Kartka z kalendarza. Fabrykant i filantrop. Rocznica śmierci Zygmunta Jarocińskiego

16 kwietnia 1909 r. zmarł w Łodzi Zygmunt (Szmul) Jarociński – łódzki przedsiębiorca, działacz społeczny, gospodarczy i filantrop.

fot. Archiwum
Fabryka Jarocińskiego przy ul. Targowej

Urodził się 1 maja 1824 r. w Łasku. Karierę w Łodzi  zaczynał w 1840 r. od stanowiska subiekta w składzie przędzy Ludwika Mamrotha, a 10 lat później otworzył ręczną tkalnię wyrobów wełnianych. W 1888 r. zakupił zakład przy ul. Targowej 44/46 i rozbudował w potężną  fabrykę wyrobów bawełnianych i wełnianych, zatrudniającą na początku XX w. prawie pół tysiąca robotników.

Jarociński wspólnie z żoną Bertą był inicjatorem wybudowania szkoły zawodowej Talmud Tora przy ul. Pomorskiej 46/48, a także członkiem i udziałowcem Banku Handlowego i Towarzystwa Kredytowego m. Łodzi oraz prezesem zarządu Łódzkiego Towarzystwa Gazowego. Ponadto był znanym filantropem, m.in. założycielem sierocińca dla dzieci żydowskich przy obecnej  ul. Jaracza 61 czy szkoły elementarnej. 

Miał dwóch synów – Stanisława i Alberta, którzy przejęli interesy ojca, a także dwie córki – Fanny, która wyszła za mąż za bankiera Maksymiliana Goldfedera oraz Minę, która weszła do rodziny Osserów. W 1929 r. zakłady przekształcono w spółkę akcyjną, a podczas wojny Adolf Kebsch uruchomił tam fabrykę pończoch, natomiast w czasach PRL kontynuowano produkcję  w państwowych zakładach „Iwona”. Monumentalny, neogotycki gmach fabryki przy rogu Nawrot i Targowej wraz z kilkoma obiektami wpisano do rejestru zabytków. Na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej stoi okazały grobowiec tej znanej w Łodzi rodziny fabrykantów.

ZOBACZ TAKŻE