świat. – Otworzyliśmy szkołę oraz Dzienny Oddział Rehabilitacji, w którym dzieci mogą otrzymać pomoc w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Potrzebującym zapewnia się różnorakie kompleksowe terapie, np. psychologiczną i neurologopedyczną. Oprócz tego organizacja ma specjalistyczne laboratorium, a w nim dzieci poruszające się na wózkach usprawniają swój proces chodzenia. Poza tym w Kolorowym Świecie prowadzone są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju. W 2017 r. fundacja uruchomiła również pierwszy w Polsce ośrodek dla wcześniaków – Otulinkę.

– Opracowaliśmy program opieki nad wcześniakami i noworodkami zagrożonymi nieprawidłowym rozwojem – tłumaczy Hulewicz. – Wspieramy najmłodszych, którzy są w grupie wysokiego ryzyka. Im wcześniej rozpocznie się prawidłową rehabilitację, tym rokowania są lepsze.

Do fundacji trafiają osoby w różnym wieku, ale głównie dzieci z różnorakimi problemami i wadami genetycznymi, np. z MPD, zespołem Downa czy autyzmem. Obecnie do Kolorowego Przedszkola uczęszcza 56 wychowanków, a do Kolorowej Szkoły – 70 uczniów.

– W szkole nie ma podziału na poszczególne przedmioty, takie jak matematyka czy biologia. Są jednak lekcje, dzienniki i oceny, a program jest dostosowany do potrzeb uczniów – zaznacza Piotr Hulewicz.

Z zajęć wczesnego wspomagania rozwoju korzystają 74 osoby, a na Dziennym Oddziale Rehabilitacji w skali miesiąca pojawia się 520 pacjentów. Do Otulinki trafia rocznie ok. 100 nowych wcześniaków.

Różne przedsięwzięcia fundacji

Fundacja organizuje także cykliczne kampanie społeczne i akcje o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. 17 czerwca odbędzie się X edycja przedsięwzięcia charytatywnego „Daj piątaka na dzieciaka”. W ramach wydarzenia przewidziano kilka biegów.

– Pięciokilometrowa trasa głównego biegu będzie wiodła przez bałuckie ulice i mogą w nim wziąć udział zarówno czynnie trenujący, jak i ci, którzy biegają raz na jakiś czas – dodaje Piotr Hulewicz. – Poza tym są jeszcze „Mały Cwaniak” na 500 m dla dzieci oraz „Wózki w biegu” dla osób z niepełnosprawnościami.

W październiku fundacja organizuje też Ogólnopolską Kampanię Społeczną #17milionów. 

– Zwracamy uwagę ludzi w naszym kraju na osoby z porażeniem mózgowym. Edukujemy i mówimy, co to jest – podkreśla Piotr Hulewicz. – Gdy wymyślaliśmy tę akcję, chorowało ponad 17 mln osób. Wtedy świadomość Polaków na ten temat była dosyć mała, ale z roku na rok staramy się ją zwiększać. 

Kampania jest prowadzona przez cały miesiąc. W tym czasie trwa wyzwanie sportowe – każdy chętny może przejść, przejechać na rowerze lub przebiec określony dystans, a potem przesłać go fundacji. Ważne jest to, aby po zliczeniu wyszło co najmniej 17 mln metrów. Do tej pory zawsze udawało się przekroczyć tę liczbę.  Akcję wsparły również znane osoby, takie jak Adam Małysz czy Cezary Pazura.

Dalszy rozwój dla dzieci

Do tej pory siedziba organizacji przy ul. Żabiej 10/12 należała do miasta. Całkiem niedawno Rada Miejska w Łodzi wyraziła zgodę na sprzedaż w drodze bezprzetargowej tych nieruchomości na rzecz fundacji. Udzielono także bonifikaty.

– Dzięki temu mamy możliwość dalszego rozwoju – zaznacza Hulewicz. – Gdy nie była to nasza własność, nie mogliśmy brać udziału w wielu projektach i pisać wniosków o budowę kolejnego budynku. Mieliśmy też problem z pozyskaniem środków od firm i instytucji. Teraz możemy się dalej rozwijać, robić kolejne inwestycje i pomagać większej liczbie osób.  

W przyszłości fundacja planuje otworzyć żłobek, ośrodek opieki wytchnieniowej, środowiskowy dom samopomocy i zakład aktywności zawodowej. W planach jest również prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej.

ZOBACZ TAKŻE