Joanna Ufnalska i jej „Psy gończe". Nowa książka o Łodzi z początków lat 20. XX wieku

Joanna Ufnalska jest łódzką przewodniczką, społeczniczką i projektantką gier miejskich. W październiku 2024 r. ukazała się jej książka „Psy gończe” – powieść o Łodzi z początków lat 20. XX wieku.

Łódź. Joanna Ufnalska i jej książka „Psy gończe"
Joanna Ufnalska i jej „Psy gończe". Nowa książka o Łodzi z początków lat 20. XX wieku
5 zdjęć
Łódź. Joanna Ufnalska i jej książka „Psy gończe"
Łódź. Joanna Ufnalska i jej książka „Psy gończe"
Łódź. Joanna Ufnalska i jej książka „Psy gończe"
Łódź. Joanna Ufnalska i jej książka „Psy gończe"
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W „Psach gończych” widzimy wielokulturowe miasto, odradzające się po I wojnie światowej. Z dymiącymi kominami, wieloma problemami społecznymi, biedą, ale jednocześnie tętniące życiem. To ekscytująca wędrówka po Łodzi, którą znamy już wyłącznie z dawnych kronik. Centrum handlu stanowi gwarna dzielnica żydowska, a górująca nad nią synagoga przypomina, że Łódź to wielonarodowy miszmasz.

Poznajemy życie jej mieszkańców – ich zwyczaje, codzienne problemy, relacje rodzinne, a nawet nawyki kulinarne. Na kartach książki pojawia się pełen przekrój społeczny łodzian początków XX wieku – w końcu Łódź, jako miasto robotnicze nazywane „Manchesterem Wschodu”, była domem zarówno dla ubogich robotników mieszkających w kiepskiej jakości drewniakach i czynszówkach, jak i dla zamożnych bankowców czy lekarzy w kamienicach, których pozazdrościć mogły Wiedeń czy Berlin. 

W „Psach gończych” ukazana jest koegzystencja (choć nie zawsze zgodna) wielu narodów i kultur – Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. To wszystko jest jednak wyłącznie tłem – „Psy gończe” nie są bowiem powieścią historyczną ani przewodnikiem po Łodzi, bo chociaż łączą w sobie te elementy, to przede wszystkim trzymający w napięciu, wielowątkowy kryminał.

„Psy gończe". O co chodzi?

Poznajemy w nich komisarza tworzącej się dopiero policji Jakuba Gajcera, który musi zmierzyć się z dość niespotykanymi na co dzień wyzwaniami, a także lekarza medycyny sądowej Samuela Wenkego, towarzyszącego śledczemu w dochodzeniach. Gajcera wspierają kolega po fachu Tomek Dziabarski oraz żona Zosia, będąca zaprzeczeniem kobiety wywodzącej się z mieszczaństwa. Oprócz dobrze skonstruowanej akcji, koncentrującej się na pospolitych przestępstwach, Joanna Ufnalska odkrywa, strona po stronie, kolejne kryminalne zagadki. Co ważne – do samego końca nie można przewidzieć, jak ta historia się zakończy. 

Joanna Ufnalska. O autorce

Joanna Ufnalska jest łódzką przewodniczką, społeczniczką i projektantką gier miejskich. Od 14 lat, współtworząc Stowarzyszenie Topografie, działa na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Organizowała konsultacje społeczne, drugi łódzki panel obywatelski, kampanię informacyjną kilku pierwszych edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, a także zajęcia dla najmłodszych z historii naszego miasta, na których przybliża dzieciom sylwetki wielkich łodzian. Najbardziej znana jest jednak z interaktywnych gier miejskich, projektowanych dla wszystkich grup wiekowych. Za ich pośrednictwem zabiera uczestników w nieoczywiste zakątki, uczy historii Łodzi oraz przekazuje wiedzę o tym, jak funkcjonuje miasto. Bywa, że plansza wydarzeń, projektowanych przez nią i ekipę Departamentu Gier, który współtworzy, przenosi się poza Łódź – DG realizował festiwale gier miejskich we włoskiej Materze, bułgarskim Płowdiwie czy estońskim Tartu.

Ale Ufnalskiej bliskie są nie tylko tematy kulturalne czy miejskie. Po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 r. bardzo aktywnie włączyła się w pomoc Ukraińcom. Wielokrotnie wspólnie z grupą ochotników przewoziła do ogarniętej wojną Ukrainy dary zebrane wśród mieszkańców Łodzi bądź zakupione ze zbiórek, które organizowała. Teraz realizuje te działania w Fundacji Koper Pomaga.

ZOBACZ TAKŻE