Jakie materace są najzdrowsze? Przewodnik po najlepszych opcjach dla Twojego zdrowia

Sen jest kluczowym elementem ludzkiego życia. Pozwala naszemu organizmowi zregenerować się po trudach dnia i tym samym zyskać siły do dalszego funkcjonowania. Materac, na którym śpimy, istotnie wpływa na higienę snu i jakość wypoczynku. Jaki materac jest najzdrowszy do spania? Co należy wiedzieć, wybierając nowy materac do swojej sypialni?

Jaki jest najzdrowszy materac?

Wiele osób, planując zakup nowego materaca, zastanawia się, jaki model będzie odpowiedni i najzdrowszy. Wybór odpowiedniego materaca do spania wcale nie jest łatwym zadaniem - na rynku aż roi się od przeróżnych modeli i łatwo w tym wszystkim się pogubić. Okazuje się bowiem, że po godzinach spędzonych w Internecie nadal nie wiemy które materace są szczególnie korzystne dla zdrowia.

Postawmy kawę na ławę: nie istnieje najzdrowszy materac do spania! Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który materac będzie “najbardziej zdrowy” z prostej przyczyny - musi on być dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz indywidualnych preferencji użytkownika.

Co oznacza “dobrze dobrany” materac?

A zatem, zanim przystąpisz do wyboru materaca, przyjrzyj się, jak wygląda Twoje codzienne funkcjonowanie. Prowadzisz aktywny czy siedzący tryb życia? Czy zmagasz się z alergią? Jaką masz budowę ciała? Śpisz na plecach czy na boku? Wolisz sen na twardej, czy na miękkiej powierzchni? Te pytania mogą się okazać doskonałą wskazówką, ułatwiającą dobór właściwego materaca.

Dobrze dobrany materac jest gwarantem zdrowego snu. Ale co to właściwie oznacza? Prawidłowo dobrany materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając podparcie dla kręgosłupa. Zapewnia także odczuwalną wygodę oraz pozwala na prawdziwy relaks i regenerację organizmu. Wpływ na właściwości materaca ma jego twardość oraz wypełnienie - materace są bowiem produkowane z różnych komponentów.

Materace piankowe czy sprężynowe?

Wybierając materac, należy przede wszystkim zastanowić się nad rodzajem produktu. Który materac zapewni lepszy komfort snu? Piankowy czy sprężynowy? Przyjrzyjmy się cechom poszczególnych modeli materacy.

 

Materace piankowe zyskały popularność kilka lat temu, jako alternatywa dla tradycyjnych modeli ze sprężynami bonellowymi. Brak problematycznych sprężyn okazał się istotną zaletą. Nowoczesne pianki są w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, pozwalają na zachowanie naturalnych krzywizn ciała, cechują się dobrą przewiewnością i właściwościami antyalergicznymi.

Oczywiście, na jakość snu wpływać będzie także rodzaj zastosowanej pianki. Aby zatem wybrać odpowiedni materac, należy poznać ich właściwości. Dużą popularnością cieszy się pianka wysokoelastyczna. Ze względu na swoją wysoką porowatą budowę zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza oraz doskonałe podparcie dla ciała. Jest też pianką niezwykle wytrzymałą, dlatego bywa zalecana osobom o wyższej masie ciała. 

Z kolei za najzdrowsze materace dla alergików uchodzą materace lateksowe. Materac lateksowy posiada właściwości antybakteryjne, jest przewiewny i zapewnia komfortowy sen - także osobom, które w nocy nie lubią się przegrzewać. Z kolei opinię najzdrowszego materaca dla osób z bólami kręgosłupa mają modele z pianką termoelastyczną visco/memory. Pianka termoelastyczna reaguje nie tylko na ciężar ciała, ale także na jego ciepło, przez co idealnie dopasowuje się do ciała. Jest to jedyny rodzaj wypełnienia materaca, który optymalnie wspiera kręgosłup i stawy oraz jednocześnie rozluźnia napięte mięśnie.

A może materac kieszeniowy?

Osoby dbające o zdrowie kręgosłupa mogą także zainteresować się ofertą modeli kieszeniowych. Są to nowoczesne materace sprężynowe, których konstrukcja umożliwia uzyskanie odprężającego snu. W materacach kieszeniowych każda ze sprężyn umieszczona została w osobnej materiałowej kieszonce. Sprężyny indywidualnie reagują na nacisk ciała użytkownika, co pozwala osiągnąć wysoką elastyczność punktową. Dzięki niej materac doskonale dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika, zapewniając optymalne wsparcie kręgosłupa.

Materace kieszeniowe zalecane są osobom z bólami kręgosłupa i innymi dolegliwościami układu ruchu. Będą też idealnym wyborem do łóżek małżeńskich, gdyż sprężyny kieszeniowe nie przenoszą drgań, co sprawia, że ruchy partnera nie są odczuwane przez drugą osobę.

Czy najdroższe materace zawsze są najlepsze?

Marzy Ci się zdrowy, spokojny sen i zastanawiasz się. ile pieniędzy należy zainwestować w materac? Czy te najdroższe i najbardziej rozbudowane materace będą najlepsze? Czy tańsze modele również mogą zapewnić nam regenerujący sen?

Należy mieć świadomość, że na cenę wpływa typ materaca, jego wypełnienie oraz oczywiście jego wielkość. Inną cenę będzie miał jednoosobowy materac 90x200 cm, a inną duży materac 180x200 cm do łóżka małżeńskiego. Aby materac pozwalał nam się wyspać i gwarantował nam dobre samopoczucie, musi odpowiadać na nasze potrzeby oraz indywidualne preferencje. I tu bardziej właściwościami modelu należy się kierować, a nie ceną. Może się okazać, że najlepszy materac do spania dla nas będzie modelem ze średniej półki cenowej.

Jak dobrać twardość materaca?

Kluczowe znaczenie w wyborze odpowiedniego materaca ma jego twardość. Niezwykle ważne jest, aby była ona przede wszystkim dopasowana do Twojej wagi. Zbyt twarde lub zbyt miękkie materace nie umożliwią utrzymania ciała w naturalnej pozycji. Z kolei zła pozycja w czasie snu może przekładać się na gorsze samopoczucie, a nawet bóle kręgosłupa i problemy zdrowotne.

Aby ułatwić dobór materaca do masy ciała użytkownika, producenci stosują następującą skalę twardości materaca “H” (z ang. “hardness” - twardość).

  • H1 - materace miękkie (do 60 kg),
  • H2 - materace średnio-twarde (60-80 kg),
  • H3 - materace twarde (80-110 kg),
  • H4 - materace bardzo twarde (110-130 kg),
  • H5 - materace ultra twarde (powyżej 130 kg).

Gdzie kupić zdrowy materac?

Gdzie kupić materac, aby mieć gwarancję jego wysokiej jakości i jednocześnie za niego nie przepłacić? Nie da się ukryć, że najlepsze ceny znaleźć można w Internecie. Czy jednak kupno materaca przez odległość to dobry i bezpieczny pomysł? Polski sklep internetowy Materace Dla Ciebie udowadnia, że tak!

W ofercie znajdziemy nie tylko szeroki wybór nowoczesnych modeli materacy, ale także otrzymujemy dodatkowe przywileje: stałą opiekę konsultanta, darmową dostawę oraz nawet możliwość testowania wybranego modelu przez miesiąc! A to już daje znacznie więcej niż chwilowe zapoznanie się z materacem w sklepie stacjonarnym!

ZOBACZ TAKŻE