Jesień w Łagiewnikach. Sprawdź, jak dobrze je znasz! [ZDJĘCIA]

Las Łagiewnicki to największy las położony w granicach miasta w Polsce i jeden z największych w Europie. Znajdują się tu niezwykłe zabytki, w większości architektury sakralnej. Warto odwiedzić Łagiewniki jesienią, by pospacerować po leśnych ścieżkach, spędzić czas na aktywnym wypoczynku wśród zieleni oraz zachwycić się drewnianymi kapliczkami.

fot. ŁÓDŹ.PL
Łagiewniki idealne na jesień. To miejsce na spacery, rowery i bieganie
12 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Las Łagiewnicki wraz z kąpieliskiem Arturówek znajdującym się na jego terenie, oblegany jest nie tylko latem. Łodzianie uwielbiają go również jesienią - to idealne miejsce na spacery, bieganie i jazdę rowerem. W lesie, którego powierzchnia wynosi ponad 1200 ha, wytyczone są ścieżki do spacerowania i biegania – zwłaszcza w weekendy możemy tu spotkać tłumy biegaczy, rowerzystów, osób uprawiających nordic walking oraz rodzin z dziećmi. W Łagiewnikach można także pojeździć konno albo urządzić grilla w jednym ze specjalnie przygotowanych do tego miejsc.

Spacerując po tych terenach, można natknąć się na ponad 200-letnie dęby. Na całym obszarze zarejestrowanych jest 101 różnych gatunków drzew i krzewów, a część kompleksu, niemal 70 ha, objęta została dodatkową ochroną – w postaci rezerwatu przyrody, który jest także schronieniem dla wielu gatunków zwierząt.

Łagiewniki zachwycają architekturą

Na terenie Łagiewnik można także podziwiać wyjątkową architekturę. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy kościół franciszkański, zbudowany w latach 1701–1723 oraz drewniane kapliczki, które są jeszcze starsze od kościoła. Jedna pochodzi z 1676 r., druga z początków XVIII w. 

Postawienie pierwszej z kapliczek – św. Antoniego, uznaje się za początek nieformalnego przybycia na te tereny franciszkanów. Z jej powstaniem wiążą się legendy. Ówczesnemu właścicielowi dóbr łagiewnickich, Samuelowi Żeleskiemu zaczęło padać bydło. Za namową kuzyna zaczął wznosić modły do św. Antoniego. Kiedy pomór bydła się zakończył – wzniósł drewnianą kapliczkę w ramach dziękczynienia. 

Kapliczek wcześniej było sześć, ale w czasie drugiej wojny światowej cztery z nich zostały zniszczone przez niemieckich okupantów. Pozostały dwie – najstarsza – św. Antoniego oraz św. Rocha i św. Sebastiana. 

Kapliczki znajdują się nieopodal skrzyżowania ul. Wycieczkowej z ul. Okólną. Ich konstrukcja jest zrębowa, a dachy gontowe. Wewnątrz znajdują się zabytkowe ołtarze. W tej najstarszej, św. Antoniego, jest także słynne źródełko, z którego licznie korzystają wierni. Jego woda podobno ma uzdrowicielską moc.

Kapliczki i zabytkowe kościoły w Łagiewnikach

Kapliczka św. Rocha i św. Sebastiana powstała dzięki budowie kościoła św. Antoniego (ul. Okólna 185). Pierwszy kościół, który tam stanął pod koniec XVII wieku, był drewniany. Ponieważ systematycznie rosła liczba wiernych, którzy przybywali do tej świątyni, podjęto decyzję o budowie większego kościoła, murowanego. W 1701 r. położono kamień węgielny pod budowę kościoła. Prace trwały aż 23 lata. Kościół do dziś zachował swoją pierwotną bryłę i wystrój. We wnętrzu znajduje się dziewięć ołtarzy, warto obejrzeć je wszystkie. Na głównym ołtarzu, w jego centralnym miejscu, znajduje się obraz św. Antoniego Padewskiego, patrona kościoła. Z kolei pod jednym z pozostałych ołtarzy znajduje się grób o. Rafała Chylińskiego – najbardziej znanego franciszkanina z łódzkiego klasztoru.

Barokowy kościół można podziwiać do dziś, pełni funkcję kościoła parafialnego, a latem organizowane są tam koncerty pod nazwą „Festiwal Muzyki w Starym Klasztorze”.

ZOBACZ TAKŻE