Johann Petersilge, czyli ojciec łódzkiej prasy. Poznaj jego historię!

19 września 1830 r. w Dreźnie urodził się Johann Petersilge – drukarz i wydawca prasy, założyciel pierwszej łódzkiej gazety. Pochodził z hiszpańskiej rodziny, która wyemigrowała do Niemiec. W 1837 r. jego ojciec, z zawodu złotnik, osiadł w Warszawie i otworzył swój zakład.

Johann Petersilge, czyli ojciec łódzkiej prasy. Poznaj jego historię! - nodar77/envato.com
19 września 1830 r. w Dreźnie urodził się Johann Petersilge – drukarz i wydawca prasy, założyciel pierwszej łódzkiej gazety , nodar77/envato.com
2 zdjęcia
nodar77/envato.com
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Przyjazd do Łodzi

Pochodził z hiszpańskiej rodziny, która wyemigrowała do Niemiec. W 1837 r. jego ojciec, z zawodu złotnik, osiadł w Warszawie i otworzył swój zakład. Jan nie poszedł w ślady ojca i wyuczył się zawodu drukarza. W 1859 r. przybył do Łodzi, z którą związał swoje życie. Karierę wydawniczą rozpoczął od zakładu litografii, a później  poszerzył działalność, zajmując się także drukarstwem.

Łódzkie Ogłoszenia

2 grudnia 1863 r. ukazał się pierwszy numer dwujęzycznego, polsko-niemieckiego czasopisma „Łódzkie Ogłoszenia – Lodźer Anzeiger”, którego redakcja mieściła się przy ul. Piotrkowskiej 11. W 1865 r. gazeta zmieniła tytuł na „Lodzer Zeitung” i stała się czasopismem wyłącznie niemieckim.

Ojciec łódzkiej prasy

W 1877 r. Petersilge sprowadził pierwszą drukarską maszynę cylindryczną, ale w 1885 r. zakład spłonął wraz z całym wyposażeniem, więc mężczyzna korzystał z maszyn drukarni „Dziennika Łódzkiego”, którą prowadził Leon Krukowski, dziadek Juliana Tuwima. W latach 1893–1896 Petersilge wybudował nową siedzibę wydawnictwa przy ul. Piotrkowskiej 86 (to słynna tzw. kamienica pod Gutenbergiem), gdzie skupione zostały wszystkie działy firmy. Dzięki wkładowi w rozwój drukarstwa i działalności wydawniczej w Łodzi Petersilgego można uznać za ojca łódzkiej prasy. Drukarz zmarł 22 lutego 1905 r. w wieku 75 lat i spoczął na Starym Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Ogrodowej.

ZOBACZ TAKŻE