Przy ul. Piotrkowskiej 118 pojawiła się ekipa budowlana. Prace nie wyglądają jeszcze spektakularnie, bo robotnicy porządkują teren i przygotowują budynki do remontu.
– Na pierwszym etapie inwestycji zajmiemy się instalacjami, rozbiórkami zniszczonych budynków gospodarczych i wyburzeniami wtórnych elementów wewnątrz kamienicy. Będziemy też osuszać i izolować fundamenty. Na październik zaplanowane są pierwsze prace konstrukcyjne przy ścianach, stropach i wzmocnieniach budynków – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Co powstanie w kamienicy przy Piotrkowskiej 118?
Remont kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 118 to jeden z ponad 100 projektów w programie rewitalizacji. Podobnie jak pozostałe, jest to inwestycja gruntowna – od piwnic po dach. W harmonogramie na 2023 r. znalazły się m.in. naprawa i wymiana konstrukcji dachu, a także prace przy układaniu nowych instalacji, naprawie i wykonaniu stolarki oraz ślusarki oraz widoczny od frontu zakres, czyli remont elewacji. Wtedy też przy fasadzie ustawione zostaną rusztowania.
W kamienicy powstaną nie tylko mieszkania komunalne, ale także lokale użytkowe, gastronomiczne i pracownie artystyczne.
Częścią inwestycji będzie także przebudowa podwórza, które zamieni się w zielony pasaż. Będziemy mogli przespacerować nim do fabryk przy ul. Sienkiewicza 61 i 63, które także czekają remonty.
Historia kamienicy przy Piotrkowskiej 118
Zabytkowa kamienica przy ul. Piotrkowskiej 118 składa się z neoklasycystycznej frontowej kamienicy czynszowej i dwóch ciągów oficyn. Archiwa datują początek jej budowy na lata 80–90. XIX w. Pierwszym właścicielem obiektu był Juliusz Szulc. W jednym z budynków prawej oficyny od 1895 r. działała synagoga Henocha Bryczkowskiego. Dom modlitwy został przeniesiony na ul. Piotrkowską 107.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.