Kryminały pisane między lekcjami. Adam Widerski i jego mroczne historie z Łodzią w tle

Gdy kończy lekcje historii i wiedzy o społeczeństwie, zamienia dziennik na klawiaturę i przenosi się w świat tajemnic, śledztw i zbrodni. Adam Widerski, nauczyciel z Łodzi, zdobył serca czytelników serią kryminałów osadzonych w realiach swojego rodzinnego miasta. Jego powieści to nie tylko dynamiczna akcja i złożone intrygi, ale też hołd dla zapomnianych zakątków Łodzi.

Łódź. Kryminały pisane między lekcjami. Adam Widerski i jego mroczne historie z Łodzią w tle
Kryminały pisane między lekcjami. Adam Widerski i jego mroczne historie z Łodzią w tle

Na co dzień jest nauczycielem w trzech szkołach podstawowych w Łodzi. Uczy historii i WOS-u. Praca z młodzieżą uczy go pokory i cierpliwości, ale daje też ogromną satysfakcję. Wieczorami, kiedy kończy szkolne obowiązki, zasiada do komputera, by kreować mroczne historie z Łodzią w tle. Pisarzem został przypadkiem. 

Pomysł na napisanie mojego debiutu pt. „Odwyk” zrodził się z buntu wobec powielanych schematów. Miałem dość superbohaterów w mundurach, uzależnionych od używek i niezniszczalnych. Chciałem bohaterów z krwi i kości – ludzi z wadami, traumami, ale też determinacjątłumaczy Adam Widerski. 

Tak narodził się duet: Piotr Majski i Łukasz Krzyski – bohaterów, którzy dziś mają rzeszę wiernych fanów.

Od wypracowań do powieści

Cykl z komisarzami Majskim i Krzyskim rozwinął w kolejnych tomach: „Proroctwie” i najnowszym „Rewersie”. 

Zależy mi, by czytelnik nie odgadł mordercy aż do ostatniej strony. Staram się prowadzić intrygę tak, by cały czas zaskakiwać – podkreśla autor. W „Rewersie” stawką staje się reputacja samego śledczego podejrzanego o morderstwo i zmuszonego do ucieczki. 

Oprócz kontynuacji cyklu Adam stworzył również dwa osobne kryminały: „Sznytę” i „Turystę”.  W tych książkach pozwolił sobie na więcej eksperymentów. Skupił się na psychologii postaci i na klimacie: mrocznym, niepokojącym, czasem wręcz dusznym. Jego powieści są wielowątkowe, dynamiczne i pełne szczegółów. 

Nie tworzę prostych historii. Lubię mnożyć wątki, mylić tropy, ale też dać czytelnikowi coś więcej: emocje, refleksję, czasem nawet niepokój – wyjaśnia.

Ciemna strona miasta

A gdzie mógłbym umieścić akcję, jak nie w Łodzi? Jestem łodzianinem z krwi i kości. To moje miasto. Znam je, kocham i chcę pokazać, że może być równie intrygujące jak Warszawa czy Wrocław – mówi Adam, dla którego Łódź nie jest tylko tłem, ale też pełnoprawnym bohaterem jego opowieści.

>>Dalsza część tekstu znajduje się poniżej<<

Ulice, kamienice, historia miasta. To wszystko gra u niego pierwsze skrzypce. Kryminał nie musi dziać się w metropolii z widokiem na morze. – Może dziać się tu, obok, między Gdańską a Piotrkowską – tłumaczy, a lokalny patriotyzm i pasja do historii nadają jego książkom unikalny klimat.

Warsztaty, blog i pisarska motywacja

Oprócz pisania powieści, Adam dzieli się swoją wiedzą, prowadząc warsztaty kreatywnego pisania, głównie dla nauczycieli. 

Zaskoczyło mnie, jak wielka jest potrzeba tworzenia wśród moich kolegów po fachu. Zajęcia mają przemyślaną strukturę: teoria, praktyka i zadanie domowe. Efekt? Uczestnicy wychodzą z gotowym planem powieści, a niektórzy już piszą dalej – mówi. 

Adam prowadzi również bloga „Daj się złapać książce”, aktywnego głównie w mediach społecznościowych. To tam recenzuje, poleca lektury i rozmawia z innymi autorami i czytelnikami. Bliski kontakt z odbiorcami traktuje jako istotny element pracy pisarskiej. 

Wszystko ma swoją drugą stronę

W najnowszej powieści pt. „Rewers autor pokazuje, że nawet ulubieni bohaterowie mogą się „potknąć”. Historia rozpoczyna się od szczęśliwych zaręczyn komisarza Piotra Krzyskiego, który już chwilę później zostaje oskarżony o morderstwo koleżanki z pracy. Z każdym rozdziałem fabuła się zagęszcza, a tropy zaczynają prowadzić w zupełnie nieoczekiwane strony. To opowieść o cienkiej granicy między prawdą a pozorem.

ZOBACZ TAKŻE