Jak wspierać dziecko w nauce? Te wskazówki warto zastosować! [PORADNIK]

Od końca wakacji minął już ponad miesiąc. Uczniowie mieli okazję przyzwyczaić się do nowej rutyny i obowiązków. Nie każdy jednak z łatwością odnajduje się w szkolnej rzeczywistości. Jak zatem wspierać w nauce nasze dzieci?

fot. stokkete/envato.com
Jak wspierać dziecko w nauce?

1. Odpowiednie warunki

Jeśli to możliwe, dziecko powinno mieć do nauki stałe miejsce w domu. Ważne jest, żeby nie było tam zbyt wiele przedmiotów, które mogą odwracać uwagę i utrudniać skupienie się na zadaniu. Zadbaj o ciszę, gdy dziecko zasiada do nauki. Włączony telewizor czy zbyt głośna muzyka na pewno nie ułatwią mu pracy. 

2. Najlepszy czas

Pokusa, by odłożyć odrabianie lekcji na później, bywa naprawdę duża. Nie należy jej jednak ulegać. Wieczorem dzieci bywają już zmęczone, a wtedy łatwo o napad złości czy płacz. Najlepsza pora na odrabianie lekcji jest niedługo po powrocie ze szkoły. Dajmy dziecku chwilę na odpoczynek i posiłek, a następnie zaprośmy do biurka. Jeśli mały uczeń chodzi na świetlicę, poprośmy nauczycieli, żeby lekcje odrabiał w tym czasie. Dzięki temu popołudnie będzie już wolne.

3. Nie wszystko naraz

Niekiedy ilość zadanego materiału przekracza możliwości ucznia. Warto wówczas podzielić pracę na mniejsze części. Chwalmy dziecko za każdy zakończony etap. Jeśli zadane lekcje są zbyt dużym obciążeniem na jeden raz, sprawdźmy, czy część zadań można przełożyć na kolejny dzień.

4. Pomagaj, nie wyręczaj

Szkoła jest obowiązkiem dzieci, nie naszym. To ważne, by od początku uczyć je samodzielności. Oczywiście należy sprawdzać, czy maluch rozumie polecenie, oraz tłumaczyć, jeśli treści są niezrozumiałe, jednak odrabianie prac domowych za dzieci lub dyktowanie, co powinny napisać, nie jest dobrym pomysłem. Nie musisz też ciągle nadzorować dziecka. Z większością zadań powinno samo sobie dać radę. Po prostu bądź w pobliżu na wypadek, gdy uzna, że potrzebuje pomocy.

5. Trochę zabawy

Nauka szkolna nie musi być nudna! Kiedy dziecko przyswaja trudniejszy materiał, pomóc mogą mu żarciki, analogie czy nawet wyśpiewane głośno teksty definicji. Wypróbujcie grę w skojarzenia albo wytłumacz dziecku dane zjawisko, używając jako przykładu czegoś, co jest mu dobrze znane. W ten sposób łatwiej mu będzie zapamiętać i później odtworzyć nowe treści.

6. Naucz szukać

W dzisiejszym świecie, gdy wszystko bardzo szybko się zmienia, umiejętność samodzielnego znajdowania informacji jest szczególnie istotna. Postaraj się rozwijać ją u swojego dziecka. Gdy przychodzi z pytaniem, możesz powiedzieć: „chodź, sprawdzimy”, zamiast dawać gotową odpowiedź. Często potrzebne informacje znajdziecie w podręczniku do danego przedmiotu, a jeśli ich tam nie ma, warto poszukać w internecie lub bibliotece.

7. Mały geniusz

Nie wszyscy mamy takie same predyspozycje. Z tego powodu nie oczekujmy, że dziecko będzie miało piątki i szóstki ze wszystkich przedmiotów. To niepotrzebna presja. Zamiast tego warto bliżej poznać zainteresowania oraz mocne strony dziecka i wspierać je w tych dziedzinach.

8. Zauważaj starania

Zdarza się, że mimo dużego wysiłku włożonego w naukę dziecko nie ma wybitnych ocen. Zamiast nakłaniać je, by dało z siebie jeszcze więcej, zauważ i doceń jego starania. To właśnie one są ważniejsze niż ostateczna ocena na świadectwie. Jeśli jednak uczeń ma powtarzające się trudności w nauce, dobrze skorzystać ze wsparcia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Warto też wykluczyć inne przyczyny szkolnych trudności, jak choćby wady wzroku.

9. Daj odetchnąć

Nauka jest ważną częścią dziecięcego świata, ale… No właśnie, tylko częścią. Dziecko musi mieć również odpowiednio dużo czasu na odpoczynek. Aktywność fizyczna, spotkania z rówieśnikami czy spontaniczna zabawa stanowią niezbędne elementy prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy o tym, planując czas naszych dzieci. Zdarza się bowiem, że na nauce spędzają one więcej godzin niż my każdego dnia w pracy. A przecież każdy potrzebuje wytchnienia.

ZOBACZ TAKŻE