Kulturalne ferie w Łodzi. EC1, teatry i muzea dla dzieci [PRZEWODNIK]

Łódzkie instytucje kultury przygotowały na ferie bogatą, niezwykle różnorodną ofertę warsztatów, zajęć i spektakli. EC1, teatry, muzea oraz filie Miejskiej Strefy Kultury czekają na dzieci i młodzież i zachęcają, aby najmłodsi łodzianie wyszli z domów i aktywnie spędzali czas wolny.

fot. ENVATO ELEMENTS
Oferta kulturalnych ferii w Łodzi jest wyjątkowo bogata

ZOBACZ TAKŻE: <link aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/ferie-zimowe-w-lodzi-zobacz-jakie-atrakcje-przygotowal-dla-dzieci-mosir-id46969/>Aktywne ferie w Łodzi. Zobacz, jakie atrakcje przygotował dla dzieci MOSiR</link>

Ferie w EC1 

Półkolonie w Centrum Nauki i Techniki
Czy człowiek może mieszkać w Kosmosie? Dlaczego alchemicy szukali kamienia filozoficznego? Jakie jest ekologiczne znaczenie zapylaczy? Czy zabawa w świecie żywiołów rzeczywiście jest żywiołowa? Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza na najbardziej kreatywne półkolonie w mieście.
Dostępne będą dwa turnusy tematyczne, które obejmą 14 -18 lutego oraz 21-25 lutego.
Zajęcia podczas pierwszego turnusu zostaną uporządkowane dookoła tematów zagadnień kosmicznych i astronomicznych. Dzieci m.in będą poznawać tajemnice przestrzeni kosmicznej, tworzyć kosmiczne kombinezony z codziennych przedmiotów, poznawać planety Układu Słonecznego i szukać odpowiedzi na pytanie, czy człowiek może mieszkać w kosmosie.
Natomiast program drugiego turnusu to zaproszenie do świata biologii oraz ekologii. Dzieci poznają podstawy obserwacji biologicznych, zespołowo zmierzą się z wyzwaniem ograniczania ilości odpadów, a także dowiedzą się o technikach pracy pszczelarza. Oba turnusy będą wypełnione aktywną zabawą: grami integracyjnymi, łamigłówkami oraz zajęciami plastycznymi.
Godziny: 8:00-16:30 (poniedziałek - piątek)
Koszt: 600 zł za tydzień (cena obejmuje opiekę wykwalifikowanych instruktorów, ubezpieczenie NNW, wszystkie potrzebne materiały, bilety wstępu do instytucji, ujęte w programie seanse w Kinie Sferycznym, posiłki oraz napoje w trakcie trwania turnusu.)
Kontakt: +48 42 600 61 00 oraz adresem informacja@ec1lodz.pl

Wystawa „Gwiezdne Historie”
Dzięki współpracy z grupą fanów bodaj najsłynniejszego w świecie kosmicznego uniwersum EC1 może zaprosić łodzian na wystawę "Gwiezdne historie". To 30 modeli, wśród których znalazły się postacie, pojazdy, kultowe statki kosmiczne
i roboty. Prezentowane na wystawie prace wymagały pomysłowości, rozwiązywania zaskakujących problemów i trudności, niekiedy poświęcenia mnóstwa czasu: na przykład model Sokoła Millenium autorstwa Bernarda Szukiela powstawał aż 4 lata. Do ich tworzenia wykorzystano zużyte elementy drukarek i urządzeń. Twórcy ekspozycji udowadniają zatem, jak inspirujące są historie, które pierwszy raz pojawiły się na kinowych ekranach jeszcze w latach 70. XX wieku! Składające się na "Gwiezdne Historie" modele pojawią się w przestrzeni wystaw stałych CNiT EC1.
Od 12 do 27 lutego, Centrum Nauki i Techniki EC1 w godzinach pracy placówki.

Ferie z Teatrem CHOREA

Teatr Chorea i Fabryka Sztuki od 14 do 18 lutego zapraszają dzieci i młodzież w wieku 7-10 lat na bogatą serię kreatywnych, całodziennych warsztatów. Oprócz wydarzeń zapewnione będą także obiady, serwowane przez restaurację Niewinni.
W programie: warsztat gier i zabaw integracyjnych, trening Krav Maga dla dzieci i nauka podstaw udzielania pierwszej pomocy, warsztat ceramiczny, taneczny, wokalno-muzyczny oraz warsztat teatralny i ruchowo-relaksacyjny.

Więcej informacji: www.fabrykasztuki.org/Ferie_z_Teatrem_CHOREA__Grupa_7-10_lat,11,152

Natomiast o 21 do 25 lutego przygotowano ofertę dla dzieci i młodzieży w wieku 11 - 15 lat. Będą to warsztaty dostosowane do tej grupy wiekowej: taneczne, wokalne, teatralne oraz warsztat antydyskryminacyjny i warsztat tworzenia tablic marzeń.

Więcej informacji: www.fabrykasztuki.org/Ferie_z_Teatrem_CHOREA__Grupa_11-15_lat,11,151

Rezerwacja miejsc / informacje:
- od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-18:00
- mailowo: chorea.warsztaty@gmail.com
- telefonicznie: +48 506 103 207

Opłata za udział w pojedynczych warsztatach: 30 zł.
Opłata za udział w całym dniu warsztatów (1 dzień, 3 warsztaty): 80 zł za uczestnika
Opłata za udział we wszystkich warsztatach (5 dni, 15 warsztatów): 400 zł za uczestnika
Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia dwudaniowego posiłku obiadowego, przygotowanego przez restaurację Niewinni.
Opłata za jeden dwudaniowy posiłek obiadowy: 20 zł.

Ferie w ARLEKINIE

Feryjny repertuar Teatru Lalek Arlekin to spektakle: „Calineczka”, „Tymoteusz wśród ptaków” oraz specjalny warsztat plenerowy. Teatr zaprasza widzów indywidualnych, półkolonie oraz grupy feryjne. Spektakl „Calineczka” będzie grany 16 i 17 lutego
o godz. 10:00, a „Tymoteusz wśród ptaków” 20 i 27 lutego o godz. 12:00, a 22 i 23 lutego o godz. 10:00.

Na tropie Arlekina – spacerownik teatralny
Spacerownik został przygotowany dla grup zorganizowanych, szkół, przedszkoli i półkolonii. Będzie to wyjątkowy spacer połączony z zajęciami i twórczymi zadaniami warsztatowymi, który poprowadzi pedagożka łódzkiego Arlekina. Spacer rozpocznie się przed budynkiem, w którym obecnie mieści się Teatr Lalek Arlekin, a po drodze uczestnicy będą zaglądać w różne teatralne punkty Łodzi. Wyprawa zakończy się na Piotrkowskiej w miejscu, w którym była kiedyś pierwsza siedziba teatru. W ten sposób, bezpiecznie, z zachowaniem dystansu będzie można pobawić się wyobraźnią poznając przy okazji historię miasta i łódzkiej kultury.
Spacerownik Teatralny” to projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, realizowany we współpracy z teatrami w największych polskich miastach, który w nieoczywisty sposób pozwala poznać miejsca związane z teatrem - spacerując. „Spacerownik teatralny” odbywa się bez względu na pogodę.
Czas trwania zajęć: 1 godz. 30 min
Możliwe terminy organizacji: 14, 15, 18, 21, 24, 25 lutego
Godzina do ustalenia z grupą
Maksymalna wielkość grupy: 40 osób
Bilety: 20 zł od osoby
W dniach: 16, 17, 22 i 23 lutego jest możliwość wykupienia obu wydarzeń (spektaklu oraz spaceru) w pakiecie. Bilet za spektakl jest liczony wówczas wg cennika a cena za udział w „Spacerowniku teatralnym” zakupionym do spektaklu wynosi tylko 8 zł od osoby.

Ferie w Teatrze Pinokio

Teatr Pinokio zaprasza na premierowy spektakl "Mój cień jest różowy" w reżyserii Bartosza Kurowskiego, który oparty na picturebooku Scotta Stuarta pod tym samym tytułem. To poruszająca, choć nieoczywista historia o odwadze do bycia sobą,
a także o współodpowiedzialności, wspólnocie i współbyciu, które potrafią pokolorować największe lęki. Spektakl dopełniają dwa spotkania edukacyjne: pierwsze z nich, adresowane do wszystkich zgromadzonych na widowni odbiorców, pozwoli bliżej przyjrzeć się wszechobecnym stereotypom; drugie, przeznaczone dla pojedynczych klas szkolnych, umożliwi przepracowanie modelowych wyobrażeń dzięki ćwiczeniom z zakresu pedagogiki teatru.
Premiera: 12.02.2022 r. Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 7+.
Dodatkowe informacje: 20-minutowe spotkanie przed spektaklem odbywa się na widowni Dużej Sceny Teatru Pinokio w Łodzi o godzinie określonej w repertuarze
i jest bezpłatne. 40-minutowe spotkanie po spektaklu wymaga wcześniejszej rezerwacji pod numerem 42 636 66 90 lub drogą mailową: rezerwacje@teatrpinokio.pl. Cena biletu za spektakl razem z warsztatem wynosi 30 zł.

Drugi spektakl nosi tytuł "Kwiat Paproci" i jest to spektakl inspirowany staropolską legendą o Nocy Świętojańskiej. Raz w roku, w tę właśnie noc zakwita roślina o magicznych właściwościach… Jej kwiat spełnia najskrytsze życzenia! Jednak nie bez wyrzeczeń. To opowieść o szczęściu, które ma wartość tylko wtedy, kiedy możemy dzielić je z najbliższymi. Zanurzymy się w świecie dawnych mitów i wierzeń słowiańskich i odczarujemy piękno folkloru. Dzięki muzyce i choreografii, tradycja najpiękniej miesza się tu z nowoczesnością. Klasyka, ze sporą szczyptą oryginalności zagościła na deskach Teatru Pinokio w Łodzi.
Premiera online: 29.01.2021 r. Premiera sceniczna: 14.02.2021 r. Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 9+. Czas trwania: 90 min.

Wolno? Nie wolno? Warsztaty z empatii
Spotkanie w formie warsztatowo-dyskusyjnej zakłada czynny udział tak dzieci, jak i opiekunów. Wspólnie zastanowimy się: czy empatia powinna mieć granice? A może te dwa pojęcia wzajemnie się wykluczają? Kto może wyznaczać granice naszej empatii, a kto – przekraczać je? Dzieci spróbują je odnaleźć i określić, wykorzystując w tym celu działania pedagogiczno-teatralne, pracę z ciałem i głosem oraz zabawę w najprawdziwszym… kosmosie.
Czas trwania: 1,5 h. Miejsce: Duża Scena. Zapisy: rezerwacje@teatrpinokio.pl lub 42 636 66 90
"Mój cień jest różowy" można obejrzeć codziennie od 14 do 16 lutego o godz. 10:00. Warsztaty z empatii odbędą się 18, 19 i 25 lutego o godz. 10:00 i 12:00. Spektakl " Kwiat Paproci" będzie grany codziennie od 20 do 24 lutego o godz. 10:00.

Ferie w Domu Literatury

Dom Literatury zaprasza licealistów na warsztaty literackie, które poprowadzi Maciej Robert. Warsztaty będą odbywać się we wtorki o godz. 14:00, czas trwania: 1,5 h.
W czwartek, 17 lutego, odbędzie się warsztat plastyczno-literacki o godz. 10:00. g. 10, na który obowiązują zapisy.

Ferie w Muzeum Kinematografii

Muzeum zaprasza na „Filmowe ferie”, czyli warsztaty, seanse filmowe, spotkania online, specjalne oprowadzania po muzealnych wystawach dla dzieci.

Warsztaty w środy, 16,23 lutego
godz. 10.00 "Kostiumy filmowe" - zajęcia dla dzieci w wieku 7-11 lat wraz z opiekunami połączone ze zwiedzaniem wystawy i warsztatem.
Celem zajęć jest przybliżenie w przystępnej i atrakcyjnej formie zawodu kostiumologa. Jak dużą rolę pełni strój w kreacji bohatera filmowego i całego świata przedstawionego? Jakimi zdolnościami powinien wykazać się dobry kostiumolog
i jakie umiejętności opanować? Uczestnicy poznają tajniki tego fascynującego zawodu i usłyszą barwne anegdoty z planów filmowych. Na wystawie Muzeum Kinematografii obejrzą jedne z najsłynniejszych polskich kostiumów filmowych,
a następnie sami zamienią się w projektantów filmowej mody.

Warsztaty w piątki 18,25 lutego
godz. 11.00 „Oscar i inne nagrody filmowe" - zajęcia dla dzieci w wieku 7-11 lat wraz z opiekunami. Warsztaty połączone ze zwiedzaniem wystawy i warsztatem.
Celem zajęć jest zaznajomienie uczestników ze zjawiskiem festiwali filmowych
i przyznawanych na nich nagród. Omówione zostaną najważniejsze festiwale filmowe polskie i zagraniczne. Dlaczego złota figurka Akademii Filmowej nazywa się Oscarem, dlaczego w Cannes przyznawana jest Złota Palma, zaś laureaci Camerimage otrzymują Złotą Żabę? Na wystawie Muzeum Kinematografii uczestnicy będą mieli unikatową możliwość obejrzenia autentycznych statuetek przyznanych najlepszym polskim twórcom filmowym, na czele z Oscarem. Część praktyczna zajęć umożliwi wcielenie się zarówno w laureatów, jak też projektantów nowych nagród filmowych.

Warsztaty w soboty 19, 26 lutego
godz. 12.00 „Cisza na planie!” - warsztaty dźwiękowe dla dzieci w wieku 9-13 lat wraz z opiekunami.
Jak skrzypi śnieg w filmie? Jak stuka koń kopytami? Tajemnice filmowego świata dźwięków odkryjemy wspólnie z dr Katarzyną Figat, reżyserką i montażystką dźwięku, specjalistką od efektów dźwiękowych. Będziemy imitować i nagrywać efekty synchroniczne do fragmentu filmu przy użyciu narzędzi dostępnych w studio dźwiękowym.
czas trwania: do 90 min
liczba miejsc ograniczona
bilety: online lub w kasie muzeum

Oprowadzania dla dzieci po Muzeum Kinematografii w Łodzi
środy 16,23 lutego
godz. 13.00 - specjalne zwiedzanie dla dzieci w wieku 4-7 lat wraz z opiekunami
czwartki 17,24 lutego
godz. 13.00 - specjalne zwiedzanie dla dzieci w wieku 7-10 lat wraz z opiekunami
piątki 18,25 lutego
godz. 15.00 - specjalne zwiedzanie dla dzieci w wieku 10-14 lat wraz z opiekunami
czas trwania: 60 min
liczba miejsc ograniczona
bilety: online lub w kasie muzeum

Seanse filmowe w Kinie Kinematograf
środy 16,23 lutego
godz. 12.00 i 15.00 – familijny seans filmowy
niedziele 13,20 lutego
godz. 12.00 – familijny seans filmowy
liczba miejsc ograniczona
bilety: online lub w kasie muzeum

Spotkania online
Poniedziałki i wtorki 14, 15, 21,22 lutego
godz. 10.00 Spotkanie onlinez bohaterami komiksów i filmów „Herosi z dymków i kadrów”
Superman, Batman, Spiderman... tych bohaterów znają nawet osoby, które komiksów nie czytają. W ostatniej dekadzie w świecie filmowym dokonała się prawdziwa inwazja superbohaterów, zaś kolejne odsłony ich przygód okazują się niezmiennie najbardziej kasowymi produkcjami. Jednak związek kina z komiksem ma znacznie dłuższą historię, sięgając samych początków obydwu gatunków. Podczas zajęć prześledzimy najważniejsze etapy w historii komiksowych bohaterów w ich oryginalnej rysunkowej postaci, jak też kolejnych ekranowych wcieleniach. Dowiemy się, jak na przestrzeni dekad twórcy filmowi radzili sobie z przełożeniem komiksu na język ruchomych obrazów i dlaczego to właśnie komiksowym herosom udało się ostatecznie podbić serca kinomanów.
czas trwania: 60 min
liczba miejsc ograniczona
zapisy: edukacja@kinomuzeum.pl

Poleski Ośrodek Sztuki

Zima w mieście: Energia-Ruch-Sztuka – interdyscyplinarne warsztaty dla dzieci

W programie warsztatów: gry i zabawy zapoznawcze, warsztaty integracyjne, warsztaty muzyczne, warsztaty teatralno-aktorskie, akrobatyka/taniec, domowe laboratorium, warsztaty komputerowe z kompetencji medialnych (korzystanie
z aplikacji, projektowanie graficzne, tworzenie filmów), warsztaty sztuk plastyczno-wizualnych "Awangarda – zachwyt czy pogarda".
Miejska Strefa Kultury filia Ośrodek Sztuki, Krzemieniecka 2a
Od 21 do 25 lutego, godz. 10:00-14:00
Dzieci: wiek 7-12 lat, liczba miejsc: 15
Koszt: 350 zł (dla rodzeństwa 300 zł) – cena zawiera: całodniowa opieka uprawnionych instruktorów-wychowawców, koszt warsztatów wraz z materiałami, ubezpieczenie, upominki i certyfikaty.
Zapisy mailowo na adres zapisy@pos.lodz.pl. Prosimy w zgłoszeniu zawrzeć: imię i nazwisko oraz wiek dziecka, imię i nazwisko oraz kontakt telefoniczny do jednego lub obojga rodziców.
Po wysłaniu zgłoszenia otrzymają Państwo wiadomość zwrotną z informacją o płatności.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Razem w ruchu – półkolonie integracyjne w Centrum Dialogu
Інфармацыя на беларускай мове знаходзіцца ніжэй.
Інформація українською мовою наведена нижче.
Информация на русском языке находиться ниже.

Centrum Dialogu wraz z Fundacją Materia zapraszają dzieci w wieku 8-12 lat z rodzin białoruskich, polskich i ukraińskich do wzięcia udziału w półkoloniach integracyjnych „Razem w ruchu”. Odbędą się one podczas ferii zimowych w dniach od 14 do 18 lutego w godz. 8.00-16.00 w budynku Centrum Dialogu w ramach programu Przestrzenie Sztuki.
Biorąc udział w różnorodnych warsztatach, uczestnicy półkolonii przez cały tydzień będą wspólnie poznawać uniwersalny język, jakim jest ruch. Doświadczą jak poprzez gry, zabawy, śmiech, taniec, muzykę i oddech, można radzić sobie ze stresem. Zaznajomią się z technikami tańca nowoczesnego i współczesnego. Wspólnie z nauczycielkami tańca z Białorusi, Polski i Ukrainy stworzą spektakl taneczny pod okiem Krzysztofa Skolimowskiego, którego tematem będzie „Terra – Ziemia”. Poprzez ruch i choreografię opowiedzą o naszej planecie, która łączy ludzi niezależnie od narodowości, kultury czy religii, i za której los jesteśmy wspólnie odpowiedzialni. Wszyscy chcemy móc cieszyć się jej pięknem i różnorodnością. Finałem pracy warsztatowej będzie 20 minutowy spektakl dla rodzin dzieci uczestniczących w półkoloniach.
Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ale jego doskonała znajomość nie jest wymagana od uczestników.
Aby wziąć udział w półkoloniach, nie trzeba mieć doświadczenia z tańcem.
Koszt udziału w półkoloniach: 400 zł.

Chęć udziału w półkoloniach należy zgłaszać przez formularz: docs.google.com/.../1SJehOiGM-VHxam4Qe...
Szczegółowe zasady rekrutacji: pliki.centrumdialogu.com/zasady_rekrutacji2.pdf
Szczegółowa oferta półkolonii: pliki.centrumdialogu.com/Szczegolowa_oferta.pdf

Muzeum Miasta Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na „Feriowanie w Muzeum” - zajęcia zaprojektowane specjalnie z myślą o najmłodszych łodzianach spędzających okres zimowych ferii w mieście.

W tym roku w ofercie znajdą się zajęcia zarówno dla gości indywidualnych jak i grup, w dwóch ścieżkach - aktywnej i przytulnej. Wśród tych propozycji coś dla siebie znajdą zarówno fani energicznej i twórczej zabawy, jak i domatorzy - wielbiciele zimowego wyciszenia.

Oferta dla gości indywidualnych

Aktywne ferie w Muzeum Sportu
Muzeum Sportu – oddział Muzeum Miasta Łodzi mieszczący się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej przy al. Politechniki 10 – w okresie ferii zimowych zaprasza na zajęcia dla dzieci i młodzieży. Podczas 10 zajęć, które odbędą się w dni powszednie o godz. 10:00, uczestnicy poznają idee oraz dyscypliny olimpijskie: gry zespołowe, szermierkę, szachy. A 16 i 23 lutego o godz. 11:30 muzealne ferie odwiedzą łódzcy zimowi olimpijczycy.

Przytulne ferie w Muzeum Miasta Łodzi
Wszystkich gości indywidualnych, którzy o tej porze roku cenią sobie możliwość odpoczynku i nastrojowe oraz przytulne wnętrza, muzeum zaprasza do niespiesznego i wyciszającego zwiedzania pałacowych wnętrz.

Oferta na ferie dla grup zorganizowanych

Zima - rześka i aktywna

To propozycja tematu dla aktywnych eksploratorów i dzielnych podróżników. Razem odkryjemy kierunki zimowych wypraw sprzed stu lat, poznamy zapomniane środki transportu oraz zgłębimy tajniki ptasich wędrówek i ludzkich migracji - także tych spowodowanych przez nieprzyjazne warunki klimatyczne. Wszystko to okraszone zostanie solidną dawką ruchu i gier, by jak najbardziej aktywnie spędzić wspólnie czas w Muzeum Miasta Łodzi.

Zima - przytulna i nastrojowa

Dla wszystkich wielbicieli wyciszenia i zimowego wypoczynku Muzeum przygotowało zajęcia skupiające się na dawnych zwyczajach i zadaniach, wykonywanych podczas najzimniejszych miesięcy. Jak brak światła wpływał na życie ludzi przed wiekami? Kiedy była najlepsza pora na przędzenie? W jaki sposób dbano o dobry nastrój? Uczestnicy warsztatów w Muzeum Miasta Łodzi będą mogli skorzystać z chwili odpoczynku, podczas zadań umożliwiających wyciszenie i skupienie - aby móc z większą energią wyczekiwać początku wiosny.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Muzeum zaprasza na rodzinne cykliczne warsztaty, ale ma także nową ofertę, która łączy warsztaty tematyczne i wspólne zwiedzanie wystaw.

1, 2, 3 do Muzeum idziesz TY!
22.02, wtorek, godz. 11:00 „Zygzakowo”
27.02, niedziela, godz. 12:00 „Owalne”
W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 10 dzieci z opiekunem (razem max. 20 osób). Jedno dziecko uczestniczy w wydarzeniu z maksymalnie jednym opiekunem.
3, 4, 5 w Muzeum się wkręć!
24.02, czwartek, godz. 17:00 „W bąblu”
Warsztaty na wystawie Miasto – Moda – Maszyna
W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 8 dzieci z opiekunem (razem max. 16 osób). Jedno dziecko uczestniczy w wydarzeniu z maksymalnie jednym opiekunem.
sPLOTY
Warsztaty tradycyjnych technik dla młodzieży i dorosłych
18.02 (piątek) godz. 17:00
25.02 (piątek) godz. 17:00
Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem tel. 500 527 855.
W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 16 uczestników.

Warsztaty rodzinne
Kreatywne spędzanie czasu w gronie rodziny, połączone ze zwiedzaniem wystaw. Wszystkie warsztaty odbywają się o godz. 12.30

Od włókna do tkaniny
Jak i z czego powstaje tkanina? Odwiedzimy halę fabryczną i zobaczymy jak z bawełny powstają nici a następnie tkaniny i jakich używano do tego maszyn. Czym różnią się od siebie len, wełna czy bawełna i z czego jeszcze można zrobić materiał? Czy łatwo jest rozpoznać materiał posługując się jedynie zmysłem dotyku? W rezultacie dzieci zaprojektują i wykonają własne wzory na tkaninach.
16.02 (środa)
Limit osób: 10 par (dziecko + opiekun)
Dzieci w wieku: 8 - 13 lat
Warsztaty towarzyszą wystawie Miasto – Moda – Maszyna

Mam oko na detal
Budynki to nie tylko ściany i dachy. Gdy skupimy uwagę i wytężymy wzrok, to możemy je oglądać szukając charakterystycznych szczegółów, czyli detali architektonicznych. Niektóre z nich są po prostu dekoracją, ale czasem mogą opowiedzieć historię właściciela budynku, a nawet reklamować oferowane przez niego usługi. Uczestnicy przyjrzą się prezentowanym na wystawie detalom łódzkiej architektury i spróbują też swoich sił w projektowaniu własnego detalu!
18.02 (piątek)
Limit osób: 8 par (dziecko + opiekun)
Dzieci w wieku: 6 - 10 lat
Warsztaty towarzyszą wystawie Miasto – Moda – Maszyna

Historia jednego zdjęcia
Miasto to duże skupisko ludzkie charakteryzujące się zwartą zabudową. Miasto tworzą więc jego mieszkańcy, którzy poruszając się po nim docierają do pracy, szkoły i domu, robią zakupy, mają swoje ulubione miejsca odpoczynku. Podczas warsztatów „Historia jednego zdjęcia” dzieci zastanowią się, jakimi ścieżkami mogli poruszać się łodzianie w zależności od tego kim byli, gdzie pracowali i co lubili robić w wolnym czasie. Przyjrzymy się także, jak zmieniająca się Łódź mogła kształtować ich wybory.
20.02 (niedziela)
Limit osób: 10 par (dziecko + opiekun)
8 - 13 lat
Warsztaty towarzyszą wystawie Miasto – Moda – Maszyna

Blask neonu
Czy billboard, plakat i neon to jedynie reklama czy również forma artystyczna i jak wpływa na nasze poczucie estetyki? Co to jest sztuka w przestrzeni publicznej? Od kiedy istnieje i kto się nią zajmuje? Podczas warsztatu poszukamy odpowiedzi na postawione pytania. Dzieci przyjrzą się artystom, którzy tworzą w przestrzeni publicznej, a przede wszystkim zgłębią tajniki odradzającej się mody na neon i sami spróbują go stworzyć!
23.02 (środa)
Limit osób: 10 par (dziecko + opiekun)
Dzieci w wieku: 8 - 13 lat
Warsztaty towarzyszą wystawie Miasto – Moda – Maszyna

ZaLOGOwani
Po czym poznajemy, jaka firma wyprodukowała dany przedmiot? Bardzo często jest to logo! Niektóre z nich są znane na całym świecie. Są to oznaczenia, dzięki którym odróżnia się wyroby jednej firmy od drugiej. Dawne łódzkie zakłady przemysłowe również posiadały swoje logo. Ozdabiano nimi wyroby zakładów, odznaczenia, medale i liczne gadżety. Podczas warsztatu dzieci wykonają własne logo.
25.02 (piątek)
Limit osób: 10 par (dziecko + opiekun)
Dzieci w wieku: 6 - 10 lat
Warsztaty towarzyszą wystawie Miasto – Moda – Maszyna
Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem tel. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.)
Czas trwania: 90 min.
Bilet: 16 zł (dla pary opiekun+dziecko; kolejne dziecko + 8zł);
Bilety do nabycia w kasie Muzeum po wcześniejszej rezerwacji miejsca (500 527 855). Podczas zajęć uczestnicy powinni nosić maseczki. Przed warsztatami należy przekazać edukatorowi oświadczenie o stanie zdrowia.

Oprowadzanie po wystawie Miasto-Moda-Maszyna
Trzy wątki tematyczne, trzy piętra i licząca ponad 2 500 m² przestrzeń wypełniona niemal 400 obiektami z kolekcji muzeum składają się na wielowątkową opowieść
o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy. To historia o energii i dynamice miasta będącego w nieustannym ruchu, o jego wzlotach i upadkach oraz transformacjach warunkujących życie mieszkańców.
Oprowadzanie poprowadzi Andrzej Jankowski edukator Działu Edukacji.
Kiedy: 19.02. Godziny: 12:15 i 15:00. Bilety: normalny 18 zł | ulgowy 12 zł. Limit osób: 25.

Warsztaty "Naturalnie, że z natury"
Czy przyprawy i zioła można stosować tylko w kuchni? Czy woreczki foliowe mogą mieć swój bardziej przyjazny naturze odpowiednik? Wykorzystując przyprawy, tkaninę bawełnianą i wosk pszczeli dzieci wykonają woskowijki - wielorazowe opakowania. To dobry krok w stronę ekologii! Warsztat przeznaczony dla 6 uczestników: młodzieży i dorosłych
Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem tel. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.)
Kiedy: 13.02. Godziny: 12:00 i 14:00. Limit osób na jeden warsztat: 6 osób. Czas trwania: 90 min. Bilet: normalny 14 zł | ulgowy 10 zł

Ośrodek Wyspa Kultury

Warsztaty twórcze dla dzieci „Podróż dookoła świata”
Warsztaty twórcze dla dzieci w wieku 7-12 lat. Tematem przewodnim turnusu będzie podróż dookoła świata. Każdego dnia dzieci odwiedzą inny kontynent i odkryją jego tajemnice. Dowiedzą się także, czym jest teatrzyk kamishibai, poznają zapachy Japonii oraz polski folklor, wykonają afrykańskie totemy i indiańskie piuropusze. W programie m.in. warsztaty cyrkowe, kreatywne, teatralne, plastyczne i rękodzielnicze oraz sensoplastyczne.
Ośrodek Wyspa Kultury MSK, ul. Stawowa 28, 91-358 Łódź
Termin: 14-18.02.2022 r., godz. 8:00-16:00
Uczestnicy: 7-12 lat, max. 15 osób.
Koszt: 300 zł/osoba
Informacje: Ośrodek Wyspa Kultury, ul. Stawowa 28, 91-358 Łódź, tel. 501369349, e-mail: wyspakultury@bok.lodz.pl

Karnawałowe warsztaty twórcze dla dzieci
Tematem przewodnim drugiego turnusu będzie kończący się karnawał. W związku z tym zaplanowany jest wielki bal na zakończenie ferii, do którego uczestnicy będą się systematycznie przygotowywać – stworzymy weneckie maski karnawałowe i rekwizyty niezbędne do strojów przebierańców, poznamy ciekawostki dotyczące historii zapustów oraz zimowe zwyczaje w kulturze polskiej. Oprócz tego odkryjemy zimowe smaki i zapachy, a także stworzymy niezapomniane zimowe przedmioty, które ozdobią dziecięce pokoje. W programie m.in. zabawy kreatywne, warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, teatralne, sensoryczne oraz cyrkowe.
Ośrodek Wyspa Kultury MSK, ul. Stawowa 28, 91-358 Łódź
Termin: 21-25.02.2022 r., godz. 8:00-16:00
Uczestnicy: 7-12 lat, max. 15 osób.
Koszt: 300 zł/osoba
Informacje: Ośrodek Wyspa Kultury, ul. Stawowa 28, 91-358 Łódź, tel. 501369349, e-mail: wyspakultury@bok.lodz.pl

ZOBACZ TAKŻE