Rusza zastrzeżony PESEL. Sprawdź, jak się chronić przed oszustami! [SZCZEGÓŁY]

Od 1 czerwca zyskamy nowe narzędzie, które pozwoli nam ustrzec się przed wyłudzeniami i oszustwami. Rusza baza zastrzeżonych numerów PESEL. Oznacza to, że kiedy będziemy chcieli zaciągnąć kredyt, albo wziąć pożyczkę, sklepy i banki będą zobowiązane do sprawdzenia, czy nasz numer nie jest zastrzeżony. Dzięki temu oszuści nie zaciągną bez naszej wiedzy żadnych zobowiązań. Będzie również trudniej “ukraść” naszą tożsamość.

Dowód osobisty
Dowód osobisty, fot. gov.pl

PESEL można zastrzec już od listopada. Do tej pory jednak sama ta czynność niewiele dawała, bo banki i inne instytucje udzielające np. kredytów, wcale nie musiały sprawdzać, czy zastrzegliśmy swój numer. Teraz ma się to zmienić. Pierwszego czerwca nasz PESEL trafi do ewidencji, gdzie wyraźnie będzie zaznaczone, czy został zastrzeżony. Z kolei instytucje udzielające kredytów i pożyczek będą musiały, przed ich udzieleniem, sprawdzić, czy nasz numer nie widnieje w bazie. Jeśli tak będzie, nie będą mogły np. podpisać umowy kredytowej.

To narzędzie ma pomóc w walce z kradzieżami tożsamości i wyłudzeniami. Bo jak się okazuje, żeby wziąć kredyt na nasze nazwisko, ale bez naszej wiedzy, nie potrzeba wiele. Wystarczą podstawowe dane, m.in. imię, nazwisko i właśnie numer PESEL. Dlatego nieopatrzne wypełnienie formularza w internecie albo zgubienie dowodu osobistego może skończyć się naprawdę przykro. Po kilku tygodniach może się okazać, że ktoś na nasze dane zaciągną ogromne zobowiązanie, które musimy spłacać. Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL i stworzenie bazy danych tych numerów to sposób jak przed takimi konsekwencjami się ustrzec. Przypomnijmy zatem, jak można się zabezpieczyć:

Blokada online

 1. Żeby zastrzec swój numer PESEL przede wszystkim powinieneś mieć profil zaufany lub e-dowód osobisty.
 2. Za pomocą swojego profilu musisz zalogować się na stronie mObywatel.gov.pl.
 3. Na głównej stronie pojawi się kafelek “Zastrzeż PESEL”.
 4. Kliknij kafelek i gotowe!
 5. Numer zostanie zastrzeżony od razu i bezterminowo. Nie zostanie naliczona żadna opłata.
 6. Dokładnie w taki sam sposób można cofnąć zastrzeżenie.

Blokada w urzędzie

 1. PESEL możesz zastrzec w każdym urzędzie gminy. W przypadku Łodzi, w urzędzie miasta.
 2. Pobierz w urzędzie odpowiedni wniosek i go wypełnij.
 3. Złóż wniosek w urzędzie i gotowe!
 4. Twój numer zostanie zastrzeżony od razu. Urzędnik wprowadzi Twój wniosek do systemu i wyda potwierdzenie. Nie pobierze od Ciebie żadnej opłaty.
 5. Dokładnie tak samo możesz cofnąć zastrzeżenie.

ZOBACZ TAKŻE