Kim jest doula? Łodzianka Katarzyna Stencel wspiera kobiety w ciąży i porodzie

Stowarzyszenie Doula w Polsce istnieje od 2011 r., wciąż jednak niewiele osób wie, kim są i czym zajmują się doule. Katarzyna Stencel od kilku lat wspiera kobiety w okresie okołoporodowym. 10 marca będzie można ją spotkać w hali Expo Łódź na Mamy Targ, czyli największych w Łodzi targach dla dzieci i rodziców.

Łódzka doula Katarzyna Stencel
Łódzka doula Katarzyna Stencel wspiera kobiety w ciąży i porodzie
5 zdjęć
Łódzka doula Katarzyna Stencel
Łódzka doula Katarzyna Stencel
Łódzka doula Katarzyna Stencel
Łódzka doula Katarzyna Stencel
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Katarzyna Stencel jest doulą zrzeszoną w Stowarzyszeniu Doula w Polce, absolwentką organizowanej przez nie Akademii Wsparcia Okołoporodowego i mamą dwóch chłopców. - Mój okres okołoporodowy sprawił, że chciałam wspierać inne kobiety w tym szczególnym okresie. Po pierwszym porodzie nie otrzymałam należytego wsparcia. To była dla mnie motywacja, żeby dawać kobietom to, czego ja nie dostałam – mówi Katarzyna. - Ta myśl długo kiełkowała w mojej głowie. Nie wiedziałam jeszcze dokładnie, czym chciałabym się zająć. Dopiero po urodzeniu drugiego dziecka poczułam w sobie taką moc i zaczęłam drążyć temat, jak zostać doulą – wyjaśnia.

Jak zostać doulą?

Żeby móc profesjonalnie wspierać kobiety w ciąży wystarczą chęci oraz ukończenie kursu. – Zostanie doulą wcale nie jest trudne. Wystarczy zapisać się na kurs prowadzony przez stowarzyszenie, na którym zdobywa się wiedzę od innych douli i specjalistek okołoporodowych – wyjaśnia Katarzyna, którą udział w kursie tylko utwierdził w tym, że chce dalej iść tą drogą. – Na szkolenia zgłasza się coraz więcej kobiet i dziewczyn, które chcą zostać doulami, co nas bardzo cieszy. W województwie łódzkim jest nas już kilka. Wsparcia dla kobiet w tym szczególnym czasie nigdy dość! – dodaje.

Wsparcie na każdym etapie

Słowo „doula” pochodzi z języka greckiego i oznacza „osobę służącą”. - Doule wspierają kobiety w sposób niemedyczny, nie mamy takiego wykształcenia. – wyjaśnia Katarzyna. - Towarzyszymy kobietom w całym okresie okołoporodowym, czyli w porodzie i w przygotowaniach do niego, a później w połogu oraz przy karmieniu piersią. Na taki rodzaj wsparcia decydują się najczęściej kobiety, które wcześniej nie otrzymały godnej opieki. Nie chcą być same, ale jednocześnie nie chcą obecności partnera na sali porodowej lub on sam nie chce być przy porodzie – tłumaczy.

„Egzotyczny” temat

Temat pracy douli wciąż pozostaje obcy dla wielu osób. – Chciałabym, żeby coraz więcej kobiet korzystało ze wsparcia douli. Te, które się zdecydowały, bardzo je sobie chwalą – mówi Katarzyna. - Moją osobistą misją jest pokazywanie się w wielu miejscach, organizowanie eventów, bywanie na konferencjach i targach, żeby jak najwięcej kobiet wiedziało, że może skorzystać z takiego wsparcia – tłumaczy. - 10 marca w Hali Expo wraz z doulami ze stowarzyszenia będziemy obecne podczas Mamy Targ (największe w województwie targi produktów dla dzieci i rodziców). Będzie można nas poznać i osobiście z nami pogadać – dodaje Katarzyna.

Światowy Tydzień Douli

Poza udzielaniem indywidualnego wsparcia, doule organizują specjalne wydarzenia skierowane do kobiet w ciąży. - Jesteśmy organizatorkami przestrzeni dla kobiet, w której mogą dzielić się np. swoimi historiami porodowymi. Takie wydarzenie odbędzie się już niedługo, ponieważ przed nami trwający od 22 do 28 marca Światowy Tydzień Douli, podczas którego doule z całej Polski będą organizowały kręgi opowieści porodowych. Zapraszamy na nie kobiety, które już urodziły, ale również przyszłe mamy – mówi Katarzyna.

ZOBACZ TAKŻE