Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi. Jeden z najlepszych wyników w historii!

Kolejne łódzkie zabytki Starego Cmentarza w Łodzi zostaną odnowione. W tegorocznej kweście zebrano 108 tysięcy złotych!

kwesta cmentarz
Kolejne łódzkie zabytki Starego Cmentarza w Łodzi zostaną odnowione, fot. LODZ.PL
7 zdjęć
kwesta cmentarz
kwesta cmentarz
kwesta cmentarz
kwesta cmentarz
kwesta cmentarz
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Uroczystym mini-koncertem „Pamięci Łodzian”, który odbył się w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi oraz otwarciem ostatniej puszki z pieniędzmi podsumowano 29. kwestę na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. W tym roku kwestujący zebrali łącznie 108 tysięcy złotych. To jeden z najlepszych wyników kwesty w historii.

Większość tej kwoty zebrano podczas zbiórki 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych. Ponadto datki zbierano również podczas weekendowych spacerów tematycznych po najstarszej łódzkiej nekropolii, które odbyły się na przełomie października i listopada.

Kwesta Pamięci Łodzian

Tytuł tegorocznej kwesty „Pamięci Łodzian” nie był przypadkowy, bowiem datki były odnowienie nagrobków zasłużonych mieszkańców naszego miasta. To też nawiązanie do inskrypcji widniejącej na pomniku powstałym w rocznicę 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi monumencie nagrobnym, pod którym znajdują się  szczątki mieszkańców naszego miasta z przełomu okresu Łodzi rolniczej i przemysłowej. Zostały one odnalezione podczas prac nad budową pasażu łączącego ulicę Legionów z ulicą Ogrodową. Przeniesiono je na Stary Cmentarz, a dzięki współpracy Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, Archidiecezji Łódzkiej oraz Miasta Łodzi.

Oprócz powstania Pomnika „Pamięci Łodzian”, z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty w tym roku odnowiono 8 innych nagrobków. Na części katolickiej były to pomniki: Leonarda Fesslera, Mateusza Kuzitowicza, wspólny grób Florentyny Modlińskiej i Feliksji Arlet oraz grobowiec rodziny Sznajderów. W części ewangelickiej renowacji doczekały się: nagrobek Otto Bauera, grobowce rodziny Ast oraz Saenger i Stegman oraz pomnik Amelii Trąbczyńskiej.

Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi odbywa się od 1995 roku. Dzięki hojności łodzian i mieszkańców innych miast, wspomagających Stary Cmentarz udało się odnowić już 209 pomników nagrobnych. Łącznie zebrano kwotę ponad 2 milionów 100 tysięcy złotych.

ZOBACZ TAKŻE