Dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami. Możemy im wpajać zasady, ale jeśli sami nie stosujemy się do przepisów, liczmy się z tym, że maluchy mogą zacząć nas naśladować. Dlatego tak ważne jest, żeby w towarzystwie dzieci nie przechodzić przez ulicę na czerwonym świetle czy w niedozwolonym miejscu. Warto za to rozglądać się przed wejściem na jezdnię oraz komentować rozmaite sytuacje na drodze, tłumacząc, dlaczego należy zachować się w dany sposób. Prawidłowe nawyki możemy też ćwiczyć z maluchami przy okazji codziennych spacerów, np. pytając je, czy można przejść teraz na drugą stronę, kiedy będzie można to zrobić, czy można iść po ulicy itp.
Zadbaj o widoczność dzieci na drodze
Ciemne ubrania są bardzo praktyczne, szczególnie w deszczowe dni. Niestety jednocześnie sprawiają, że po zmroku lub w trudnych warunkach atmosferycznych bywamy niemal niewidoczni dla kierowców. Dlatego, jeśli mamy wybór, postarajmy się zapewnić dziecku elementy garderoby w jasnych, wręcz jaskrawych barwach. Zainwestujmy też w odblaski, dzięki którym dziecko będzie widoczne dla innych uczestników ruchu już z odległości ok. 150 m. Idealnie, jeśli elementy odbijające światło umieszczone są zarówno z przodu, jak i z tyłu odzieży, a w przypadku dzieci w wieku szkolnym, także na plecaku. Pamiętajmy, że w Polsce istnieje obowiązek prawny związany z odblaskami – poza terenem zabudowanym zobowiązani do ich używania są wszyscy użytkownicy drogi, w tym dorośli. Warto jednak nosić je przy sobie, nawet jeśli nie wymaga tego prawo. To nie tylko dobry wzór do naśladowania dla dzieci, ale przede wszystkim kwestia naszego bezpieczeństwa.
Poza odblaskami możemy zaopatrzyć dzieci w przedmioty, które sprawią, że będą jeszcze lepiej widoczne: czapki z latarką, świecące breloczki czy opaski odblaskowe. Dzieci uwielbiają takie gadżety, a my mamy pewność, że nie pozostaną niezauważone nawet w słabo oświetlonych miejscach.
W co wyposażyć dziecko, aby było bezpieczne?
Dzieci, które lubią ruch, nie rezygnują z jazdy na rowerze, nawet gdy pogoda nie rozpieszcza. Część z nich dojeżdża też w ten sposób do szkoły. Koniecznie zadbajmy o dobry stan techniczny roweru i jego odpowiednie wyposażenie. Niezbędne jest oświetlenie tylne i przednie, działający dzwonek oraz sprawne hamulce. Dodatkowo dobrze jest wyposażyć pojazd w odblaski, żeby był widoczny z każdej strony. Nie zapominajmy również o kasku, który w razie upadku stanowi podstawową ochronę młodego rowerzysty.
Coraz więcej dzieci korzysta także z hulajnóg. Tutaj zastosujmy podobne rozwiązania, zwiększające widoczność i bezpieczeństwo. To jednak nie wszystko. Trzeba bowiem zapoznać się z przepisami. Zarówno w przypadku hulajnóg elektrycznych, jak i rowerów dzieci powyżej 10. roku życia powinny posiadać odpowiednie uprawnienia (czyli kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T). Na tych pierwszych pojazdach dzieci do lat 10 mogą poruszać się jedynie w strefie zamieszkania pod opieką dorosłych. Używanie przez nie hulajnóg elektrycznych na drogach publicznych jest zabronione nawet pod nadzorem dorosłego.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod adresem: www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-przepisy-dotyczace-hulajnog-elektrycznych-i-urzadzen-transportu-osobistego.